Technika a Internet

Na internete sme denne. Viete ako vznikol?

5886
0
Zdieľaj

Bez čarovnej formulky, začínajúcej písmenkami WWW, si dnes už hádam ani nevieme predstaviť život. Na internete sme denne – v práci, v škole, doma. Jeho vynález nesmierne uľahčil mnoho oblastí našich životov, súkromných aj profesionálnych. Človek dnes nemá problém komunikovať s priateľom na druhom konci sveta, zaplatiť za nákup z pohodlia domova, nenahraditeľný je prístup k obrovskému množstvu informácií. Viete však, ako samotný internet vznikol?

ARPANET

Počiatky internetu siahajú do 60-tých rokov minulého storočia. V agentúre ARPA, ktorá spadala pod americké ministerstvo obrany a bola zodpovedná za vývoj nových vojenských technológií, sa zrodila myšlienka počítačovej siete, ktorá by umožňovala prenos informácií na veľké vzdialenosti. Roku 1969 tak vznikol zárodok dnešného internetu s názvom ARPANET. V rámci neho boli prepojené počítače štyroch amerických univerzít v Kalifornii.

Spočiatku išlo iba o skromné prenosy informácií, o jednoduché signály. Počítače v sieti však boli obrovské a nepraktické, o nejakej mobilite nemohlo byť ani reči – vojenské využitie teda bolo prakticky nulové. Idea sa však chytila a padlo rozhodnutie pokračovať vo vývoji. V roku 1972 bolo už v ARPANETE desaťkrát viac počítačov, ako na jeho začiatku – pridali sa rôzne vládne inštitúcie a zbrojárske firmy. O rok skôr sa pánu Rayovi Tomlinsonovi podarilo odoslať vôbec prvý e-mail.

Nový spôsob komunikácie

Svoju dnešnú podobu však internet začal pripomínať až s vytvorením tzv. protokolov TCP a IP v roku 1974, ktorých pôvodnými autormi sú Robert Kahn a Vincent Serf. Ide o sadu komunikačných protokolov, ktoré definujú spôsob, akým sa medzi rôznymi sieťami efektívne, rýchlo a spoľahlivo dajú prenášať dáta. Prvýkrát zaznel aj samotný pojem internet, skrátením slova internetwork, čo je pre zmenu skratka od interconnection of networks, teda prepojenie sietí.

Trvalo však ešte nejaký čas, než sa vízia dvojice Kahn a Serf posunula ďalej. Až od 1. januára 1983 sa TCP/IP stáva definitívnym technickým štandardom, pričom dovtedy používané protokoly boli odstavené. Tento dátum sa často uvádza ako oficiálny zrod internetu. Aj napriek tomu však v roku 1984 bola v sieti iba zhruba tisícka počítačov. Toho istého roku sa prvýkrát objavuje aj prvá internetová doména – symbolics.com. O tri roky neskôr sieť obsahuje už 27 000 uzlov.

Internet dneška

O dnešnom modeli internetu hovoríme od roku 1990, kedy Tim Berners- Lee vyvinul HTML, teda hypertextový značkový jazyk, ktorý umožňuje vytvárať webstránky zobraziteľné v internetovom prehliadači. V tom istom roku definitívne zaniká ARPANET.

Ten istý pán o rok neskôr predstavuje WWW, ako unikátny spôsob navigácie na internete – dostupný pre celý svet. Od roku 1994 sa sieť prudko komercializuje a o dva roky neskôr má už neuveriteľných 55 miliónov užívateľov. V roku 2010 prekročil počet ľudí pripojených na internet hranicu dve miliardy.