Domácnosť a Záhrada

Hliníková pergola na vašej terase – spojenie funkčnosti a estetiky

1412
0
Zdieľaj
Hliníková pergola na vašej terase – spojenie funkčnosti a estetiky

Predstavte si ten nádherný pocit relaxu a pohody, keď sedíte na záhradnej terase bez toho, aby na vás nepríjemne pieklo slnko. Vaše predstavy sa môžu zmeniť na realitu vďaka záhradnej pergole. Pergoly sú čoraz populárnejšou formou tienenia kvôli ich funkčným a estetickým vlastnostiam.

Pergola ako užitočná dekorácia záhrady

Ak ste sa s pojmom pergola ešte nestretli, dovoľte nám v krátkosti priblížiť, čo vlastne pergola je a na čo slúži. Pergoly sú okrasné konštrukcie, ktoré sa využívajú v záhradách a v parkoch. Ide o veľmi variabilné, vysoko estetické stavby. Ich hlavnou funkciou je vonkajšie tienenie. Pergoly sa najčastejšie stavajú k stenám domov alebo priamo na terasu. Vďaka pergole sa s teplejším počasím stane záhrada príjemným miestnom na posedenie s priateľmi, miestnom pre relax pri chutnom drinku a útočiskom pred horúcim vzduchom v interiéry. Pergoly sa vyrábajú z dreva alebo hliníka. Hliníkové pergoly začínajú hrať prím medzi pergolami kvôli svojej dlhej životnosti a bezúdržbovosti.

Relax a estetika vďaka pergolám

Pergola patrí medzi najkrajšie prvky v záhradnej architektúre. Najlepšou voľbou je stavba pergoly na vybetónovanú terasu alebo na drevenú podlahu. Pergola sa týmto spôsobom stane kontinuálnym prepojením domu a záhrady. Pergola ako záhradná stavba najlepšie vyzerá v spojení s kvetmi a popínavými rastlinami. Dokonalosť celého priestoru dotvoríte ratanovým záhradným nábytkom či závesnými hojdačkami. Pergoly veľmi často slúžia ako priestor pre letnú kuchyňu alebo kútik na grilovanie. Pre rodiny s deťmi je pergola riešením, kde stráviť s najmenšími členmi rodiny letný upršaný deň. Ak chcete pergolu využívať aj po zotmení, myslite na osvetlenie a prípadne na ohrievacie teleso. Pri osvetlení dbajte na to, aby plnilo svoju funkciu, ale neznížilo estetiku objektu. Multifunkčnosť pergoly zaistíte pomocou zastrešenie, prípadne presklenia.

Na čo nesmiete zabudnúť pri výbere pergoly

Spomínali sme, že pergoly sa vyrábajú z dreva alebo hliníka. Hliníkové konštrukcie sú momentálne najviac žiadané kvôli ich odolnosti, pevnosti a zároveň jemnému dizajnu. Samozrejme, že samotný výber musíte prispôsobiť k charakteru stavby. Ideálne je umiestniť pergolu priamo k stene domu. Týmto spôsobom získate počas letných mesiacov ďalšiu obytnú miestnosť. Hlavne v prípade, že k pergole vedú z interiéru domu posuvné sklené dvere a na bočných stranách pergoly sú nainštalované rolety alebo žalúzie. Hliníkové pergoly majú okrem iného výhodu v tom, že je na ne možné namontovať posuvnú strechu alebo strechu s vyklápacími lamelami. Variabilitu posuvnej strechy oceníte za slnečného i daždivého počasia. Pergola je naozaj spojením moderného tienenia s estetikou.