Dobrá rada

Je lepšie steny vymaľovať alebo vytapetovať?

423
0
Zdieľaj
Je lepšie steny vymaľovať alebo vytapetovať?
Je lepšie steny vymaľovať alebo vytapetovať?

Presťahovali ste sa do nového domu a rozmýšľate, ako vyzdobiť jeho steny? Farby a tapety na steny nemajú len dekoratívnu funkciu. Samozrejme, že si oba spôsoby zdobenia stien vyberáme hlavne podľa nášho vkusu a estetického cítenia. Niekedy však dokážu farby a tapety chrániť pred plesňou či čiastočne izolovať. Pozrime sa spoločne na dilemu maľovanie verzus tapetovanie stien.

Súčasné tapety nemajú nič spoločné s tými z minulosti

Staršie generácie si iste pamätajú obrovský trend tapetovania, ktorý v minulosti znamenal prestíž a luxus. Súčasné tapety nemajú nič spoločné s tými z minulosti. Prakticky si sami môžete navrhnúť ich dizajn, vsadiť na jednofarebné, s obrázkami, ornamentmi alebo ich zostaviť z fotografií. Niektoré masívne tapety sú na nerozoznanie od dreveného obloženia alebo mramorových dosiek. Pre extravagantnejších sú určené tapety s textilnou textúrou. S tapetami sa dá vskutku pohrať. Okrem dizajnu je možné si zvoliť rôznu povrchovú úpravu. Tapety dokážu byť odolné voči vlhkosti, mastnote, pretrhnutiu, tlmia zvuk udržiavajú teplo. Takéto odolné tapety oceníte v kuchyni a detskej izbe. Samotné nalepenie tapiet je oveľa jednoduchšie ako maľovanie stien. Nutné je, aby bol povrch stien odmastený, bez prasklín a nerovností. Všetky nedokonalosti zastierkujte alebo zatmeľte. Následne budete potrebovať rebríky, lepidlo, štetec a trochu trpezlivosti pri odstraňovaní prípadných vzduchových bublín. Časovo je tapetovanie menej náročné ako maľovanie.

Vymaľované steny sa dajú lepšie kombinovať s vybavením

Steny namaľované akoukoľvek farbou sa lepšie kombinujú s nábytkom a dekoráciami. Predsa len vzorované tapety niekedy dokážu narušiť celistvosť priestoru. Farby na steny nie sú nudné. Stačí, aby ste využili službu miešanie farieb a dokážete si týmto spôsobom vytvoriť taký odtieň, ktorý bude presne spĺňať vaše predstavy. Mene výrazné farby vám dovolia zvyšok miestnosti zariadiť bez toho, aby ste museli premýšľať o tom, či sa kombinácia nábytku a doplnkov hodí k stenám. Zakúpiť sa dajú aj špeciálne farby, ktoré je možné umývať alebo také, v ktorých sa neusádza pleseň. Ak sa vám farba prestane páčiť, je jednoduchšie ju zatrieť inou ako strhávať tapety. Jednofarebné steny je možné spestriť pomocou vzorovaných valčekov. Samozrejme, že prvotná príprava stien na maľovanie je oveľa náročnejšia ako tapetovanie. Steny musia byť dokonale odmastené a rovné. Musíme tiež spomenúť finančnú stránku – vymaľovať steny vás vyjde lacnejšie ako tapetovanie. Pri rozhodovaní či maľovať, alebo tapetovať, sa riaďte svojim vkusom, pocitmi a nepodliehajte nátlaku módnych trendov.