Cestovanie a Destinácie

Američania snežné skútre milujú. Zamilujete si ich aj vy!

1235
0
Zdieľaj
Američania snežné skútre milujú. Zamilujete si ich aj vy!
Američania snežné skútre milujú. Zamilujete si ich aj vy!

Snežné skútre je vidieť predovšetkým na svahoch v Amerike a Kanade. Prakticky každý Američan je milovník jazdy na skútri a v krajine majú vybudovaných tisíce trás určených len pre skútre. U nás je to s jazdením na skútroch komplikované, ale kto raz riadenie skútra vyskúša, nezostane len pri jednej jazde.

Američania sú milovníci jazdy na snežnom skútri

V niektorých horských oblastiach Ameriky sa nachádzajú upravené trasy pre skútre v dĺžke, o ktorej sa nám môže len snívať. Napríklad v štáte Wisconsin ide až o 25 tisíc kilometrov zjazdoviek. Je zrejmé, že Američania jazdu na skútri milujú. V obľube majú predovšetkým snežné skútre Lynx. Niekedy skútre dokážu nahradiť štvorkolky, na ktoré nasadíte snehové pásy. Štvorkolka s pásmi má výhodu v tom, že môže jazdiť všade tam, kde jazdia iné motorové vozidlá. Trate pre skútre v Amerike sú bezchybne upravené a zabezpečené proti riziku nehody či zrážky s lyžiarom. Väčšina Američanov využíva snežné skútre na zábavu. Skútre však dokážu nielen zabávať, ale tiež pomáhať. Niektoré modely sú konštruované na to, aby zvládli neupravený terén, v ktorom sa dá venovať loveniu zveri. Na obrovských zamrznutých plochách slúži skúter ako vozidlo určené na prevádzanie rybolovu. V Amerike i Kanade sa nachádza množstvo odľahlých miest ďaleko od civilizácie. Snežné skútre sú v týchto oblastiach jedinou možnosťou, ako sa dostať k svojmu domu, ako  dopraviť zásoby alebo naopak zísť do mesta. V malých odľahlých mestečkách niekedy nájdete viac skútrov ako automobilov.

Ako je to s jazdou na skútri na Slovensku?

Na Slovensku je jazda na skútri povolená len vo vyhradených areáloch, kde sa dajú skútre zapožičať. Povolenie na jazdu so skútrom mimo týchto areálov dostanú len majitelia horských chát. Práve táto možnosť sa zneužíva na jazdenie so skútrami takmer kdekoľvek. Neskúsení jazdci takouto jazdou riskujú, že zrania ľudí, vyplašia zver či zničia malé stromčeky. Absolútne zakázaná je jazda na skútri v chránenom území, v ktorom vám hrozia vysoké pokuty. Naopak v rukách horských záchranárov sú skútre obrovskou pomocou a nie strojom skazy. Záchranári si bez skútrov nevedie svoju prácu predstaviť. Vďaka týmto strojom sa rýchlo dostanú k miestu nehody turistov alebo na miesto zavalené lavínou. Skútre im umožňujú dopraviť kompletnú výbavu do neprístupného terénu. Ak vás napriek všetkým informáciám jazda na skútri priťahuje, budete si musieť za adrenalínovou jazdou zájsť do zahraničia.