Dobrá rada

Aký druh kuchyne si vybrať

4785
0
Zdieľaj

Výber nového nábytku do svojho bytu alebo domu je jedným z veľkých a dôležitých rozhodnutí. Väčšina slovenských rodín si nemôže dovoliť prerábať kuchyňu každý rok len kvôli tomu, že jej zariadenie vyšlo z módy. Avšak ak sa zvolí zariadenie zlatej strednej cesty a nepoužijete príliš veľa moderných prvkov, vaša kuchyňa môže byť moderná každý rok.

Základom je zvoliť neutrálne farby, ako napríklad bielu, čiernu, šedú alebo hnedú, a skombinovať ich tak, aby ste kuchyni farebnými doplnkami dodali veselý vzhľad. Poniektorí sa rozhodli vymeniť vo svojej kuchyni naozaj všetko, niekto zvolil len zmenu elektrospotrebičov a poniektorým stačí zmeniť kuchynskú linku. Lenže akou inou nahradiť tú starú už nemodernú?

Kedysi a dnes

Pri prvom zariaďovaní svojej vysnívanej kuchyne nikto nevie odhadnúť, koľko priestoru bude potrebovať a či miesto naozaj využije. Podľa našich mám v kuchyni vždy bolo treba čo najviac miesta, no tá doba sa zmenila. Dnešné moderné kuchárky si vo svojej kuchyni málokedy tlačia kapustu, porciujú mäso alebo pripravujú vlastné klobásy.

Kuchyňa 21. storočia spočíva najmä v jednoduchosti, možnosti varenia a pečenia a to je maximum. Všetky elektrické spotrebiče sa spájajú do jedného kuchynského robota alebo aj rúra má viacero možností prípravy. Čím viac priestoru sa ušetrí, tým lepšie. Preto sú často tie prvé kuchyne s viacerými skrinkami, ktoré ste si kedysi vybrali, nevyužité.

Postupom času si vie správna gazdiná určiť, koľko skriniek potrebuje, a to aj pri zmene kuchyne využije. A práve aby ste sa takejto situácii nevyužitých skriniek vyhli, pomôže vám sektorová kuchyňa.

Sektorová linka vs. linka na mieru

Pri rozhodovaní sa o vzhľade kuchyne máte na výber dva druhy – sektorové kuchyne a linky na mieru. Pri porovnávaní týchto dvoch druhov je najväčší rozdiel najmä v cene a kvalite. Čo sa týka ceny, zaručene si viete naskladať sektorovú kuchyňu tak, aby bola podľa vašich predstáv a za rozumnú a nízku cenu.

Čo nízka cena prináša, je o trochu nižšia kvalita, ktorá však nie je viditeľná. Vaša sektorová kuchyňa vydrží niekoľko rokov, a keďže bola za nízku cenu, môžete si ju kedykoľvek vymeniť za novú. Je možné, že za cenu jednej linky na mieru si dokážete kúpiť dve sektorové kuchynské linky.

Na rozdiel od sektorovej kuchyne je linka vyrobená na mieru naozaj jedinečná, pripravená až do detailov podľa vašich predstáv a s vyššou kvalitou. Mnoho kuchynských liniek na mieru má o niekoľko desiatok rokov dlhšiu životnosť, nielen vďaka kvalitnejšiemu materiálu, ale aj vďaka servisu a údržbe.

Nevýhodou sektorovej kuchyne je už vopred zvolená farebná kombinácia a lesklosť či matnosť skriniek. Na rozdiel od sektorovej si pri návrhu kuchyne na mieru môžete zvoliť, akú farbu kam chcete a či skrinky budú matné, lesklé alebo so sklom.

O sektorovej kuchyni je dobré uvažovať, keď máte už elektrické spotrebiče doma a nemáte v pláne ich meniť. Vtedy výborne doplníte priestor v kuchyni všetkými možnými skrinkami, ktoré sú na výber.

Aké skrinky len chcete

Pri výbere kuchynských skriniek má jednu z najlepších ponúk predajca Möbelix, ktorý má predajne v niekoľkých mestách na Slovensku. Práve tu si viete vybrať svoju sektorovú kuchyňu tak, aby vyzerala naozaj ako na mieru a bude presne podľa vašich požiadaviek.

Na výber máte vrchné aj spodné skrinky rôznych rozmerov. Niektoré sú len s dvierkami a policami, niektoré zas majú dvierka sklenené. Ak ste vždy túžili mať v kuchyni potravinovú skrinku, nebude to problém. Möbelix ponúka vysokú potravinovú skrinku, ktorá má dve vysúvacie police na odloženie potravín.

Ak patríte k tým, čo potrebujú rohovú kuchynskú skrinku, v eshope si rozhodne takú nájdete. Ak by ste si pri kúpe novej kuchyne chceli obnoviť aj elektrospotrebiče, nie je problém. Medzi sektorovými skrinkami nájdete aj také, ktoré sú navrhnuté priamo na vstavané spotrebiče. Napríklad na elektrickú rúru alebo umývačku riadu.

Naozaj veľkou výhodou sektorových kuchýň je zostavenie si lacnej verzie kuchynskej linky na mieru, no s jedinou nevýhodou – oddelenej pracovnej dosky. Po poskladaní všetkých spodných skriniek sa zaiste stane, že pracovná doska je jemne oddelená prierezom, no šikovný človek pri skladaní dokáže takúto pracovnú dosku pospájať lištami tak, aby voda nedokázala vtiecť medzi skrinky.

V internetovom obchode si môžete vyhľadať aj modernú úpravu lesklých bielych skriniek alebo naturálneho dreva či mnoho iných. Všetky skrinky spolu dokonale ladia a vy máte na výber zo širokej ponuky. Ani trendy ako tlmené zatváranie dvierok na skrinkách alebo dvierka na umývačku riadu nie sú výnimkou medzi sektorovými kuchyňami. Všetky skrinky sú v rozpätí približne od 29 EUR až do 250 EUR, čo nepredstavuje horibilnú cenu za normálnu kuchyňu poskladanú podľa vás.

Tak ak si zhrniete za a proti, rozhodne vám vyjde sektorová kuchyňa výhodnejšia. Je to nielen cenovo lacnejšia, ale aj dostupnejšia verzia kuchynskej linky na mieru. A vy si môžete z pohodlia domova zostaviť a nakúpiť všetky jej časti do svojej novej pýchy domova. Hor sa do vyberania a nakupovania.