Životný štýl

Najlepšia reštaurácia na svete je v Taliansku

5707
0
Zdieľaj

The World’s 50 Best Restaurants je rebríček päťdesiatich najlepších reštaurácií vo svete. Určuje ho každoročne anglický magazín Resturant podľa prieskumu, ktorý tvoria hlasy najznámejších kulinárskych kritikov, šéfkuchárov a gastronómov.

Posledné roky dominovali na prvých priečkach reštaurácia elBulli v Španielsku a Noma v Dánsku. Tohto roku si však prvenstvo získala Osteria Francescana v talianskom mestečku Modena.

Šéfkuchár a zároveň majiteľ Massimo Bottura otvoril svoju reštauráciu v 1995 v priestoroch starého hostinca. Táto krčma v 50-tich rokoch bola zariadená drevenými stolami, podával sa lacný obed a mužov popri kartách zabávali spoločnice s pochybnou povesťou. Neskôr sa premenila na piváreň až kým ju neodkúpil Massimo Bottura a transformoval toto miesto na unikátne spojenie umenia a dizajnu.

Tri hviezdy Michelin získané v minulých rokov sú len potvrdením vysokej kvality jedla a zaručujú jedinečný gurmánsky zážitok.

Kuchyňa sa sústreďuje najmä na tradičné produkty z tejto oblasti spracované modernými technikami a hlavne s kritickým nadhľadom. Aj vďaka týmto inovatívnym ideám a odlišnou interpretáciou klasických talianskych surovín, ktoré sú už samé o sebe veľmi známe, si zaslúžil šéf Bottura miesto v kulinárskom nebi.

Návšteva Modeny sa dá využiť aj prechádzkou historickým centrom, kde na vás kultúra a umenie číhajú na každom rohu. Palazzo Ducale na námestí Piazza Roma, katedrála na námestí Piazza Grande aj spolu s múzeom, synagóga, vežičky a pestré trhy s modenskými špecialitami, historické uličky s palácmi z 15. a 16. storočia, sú len malým príkladom z toho, čo na vás čaká v tomto meste.

Modena sa preslávila aj so svojim čiernym octom Aceto Balsamico di Modena. Nezaostáva za neďalekou Parmou v produkcii parmezánu – parmiggiano reggiano či prosciutto crudo.

K dobrému jedlu patrí dobré víno a šumivé červené víno Lambrusco sa pestuje a  produkuje práve v týchto oblastiach.

Kto má rád kvalitné jedlo, talianske špeciality, kultúru, históriu a umenie, je na tom pravom mieste.

„Varenie nie je len o kvalite ingrediencií ale aj o kvalite ideí“