Cestovanie a Destinácie

Snímač tlaku pneumatík je skvelým pomocníkom

2664
0
Zdieľaj
Snímač tlaku pneumatík

Patríte medzi uvedomelých šoférov? Ak áno, iste viete, že životnosť pneumatík a aj ich vlastnosti závisia od správneho nahustenia. Tlak v pneumatikách je presne určený pre každý model vozidla a mali by ste ho za každých okolností dodržiavať. Je preto nevyhnutné tlak pravidelne kontrolovať. Jednoduchšie to majú majitelia novších vozidiel, u ktorých tlak kontroluje zabudovaný snímač.

Kontrolujte tlak v pneumatikách pravidelne

Ako často je potrebné kontrolovať tlak v pneumatikách? V optimálnom prípade každý týždeň, ale stačí aj jedna kontrola raz za dva týždne. Nezabudnite tlak preveriť pred dlhšou cestou. Je jedno, či máte drahé alebo najlacnejšie pneumatiky. Na krátku kontrolu by ste nemali zabúdať. Tlak v pneumatikách si môžete zmerať na čerpacích staniciach alebo si zakúpiť prenosný merač. V prípade, že zistíte nižší tlak, ihneď pneumatiky dohustite. Inak si koledujete o zničenie okrajov pneumatiky. Pri vysokom tlaku sa naopak ničí stred behúňa. V oboch prípadoch sa zhoršuje priľnavosť pneumatík k vozovke a zvyšuje sa riziko aquaplanningu. Preto si overte hodnoty tlaku odporúčané pre vaše vozidlo a snažte sa ich dodržiavať. Na kontrolu tlaku v novších vozidlách dohliada snímač tlaku pneumatík. Ten je u vozidiel vyrábaných po novembri 2014 už zabudovaný v automobile priamo od výrobcu. Ak máte staršie vozidlo, môžete si snímač tlaku dať dodatočne do auta namontovať.

Typy snímačov tlaku v pneumatikách

V prípade, že ste sa rozhodli snímať tlak v pneumatikách pomocou senzorov zabudovaných snímačov, máte na výber dva typy – priamy a nepriamy merač. Odporúčame vám namontovať snímače do všetkých vozidiel a dokonca aj do takých, ktoré disponujú kvalitnými SUV alebo offroad pneumatikami. Snímače zvýšia bezpečnosť jazdy, predĺžia životnosť pneumatík a pomôžu vám optimalizovať spotrebu paliva. Priame snímače merajú tlak priamo vo vnútri pneumatiky. Nepriame systémy zaisťujú meranie tlaku pomocou senzorov v ABS. Presnejšie merania samozrejme dosiahnete jedine s priamym snímačom, ktorý umožňuje sledovanie hodnôt tlaku v každej pneumatike. Nepriame systémy nemerajú teplotu či tlak pneumatík. Hodnoty tlaku určujú podľa rýchlosti pohybu kolies, ich otáčania a zmien v rýchlosti otáčania. Na základe zníženého kmitania kolies dokážu indikovať pokles tlaku v pneumatikách. Ak ste sa rozhodli snímač tlaku svojmu vozidlu dožičiť, musíte sa obrátiť na služby autoservisu. Montáž nedokážete spraviť sami. Zároveň si už nebudete môcť vymieňať sezónne pneumatiky svojpomocne. Na druhej strane sa zvýši váš komfort jazdy, zníži sa spotreba paliva a budete si istí perfektným stavom pneumatík.