Technika a Internet

6 rád, ako sa chrániť online

6598
0
Zdieľaj

Vody internetu sú rozsiahle a miestami zradné. Pri surfovaní človek neraz natrafí na nebezpečné zákutia a padne vhod byť pripravený na všeličo. Vírusy a iný škodlivý softvér, zneužitie osobných údajov, podvody od výmyslu sveta – zopár príkladov toho, s čím môžete prísť do kontaktu. Ak sa však adekvátne chránite a nezabúdate používať zdravý rozum, problémov sa hravo vyvarujete. Dnes teda na tému bezpečné surfovanie.

  1. Buďte informovaní

Najlepší spôsob ako sa nebezpečiu vyhnúť je vopred o ňom vedieť. Sledujte blogy, správy a ďalšie informačné kanály, ktoré monitorujú rôzne internetové hrozby. Budete teda vedieť, ktorým webom sa vyhnúť, aké e-maily je potrebné hneď vymazať, čo za vírus momentálne koluje digitálnym éterom a podobne. Byť o krok vpred sa vyplatí.

  1. Používajte bezpečné hesla

Žiadne JankaBratislava alebo nbusr123. Zabudnite na takéto banálne heslá, aké prelomí snáď aj školák. Vyskúšajte niečo zložitejšie, kombináciu písmen, číslic a znakov, ktorá nedáva zmysel. Áno, môže to byť náročnejšie na zapamätanie, no o to ťažšie bude takéto heslo prelomiť. Dvojnásobne to platí pri weboch, ktoré narábajú s citlivými údajmi (internet banking, e-mail). Rozumné je mať rôzne heslo pre každú webstránku, ktorá si ho vyžaduje.

  1. Chráňte svoje súkromné údaje

Tak ako na ulici nevykrikujete svoju adresu celému svetu na známosť, tak na internete nezadávajte svoje údaje kade-tade. Áno, tá súťaž môže vyzerať lákavo, no celé to môže byť podvod. Rovnako si dávajte pozor na presvedčivé imitácie rôznych dôveryhodných webov, akými sú napríklad banky. Svoje osobné údaje vypĺňajte iba vtedy, keď ste si stopercentne istí, že nedôjde k ich zneužitiu.

  1. Nainštalujte si antivírový program

Chráňte svoj počítač pred rôznymi škodlivými kódmi a softvérmi. Dnes máte k dispozícii kvantum rôznych antivírových a ďalších programov, ktoré vás obrnia proti rozličným druhom malware, spyware a iným neplechám. Nezaškodí mať nainštalovaný ani kvalitný firewall.

  1. Aktualizujte

Uistite sa, že všetok váš softvér je aktualizovaný na najnovšiu verziu. Týka sa to nielen antivírových programov, ale aj ďalších aplikácií, ktorých staršie mutácie môžu obsahovať bezpečnostné diery. Aktuálny by mal byť najmä váš internetový prehliadač (aj s rôznymi prídavnými modulmi, tzv. pluginmi). Ak používate operačný systém Windows dbajte na to, aby bezpečnostné záplaty boli najnovšieho dáta.

  1. Používajte zdravý rozum

Vidina veľkého obnosu peňazí od nigérijského princa vám možno príde lákavá, v realite však neuvidíte ani euro. Práve naopak, naletením rôznym online podvodníkom môžete o úspory ešte aj prísť. Neklikajte na rôzne vyskakovacie okná a pofidérne ponuky, sľubujúce iPhone a okamžité výhry. Z dobroty srdca vám nový telefón nedá nikto. Platí jednoduché pravidlo, pri surfovaní používajte hlavu a vyhnete sa problémom.