Cestovanie a Destinácie

3 dôvody, prečo by ste ojazdené pneumatiky mali ihneď vymeniť

75
0
Zdieľaj
3 dôvody, prečo by ste ojazdené pneumatiky mali ihneď vymeniť
3 dôvody, prečo by ste ojazdené pneumatiky mali ihneď vymeniť

Trendom posledným rokov sa stáva jazdenie na pneumatikách pod hranicou zákonom povolených noriem hĺbky dezénu. Motoristi sa spoliehajú na to, že policajti pri bežných kontrolách nemyslia na pneumatiky. Pokuta však nie je to jediné, čo vám počas jazdy na totálne zničených pneumatikách hrozí. My poznáme minimálne 3 dôvody, prečo by ste mali ojazdené pneumatiky v momente vymeniť.

1. Problémy s políciou i poisťovňou

Dúfame, že každý z vás ovláda teóriu a vie, aká je minimálna hĺbka dezénu. Ak si nie ste istí, tak si spoločne normy zopakujeme. Dezén letných pneumatík nesmie klesnúť pod 1,6 mm a zimných pod 3 mm. Všetci odborníci sa však zhodli na tom, že na letných pneumatikách pod 3 mm a zimných pod 4 mm by radšej nejazdili. Ojazdené pneumatiky vymieňajú šoféri hlavne kvôli strachu z pokuty. Ojazdené zimné i letné pneumatiky vás môžu vyjsť draho. Pokuty za ojazdené pneumatiky sa pohybujú od 60 € smerom hore. Záleží na konkrétnom policajtovi, ako rizikovú zhodnotí vašu jazdu. Ešte horšie dopadnete, keď sa vám nedajbože stane nehoda. Likvidátori poistných udalostí sa zameriavajú po nehode na všetky časti vozidla. Ak zistia, že ste jazdili s nevhodnými pneumatikami, tak vám nevyplatia poistné krytie.

2. Riziko kolízie a defektu

V závislosti od značky majú nové letné pneumatiky na menšie osobné vozidlá dezén hlboký okolo 8 mm a zimné nad 9 mm. Je teda zrejmé, že každým milimetrom strácajú pneu svoje jazdné vlastnosti. Ide predovšetkým o enormné predĺženie brzdnej dráhy – viac ako o polovicu, čo súvisí so zníženou priľnavosťou starej pneumatiky. Vozidlo sa vám nepodarí zabrzdiť dostatočne rýchlo na suchej vozovke a na mokrej vám hrozí riziko aquaplaningu. Vyjazdené drážky totiž nedokážu odvádzať vodu. Staré pneumatiky môžu dokonca prasknúť, a to hlavne v prípade, že ich zaťažíte, napríklad plne naložíte strešné boxy Northline alebo na strechu vyložíte bicykle. O jazde s ojazdenými pneumatikami na snehu a ľade sa radšej ani nebudeme vyjadrovať. Ide o čistý hazard so životom. Odporúčame vám neriskovať a ihneď vymeniť staré pneumatiky za nové. Napríklad pneumatiky Kormoran majú skvelý pomer ceny a jazdných vlastností.

3. Na technickú kontrolu ani nechoďte

S ojazdenkami samozrejme nepochodíte ani na technickej kontrole. Pracovníci technickej kontroly kontrolujú nielen minimálnu hĺbku dezénu, ale tiež defekty pneumatík a porovnajú rozmery s údajmi v technickom preukaze. Sami musíte uznať, že jazdiť na starých pneumatikách sa naozaj nevypláca.