Dobrá rada

Striháte kríky správne? Vyberte si vhodné záhradnícke nožnice!

107
0
Zdieľaj
Striháte kríky správne? Vyberte si vhodné záhradnícke nožnice!

Udržiavaná zeleň vytvára reprezentatívne prostredie našich záhrad. Výsadbou sa starostlivosť nekončí, práve naopak, začína sa kolobeh nevyhnutných sezónnych prác. Rozhodli ste sa skrášliť svoje zelené údolie živými plotmi a kríkmi? Možno ste už pri prvej údržbe narazili na úskalie v podobe nožníc. Nesadli vám? Poradíme, ako si vybrať pre vaše záhradné potreby!

Ručné nožnice – klasika, s ktorou nič nepokazíš?!

Zatiaľ čo jedni na ne zanevreli, iní aj naďalej radi ponúkajú svoju dlaň ručným nožniciam vhodným na živé ploty, kroviny a kríky. Dostupné sú rôzne varianty, no ak sa máte uberať zlatou strednou cestou, odporúčame s vymeniteľným ostrím, na pevných hliníkových rukovätiach a s odľahčeným protišmykovým držadlom. Zabezpečujú stabilitu, ale tlmenie bez nadmerného zaťažovania kĺbov a šliach.

Viete, že pre plynulý a bezpečný strih bývajú moderné ručné nožnice opatrené špeciálnym vlnitým ostrím, kde na kalenej oceli rozpoznávame ochrannú vrstvu znižujúcu trenie? Pre komfortné používanie môže dĺžka ostria predstavovať cca. 250 mm, no celkovo by ručné nožnice nemali presahovať 550 mm. Aj keď správnou konštrukčnou výbavou už možno prispôsobiť záhradné nožnice pre veľkú ruku alebo ľavákov.

Zanedbali ste svoju záhradku a teraz na vás z každého kúta striehne samý neupravený krík? Skroťte ho univerzálnymi obojručnými nožnicami prispôsobenými pre intenzívne strihanie. Aj tieto ručné nožnice sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, resp. od známych svetových výrobcov bežne nepresahujú váhu 1300 g. Plynulý strih je až do 40 mm priemeru vetiev. Zabezpečujú rozloženie hmotnosti, presnejšie znásobujú silu pomocou optimalizovaného prevodového mechanizmu. Výnimočná je aj dĺžka takýchto záhradných nožníc (cca. 80 – 90 cm).

Stále však platí, že ručné nožnice uprednostňujeme pri nenáročných, rýchlych úpravách na menších plochách.

Tiahnu sa vaše záhradné práce do výšky? Siahnite po teleskopických nožniciach!

Nastaviteľnou dĺžkou regulujete množstvo doplnkovej výbavy, ktorú by ste inak vyhľadávali. Práca na schodíkoch či rebríkoch súčasne s ostrím náradím v rukách už ale okliesňuje vašu bezpečnosť. Naopak, na jej zvýšenie sa využívajú teleskopické nožnice s ochrannou vlnitou čepeľou a s protišmykovými rukoväťami.

Náš tip – rozhodujete sa medzi samostatnou kúpou teleskopickej tyče s inovatívnym zaklápaním pre ďalšie nadstavce? Medzi ne môžu patriť aj nožnice na kríky, ale aj pílky, česáky a háky. Najlepšie neuprednostniť jedno pred ďalšími, ale zakúpiť set pre strih a rez konárov vo výškach. Okrem nastaviteľnej tyče a nožníc v ňom nájdete puzdro a pílku s hákom.

Tip na záver

Šetrné na čas a energiu pri zastrihávaní kríkov sú elektrické, presnejšie akumulátorové nožnice, ktoré možno bezpečne používať v ľubovoľnom priestore záhrad. Neobmedzujú vás žiadnou robustnou kabelážou, navyše nové modely s dvojitou batériou umožňujú až 14 hodín práce. Radosť strihať!