Zdravie a Krása

Trichológia –storočný odbor tešiaci sa vzrastajúcej popularite

9731
0
Zdieľaj

Ženy a ich vlasy. Tejto téme sa všetky rady venujeme. Vlasy farbíme, striháme, vyčesávame, tupírujeme, žehlíme, lakujeme, predlžujeme, natáčame a predsa nám nikdy nie je dosť. Vždy máme schované nejaké to eso v rukáve, v podobe novej farby či odvážneho strihu. Ako hovorí známe príslovie: “Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije”.

Je viac ako pochopiteľné, že ak sa ženy potýkajú s vlasovými problémami, nebudú o tom entuziasticky debatovať s kdekým na každom druhom rohu. Ženy a muži sú si v mnohom podobní – platí to aj v medziach našej vlastnej pýchy. Tak ako sa občas mužom ujde uštipačná poznámka na margo ich “mužskej pýchy”, ktorú vedia následne len horko ťažko spracovať, tak isto to platí aj u nás u žien. Niet takej, ktorá by jakživ netúžila po krásnej, hustej a lesklej hrive. Tých skutočne šťastných je však ako šafránu. Žiaľ ak sa ocitnete v radoch nespokojných žien, pri ktorých príroda neprižmúrila ani jedno oko, máte smolu – tých šťastných žien – vo vašom ponímaní – budete denne stretávať na stovky. Čo teda v prípade, ak z čista jasna nastane problém a naša koruna krásy začne biť na poplach?

Ak pociťujete, že už naďalej nie ste schopné riešiť vzniknutý problém samy v pohodlí domova a zaznamenávate nielen úbytok vlasového porastu, ale aj patričnú dávku sebavedomia a pocitu ženskosti  – nedovoľte aby Vám tento problém naďalej prerastal cez hlavu. Vyhľadajte odborníka v starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku – trichológa.

Čo je to trichológia?

Slovo trichológia pochádza z gréckeho slova “trikhos”, teda vlasy. Prvá zmienka o trichológii bola zaznamenaná na konci 19. storočia v Británii. Následne nato, v roku 1902 sa stala klinickou disciplínou.

Trichológia je klinicko-vedný odbor zameraný na výskum vlasu, vlasovej pokožky a jej problémy – skúma, bližšie špecifikuje a lieči príčiny vypadávania vlasov, nepríjemné kožné prejavy ako sú napr. seboroická dermatitída a mnohé iné. Zvykne byť označovaná za most spájajúci kozmetické postupy a dermatológiu.

Kto je to trichológ?

Trichológ je vlasový špecialista a odborník na problémy s vlasovou pokožkou, zastávajúci postupy a praktiky celostnej medicíny. Preto pred vyrieknutím akéhokoľvek záveru musí poznať čo možno najširšie spektrum faktorov z Vášho okolia, počnúc chorobopisom, životným štýlom, genetickou predispozíciou, duševným naladením (stres, únava, problémy v rodine)ako aj environmentálne podmienky v akých sa zdržiavate. Všetky tieto informácie umožnia trilológovi zhodnotiť Váš zdravotný stav a jeho priamy dopad na Vaše vlasy.

Ako prebieha vyšetrenie?

Treba rozlišovať trichológov a trichológov. Áno, znie to zvláštne, ale je to tak. Exitujú totiž odborné (zväčša súkromné) ambulancie, ponúkajúce možnosť trichologického vyšetrenia, a potom sú tu školení trichológovia, ktorí poskytujú svoje služby v kaderníctvach alebo salónoch krásy. Využitie oboch služieb je prínosné, avšak treba sa riadiť závažnosťou Vášho problému.

Ak Vás trápia sezónne, prípadne len mierne problémy (nesúvisiace s dramatickým vypadávaním či rednutím vlasov), bude Vám istotne stačiť  využitie služieb trichológa v salónoch krásy. Samozrejmosťou tohto trichologického vyšetrenia by malo byť správne určenie diagnózy:

  1. Voľným okom – trichológ prehrabuje vlasy hrebeňom, všíma si a porovnáva ich hustotu a hrúbku na rôznych miestach hlavy.
  2. Vyšetrenie pohmatom – pri tejto praktike sa kladie dôraz na stanovenie pružnosti ,resp. napätosti vlasovej pokožky.
  3. Vyšetrenie špeciálnou kamerou – zariadením so zväčšením 250x prechádza trichológ po pokožke hlavy, všíma si tvorbu mazu, usadený mazotok, upchaté póry a vlasové váčky. Na záver zhotoví pár fotografií z postihnutých miest, ktoré Vám priamo ukáže.
  4. Vytrhnutie vlasov – sú trichológovia uznávajúci metódu, kedy Vám vytrhnú pár vlasov za účelom nasledovného skúmania vlasových korienkov a ich poškodenia. Pre niektorých ľudí môže byť táto praktika neprípustná, a preto ak Vám náhodou nevyhovuje, je namieste upozorniť trichológa, prípadne sa vopred informovať o priebehu vyšetrenia.

Po absolvovaní vyšetrenia prichádza záverečné stanovenie diagnózy. Nakoľko sa celý process odohráva v salóne krásy (teda nie v medicínskom zariadení), bude Vám ponúknutá pestrá škála kozmetických prípravkov na zlepšenie kondície a odstránenie problémov Vašich vlasov. Môže ísť o veľmi obľúbenú čistiacu rašelinovú kúru (extrémne nápomocná pri liečbe seboroickej dermatitídy, psoriázy, mazotokom upchatých korienkoch či lupinách a pri svrbení pokožky hlavy), antifungicídne emulzie, vlasové toniká, šampóny či kondicionéry. Celá procedúra trvá asi 90 minút a jej cena sa pohybuje orientačne okolo 40 eur. V prípade záujmu si môžete rašelinu zakúpiť osobne alebo prostredníctvom eshopu na stránkach kapyderm.sk, kde zároveň môžete získať viac informácií ohľadom najbližšieho salónu, vykonávajúceho spomínanú procedúru vo Vašom okolí.

Vyšetrenie v salóne krásy verzus v špecializovanej klinike

Ak však problémy závratne prerastú v rozsiahlejší charakter, prípadne zaznamenávate výrazné zmeny v podobe rednutia či zmeny štruktúry vlasov už od obdobia puberty, je načase sa vážne zamyslieť.  Platí pravidlo – pokiaľ máte celoročne, či nebodaj dlhodobé podozdrenie, že za zmenu Vašich vlasov by mohli zodpovedať genetické predispozície, prekonané ochorenia či extrémne stresové situácie – je priam ideálne obrátiť sa priamo na odborníkov špecializovanej dermatovenerologickej kliniky. V porovnaní s trichologickými špecialistami zo salónov krásy natrafíte v klinike na erudovaných kožných lekárov, ktorí sa okrem štandardných vyšetrení kože venujú problémom s vlasmi a vlasovou pokožkou.

Vyšetrenie sa v tomto prípade značne líši, nakoľko stav vlasov nebude pozorovať lekár – ale počítač. Táto praktika sa nazýva trichogram. Ide o zhotovenie detailných snímkov vlasových folikúl za pomoci digitálnej kamery. Účelom trichogramu nie je folikuly len nasnímať z mikroskopickej blízkosti, ale aj vyhodnotiť  a pomôcť stanoviť diagnózu. Prístroj si všíma predovšetkým chorobné zmeny a vzájomný pomer rastových fáz Vašich vlasov v jednotlivých častiach hlavy. Zdravý človek by mal mať približne 80% a viac v anagénnej (rastovej) a zvyšných 20% v telogénnej (vypadávajúcej) fáze. Ak to tak nie je, lekár môže stanoviť patričnú diagnózu v podobe androgenetickej alopécie (geneticky podmienené vypadávanie), telogénneho efluvia a pod.

A aby toho nebolo málo, celé vyšetrenie má jednu podmienku – vyholiť strojčekom dve malé miesta. Ide spravidla o dva malé krúžky s priemerom 1 centimeter. Ako pomôcka slúži umelohmotná maketa, cez ktorú sa vlasy prevlečú tak, aby sa dotýkala hlavy. Následne sa vyholí jedno miesto vo vrchnejšej a druhé v spodnej časti hlavy za uchom. Nemusíte sa obávať, vyholené miesta nepresvitaju a nie sú viditeľné ani pri zatrasení hlavou či počas „metania vlasmi“. Sú to veľmi prezieravo volené miesta, ktoré nebudia pozornosť. Druhým krokom je nafarbenie vyholených miest čiernou farbou. Dôvodom je neskresľujúce nasnímanie všetkých vlasov na ploche 1 cm2 . Po zafarbení sa farba zotrie a pripravené miesta sa nasnímajú digitálnou kamerou. Zhotovené snímky vyhodnotí trichologický softvér a určí tak okamžité nálezy z daných lokalít. Vďaka nim vie vyšetrujúci dermatovenerológ stanoviť diagnózu pacienta a nastaviť liečbu v podobe mezoterapie (mikroihličkové injektovanie podporných látok do vlasovej pokožky), hormonálnej alebo doplnkovej liečby minoxidilom.

Výhodou návštevy erudovaného strediska je, že v prípade potreby Vám lekár môže vystaviť výmenný lístok a poslať Vás na doplnkové vyšetrenie k inému špecialistovi (endokrinológia, gynekológia a pod.). Týmto spôsobom možno preskúmať a podrobne vyšetriť aktuálny problém zo všetkých strán, za účelom vylúčenia vážnejších ochorení a porúch.