Dobrá rada

13 geniálnych spôsobov ako využiť staré knihy a vdýchnuť im novú šancu na druhý kreatívny život

195
0
Zdieľaj
13. geniálnych spôsobov ako využiť staré knihy a vdýchnuť im novú šancu na druhý kreatívny život
13. geniálnych spôsobov ako využiť staré knihy a vdýchnuť im novú šancu na druhý kreatívny život

Veľa ľudí hromadí alebo vlastní knihy , ktoré už nikto čítať nebude. Buď sú tak veľmi staré a neaktuálne, že vedomosti sa z nich čerpať nedajú, ak je to román, tak si ho možno raz dvakrát z odstupom času prečítate a potom ju založíte do police a sadá na ňu prach.

 1. Stojan na nože

Ak nemáte na nože drevený stojan ,veľmi dobre poslúžia staré knihy. Ich pevným zviazaním pomocou špagátu dostanete pekný stojan na väčšie množstvo nožov ako pri obvyklom stojane. Niekedy ak je poškodený ic obal dajú sa obaliť papierom , aby pôsobili pekným dojmom.

 1. Šperkovnica

Keď je kniha dostatočne hrubá, dá sa z nej vyrezať celkom pekná šperkovnica odmerajte si okraje minimálne tri centimetre po celom obvode a na dno nechajte minimálne dva potom lepidlom spevnite strany a olepte vnútro tapetou , aby nebolo vidieť že ide o knihu. Dajú sa tam odložiť celkom veľa náhrdelníkov náušníc  a podobne.

 1. Trezor

Podobne ako šperkovnica , až na to , že z vonku necháme pre lepšiu skrytosť vzhľad knihy a zasunieme trezor medzi bežné knihy. Dosiahneme tak , že sa k našim cennostiam tak ľahko nikto nedostane.

 1. Záložka

Často je možno vnútro knihy nečitateľné , obal knihy je neporušený. Dá sa odrezať čelo väzby a vyvŕtať dierku cez .ktorú prevlečiete špagátik a máte pevnú nekrčivú záložku do inej knihy.

 1. Tapeta

Zo starých kníh sa dá spraviť tapeta napríklad na WC  a dodá mu šmrnc , lepenie jednotlivých stránok ako nadväzujú na seba , je možné kreatívne využitie času na čítanie , počas trvania našich potrieb.

 1. Zber

Knihy sú dosť ťažké a dajú sa použiť bez vrchného obalu aj do zberu papiera. No to riešenie je jedno z najkrajnejších, keď sme vyčerpali všetky možnosti využitia.

 1. Darovanie do knižnice nemocnice /domova seniorov

Veľmi dobrým spôsobom ako sa zbaviť starých, ale čitateľných kníh ( nechýbajú strany)je darovať alebo odpredať do knižnice alebo ich umiestniť do pacientskych knižníc nemocnice pre dlhodobo chorých prípadne do domova seniorov, aby si knihy mohli pre čítať na trávenie voľného času, ak ide o detské knihy, nájdu využitie v herni pri detskom oddelení prípadne v detskom domove.

Mnohé z nich nikto okrem vás nikdy nečítal , tak sa aspoň postaráte o rozptýlenie a zmyslu plné trávenie času človeku , ktorý to potrebuje, aby sa odosobnil od choroby alebo dlhodobej liečby

 1. Obal na tablet alebo čítačku kníh, mobil

Stará kniha , ktorej obsah už nikto nebude čítať sa dá využiť na výrobu obalu na tablet alebo čítačku kníh. Jednoduchým spôsobom vyrežte listy a budete potrebovať jemnú textíliu aj kožu alebo koženku , gumičku a kartónové úchytky podobné ako sú na plátne. Kniha musí byť po celom obvode minimálne o 1 cm až 1,5 cm väčšia aby sa tam dali umiestniť plastové alebo kartónové úchytky.

Vyrobíme obal z kože alebo koženky a prilepíme /prišijeme po celom obvode, vnútro vystelieme mäkkou textíliou , aby nedošlo k poškodeniu obrazovky /displey na jednu stranu môžeme urobiť zo zvyšnej kože / zapínanie, vložením malého magnetu pod pracku z kože /koženky a na druhu stranu, aby sa magnetom prichytila a neotvárala tiež skryjeme pod mäkkú textíliu , aby nedošlo k poškodeniu, prípadne s gumičky uško a na druhej strane gombík a o neho zatvoríme…

 1. Netradičné kŕmidlo pre vtáčiky

Z niekoľkých kníh možno poskladať vtáčiu búdku, so 4 ks väčších kníh urobíme domček na spodok dáme väčšiu knihu aby presahovala okraje stien búdky a strechu spravíme z veľkej knihy , ktorej vyberieme vnútro a necháme si len pevné dosky, z ktorých urobíme striešku. Do prednej knihy vyvŕtame dieru priemeru cca5 cm a pod to menšiu dieru kde vsunieme hrubší konárik ako bydielko a vlepíme do dierky priemeru minimálne 1cm. Skôr  ako pripevníme striešku k domčeku nalepíme nepremokavú fóliu, aby strecha nezatekala. Do dna domčeka tiež vyvŕtame alebo vydlabeme dieru kde bude vložená a vlepená miska a do nej nasypané rôzne semienka a loj. Nikdy nedávajme kúsky suchého chleba, obsahuje kvasnice kvások , ktoré môžu spôsobiť nafúknutie bruška vtáčika a jeho  následný úhyn.

 1. Policový systém na koreničky / dekorácie / kvety

Tento systém potrebujeme knihy od najväčšej po najmenšiu niečo ako pyramídu prepojenie pomocou 4 lán , ktoré sa budú spájať v jednom bode nad poslednou knihou a v kruhu sa spoja so závesným hákom na stene. Prípadne sa dajú pripevniť pod ne kovové háky a tak urobiť poličky na korenie.

 1. Taburetka

Aj taburetka prípadne stolička alebo kresielko sa dá spraviť naskladaním kníh podľa veľkosti , nalepením na drevenú dosku prvé spodné knihy a ich naskladanie na cik – cak podľa veľkosti následne zakončené druhou doskou na vrchu vytvoria hranol alebo valec medzi dvoma drevenými doskami. Následne sa obalia molitanom a ušije sa na to poťah, aby sa zakryli knihy a následne sa umiestni kruhový obdĺžnikový vankúš navrch pre mäkké sedenie a zapracuje sa aby taburetka bola jednoliata a pôsobila ako celok.

 1. Okrasný obal na vreckovky

Vyrobí sa podobným vydlabaním a následným vyrezaním ako šperkovnica, a následne sa vytvorí na vrchnej strane dosky obalu knihy rovnakého tvaru ako je na skutočnej krabičke s vreckovkami a prirobí sa pomocou háčika otváranie na vkladanie papierovej  s vreckovkami.

 1. Netradičné hodiny

Tieto hodiny vyrobíme pomocou 12 kníh , hodinového strojčeka a ručičiek. Môžeme sa rozhodnúť pre tri verzie.

 1. Verzia prvá- necháme knihy v ich pôvodných obaloch bez žiadneho zásahu a na 3,6,9 a 12 nájdeme knihy , ktoré majú tieto čísla priamo od výroby na obale a strojček s ručičkami pripevníme priamo na stenu.
 2. Verzia druhá použijeme 12 kníh a čísla na knihy nalepíme tak, aby boli na obálke viditeľné- tmavé knihy biele/svetlé čísla bledé knihy tmavé čísla prípadne na striedačku
 3. Verzia tri použijeme 13 kníh , s ktorých najmenšia bude tvoriť priestor na hodinový strojček a knihám dáme jednotný prebal – v podobe lepiacej tapety , alebo celého zabalenia do farebného papiera s nalepením čísiel ako v bode b.

Takýmto spôsobom možno využiť knihy, existuje ich určite ešte viac. Len pre inšpiráciu uvádzam týchto 13. netradičných spôsobov. Verím , že niekoho inšpirujú k tvoreniu a recyklácii vecí , ktoré sú už inak nepoužiteľné pre nečitateľnosť alebo prípadné chýbajúce strany, poškodenie fľakmi a iné…

Bc. Ľubica Bombalová