Dobrá rada

5 tipov, ako sa pripraviť na grilovaciu sezónu

214
0
Zdieľaj
5 tipov, ako sa pripraviť na grilovaciu sezónu
5 tipov, ako sa pripraviť na grilovaciu sezónu

Vôňa grilovaného mäska sa nevyrovná ničomu na svete. O to väčší pôžitok dosiahnete, keď si pochúťky ugrilujete sami. Kto vlastní dom so záhradou, ten vyhral na plnej čiare. Nič vám nebráni, aby ste zavolali rodinu a známych, pred ktorými sa predvediete ako majster grilovania. Čo všetko treba stihnúť pred grilovacou sezónou?

1. Výber vhodného grilu

Základom pre grilovanie je kúpa grilu. Na výber máte grily plynové, elektrické alebo pre klasikov grily na drevené uhlie. Posledné menované grily sú určené pre fajnšmekrov, pretože každý skúsený majster grilovania vie, že mäso pripravené na uhlí chutí najlepšie. Môžeme povedať, že grily na uhlie sú ako drevené rebríky vo svete hliníkových. Tento typ grilu je však náročný na prevádzku i údržbu. Grilovanie je hračkou s plynovými grilmi, a ak sa chystáte grilovať na balkóne, tak si kúpte gril elektrický.

2. Kúpa pomôcok a ich čistenie

Okrem grilu budete potrebovať tiež rôzne pomôcky. Napríklad drevené dosky na krájanie mäsa a prípravu pokrmov. Pozor na to, že drevené servírovacie dosky je nutné ošetrovať, takže si kúpte olej na drevo. Okrem dosiek si zaobstarajte kliešte na obracanie mäsa, grilovací nôž, vidličky, ihly na grilovanie a pierko. Všetky nástroje odporúčame kúpiť v nerezovom prevedení.

3. Príprava starého grilu

V prípade, že gril i pomôcky už vlastníte, budete ich musieť pred grilovacou sezónou vyčistiť. Najviac pozornosti si zaslúži gril. Po zime je ho nutné odmastiť špeciálnymi prípravkami. Na tuhé nečistoty použite kefu na grilovací rošt. Menšie nečistoty odstránite aj handričkou alebo hubkou.

4. Záhradné posedenie

Na grilovačke sa často zíde veľká skupina ľudí. Budete musieť všetkých usadiť, a preto sa vám zíde ľahko prenosné záhradné posedenie. Najmenej starostlivosti si vyžaduje ratanový záhradný nábytok. Po zime ho jednoducho utriete navlhčenou handričkou. Ratanový nábytok je navyše veľmi ľahký, takže ho po grilovačke jednoducho prenesiete do záhradného domčeka.

5. Grilovať môžete takmer všetko

Začiatočníci v grilovaní si často lámu hlavu na tým, čo môžu grilovať. Spoľahnú sa na supermarkety a kúpia už pripravené mäso či mäsové výrobky. Grilovať však smiete nielen mäso, ale takmer všetko, čo bežne varíte v kuchyni. Veľmi chutné si grilované syry, zelenina, ryba a dokonca aj ovocie, napríklad banány a hrušky.