Dobrá rada

Povinná výbava pri každej stanovačke alebo na čo nezabudnúť pri balení batohu

9100
0
Zdieľaj

Dni sa pomaly predlžujú, vonku je stále teplejšie a už vôbec nikomu sa nechce sedieť doma na zadku. Teplé slnečné lúče nás veselo volajú do prírody a na tom našom Slovensku jej veru máme na výber. A keby ste sa tohto roku namiesto exotického mora rozhodli pre starú dobrú klasickú stanovačku? Veľký batoh na plecia a ste slobodní sa rozhodnúť, kde prespať. Či už to bude pri jazere alebo na pokraji lesa. Veselá spoločnosť pri praskajúcom ohníku a vôňa opečených klobások na každej správnej stanovačke nesmú chýbať. Ale okrem romantického svetla hviezd nechýbajú ani iní hostia. A oni nám môžu poriadne skaziť nielen náladu ale dokonca aj celú dovolenku. O kom je reč? No predsa o otravnom bodavom hmyze, ktorý je však súčasťou prírody. Komáre, muchy, kliešte, ovady, včely, osy, a ešte neviem, čo všeličo nám vie poriadne znepríjemniť dni zaslúženého relaxu. Veľmi užitočným pomocníkom v týchto prípadoch sú repelenty. Dnes už poznáme veľa prírodných a hlavne účinných repelentov na komáre, kliešte a bodavý hmyz.

Máte maličké deti a právom sa o ne bojíte a chcete ich ochrániť. Ale vďaka sprejovým repelentom pre detičky od 3 mesiacov sa už vôbec nemusíte báť ich zobrať do prírody. Zídu sa vám nielen na stanovačke, ale aj pri iných výletoch na čerstvom vzduchu. Suché repelenty sú rozdelené podľa veku dieťaťa, pretože ich pokožka je veľmi citlivá a rýchlo sa mení. Aj pre dospelých, ktorí majú citlivú pleť a netolerujú chemické prostriedky, dnes už existujú prírodné repelenty. Určite poznáte aj vy také osoby, ktoré doslova priťahujú komárov a majú problémy sa pred nimi ochrániť. Nezabudnite preto zobrať so sebou spreje, ktoré sú o niečo silnejšie a majú dlhotrvajúci účinok proti hmyzu aj pri dlhšom pobyte v prírode alebo pri fyzickej záťaži. Pach potu je tiež veľkou trakciou pre komáre, ale vďaka tomuto repelentu s jemným parfémom ich odradíte od toho, aby vás stále štípali.

Niektoré repelenty sa môžu použiť aj ako prvá pomoc ihneď po uštipnutí a vyhnete sa tak nepríjemnému svrbeniu.

Oveľa nebezpečnejší nepriateľ je kliešť. Keď sa vám už nepodarilo pred ním ochrániť, tak ho treba hlavne bezpečne odstrániť. Ale aby ste niekde uprostred lesa nemuseli hľadať lekáreň alebo pomoc na ich odstránenie, pribaľte si radšej zo sebou aj praktický kit na kliešte. Ide o sprej, ktorý zmrazí prisatého kliešťa a ľahko sa potom dá vybrať s pinzetou, ktorá je súčasťou balíka. Zároveň zabráni prenosu nebezpečných infekčných chorôb ako encefalitída, či borelióza. Poprípade pomôže aj vaším štvornohým miláčikom, ktorí sú náchylnejší na tento hmyz.

Nezabudnite teda predtým, ako sa vyberiete do prírody na tieto malé opatrenia, ktoré vám nezaberú veľa miesta v batožine, ale vám môžu zachrániť dobrú náladu pri stanovačke a pri vašich potulkách prírodou.