Technika a Internet

Facebook – z internátnej izby do celého sveta

13914
0
Zdieľaj

V roku 2003 sa jeden študent Harvardskej univerzity pustil do zdanlivo šialeného nápadu – vytvoriť sociálnu sieť, ktorá spojí študentov. Takto sa začal príbeh Marka Zuckerberga. Ten sám naprogramoval a sputil stránku „thefacebook.com“, ktorá bola spočiatku prístupná iba študentom Harvardskej univerzity. Pre obrovskú popularitu sa neskôr rozšírila aj na univerzitu Yale a Stanford. Po tomto obrovskom úspechu Mark zakúpil doménu facebook.com a jeho projekt razom expandoval do celého sveta. Stal sa populárnym a za krátky čas už prekonal aj 100 miliónov používateľov s čím nadobro porazil najväčšieho súpera – MySpace.

Dnes sa najznámejšia sociálna sieť môže pýšiť viac ako miliardou Facebookových profilov. Jeho vzhľad sa počas tých rokov úplne zmenil a zmodernizoval. Pridalo sa množstvo nových funkcií a kým v minulosti bol veľkým fenoménom tlačítko „like“ (páči sa mi to), dnes Facebook pridal aj funkcie vyjadrenia našich pocitov v podobe: „Super!, Haha!, Žasnem!, Je mi to ľúto!“ a !Štve ma to!“.

Odkedy vyšla aplikácia Messenger, kde sa môžete jednoducho a rýchlo spojiť s priateľmi, volať a komunikovať s nimi, sa čoraz viac používateľov prihlasuje práve cez mobilné zariadenia, ako sú smartfóny a tablety. Patrí k nasťahovanejším a najpoužívanejším mobilným aplikáciam.

Facebook je skvelým nástrojom na komunikáciu, zdieľanie fotiek a zážitkov a aj na marketingové účely,  treba si však dávať pozor. Vždy tu budú ľudia, ktorí sociálnu sieť budú využívať vo svoj prospech a preto si dávajte pozor na neznáme osoby, spamy a rôzne linky pomocou čoho sa šíria rôzne vírusy.

Synonymom úspechu sú však aj problémy a komplikácie s ktorými sa stretol aj Mark Zuckenberg a to v podobe rôznych napadnutí a aj niekoľkými trestnými oznámeniami a takisto vlnou kritiky. Nám to neprináleží komentovať. Cestu tejto sociálnej sieti od počiatku, cez všetky komplikácie si môžete pozrieť v dramatickom filme „Sociálna sieť“, film vyšiel v roku 2010 a podľa mnohých je pomerne verným obrazom reálneho pozadia Facebooku.