Životný štýl

7 vecí, ktoré produktívni ľudia robia inak

847
0
Zdieľaj
7 vecí, ktoré produktívni ľudia robia inak

Produktivitu považujeme za najdôležitejšiu súčasť úspechu a veríme, že ak sa budeme skutočne snažiť, uznanie a prosperita na seba nenechajú dlho čakať. Produktivita však nie je len o schopnosti rýchlo a tvrdo pracovať.

Produktivita je pozícia v živote a dá sa jej naučiť, hovorí Benjamin Hardy, organizačný psychológ, kouč a autor knihy o časovom manažmente. Ako presne a aké pravidlá dodržiavajú tí, ktorí robia všetko a ešte viac?

1. PRODUKTÍVNI ĽUDIA VEDIA, KTO SÚ A KÝM SA CHCÚ STAŤ

Veríme, že ak budeme tvrdo pracovať, nevyhnutne uspejeme. Berieme toho na seba veľa, rýchlo sa unavíme, začíname odznova, tvrdo súťažíme s ostatnými, trpíme zraniteľnosťou a pochybnosťami o sebe … A preto hľadáme potvrdenie nášho úspechu v materiálnych veciach – vysoký plat, široký kruh fanúšikov, diplomov a ocenení.

Skutočne produktívni ľudia túto pascu šikovne obišli, nepotrebujú vonkajší súhlas. Plne prijímajú a chápu samých seba. Žiadne klišé a štandardy iných ľudí nemajú moc nad ich sebavedomím. Sú presvedčení, že to, čo robia, je jedinečné, takže žiadna súťaž nemá zmysel.

2. DEFINOVALI ÚČEL ICH ŽIVOTA

Väčšina z nás tajne alebo otvorene dúfa, že niekto ako múdry čarodejník zostúpi z neba a určí smer nášho života. Hlavná vec je, že tento smer je spoločensky prijateľný a ešte lepšie – prestížny.

Preto namiesto toho, aby sme robili to, čo máme radi, vyberáme si prácu, ktorá je spoľahlivá, spojená s dobrým platom alebo láka s vyhliadkou na slávu.

3. NEZAUJÍMA ICH, ČO ROBIA OSTATNÍ ĽUDIA.

Trávime veľa času sledovaním iných ľudí. Hľadáme v nich vzory alebo ich jednoducho porovnávame so sebou a snažíme sa ich prekonať.

Tí, ktorí sú produktívni, sa nezaoberajú úspechmi iných ľudí, veria, že takéto „sledovanie“ ich odvádza od práce na vlastnom živote.

4. NEZAUJÍMA ICH, ČO SI O NICH ĽUDIA MYSLIA.

Strach z verejnej mienky je jedným z najväčších nepriateľov skutočnej produktivity. Spomeňme si na Coco Chanel, ktorá úprimne priznala: „Je mi jedno, čo si o mne myslíš. Vôbec na teba nemyslím“.

Produktívni tvorcovia venujú ovocie svojej práce sebe a ľuďom, pre ktorých sú určené. Nemajú cieľové publikum. Preto sú voči kritike prakticky nezraniteľní.

5. SÚ TO HUMANISTI

Napriek ľahostajnosti k názorom iných ľudí chcú byť prospešní pre ľudstvo. Sú neobvykle empatickí a snažia sa pomáhať druhým, a ešte lepšie – urobiť celý svet o niečo lepším.

6. NEČAKAJÚ NA VHODNÝ OKAMIH.

Sen často odkladáme na neskôr. Keď budeme mať dostatok času, peňazí, potrebných známych. Ale produktívni ľudia tento „bezpečnostný vankúš“ nepotrebujú.

Do práce svojich snov sa zapojili, aj keď v nich neverili ani najbližší ľudia. Predtým, ako dostali odpovede na všetky svoje otázky. Ešte skôr, ako si uvedomili, ako sa volá to, čo chcú robiť.

Dôvera a odvaha sú vlastnosťou produktívnych ľudí, takže je pre nich jednoduchšie hľadať podporu a radu od ostatných.

Jedinou podmienkou ich neustáleho pohybu je neustály vnútorný hlas, ktorý ich posúva vpred.

7. NEHANBIA SA POŽIADAŤ O POMOC.

Dôvera a odvaha sú vlastnosťou produktívnych ľudí, takže je pre nich jednoduchšie hľadať podporu a radu u ostatných. A na ceste za ich cieľom ich nezastaví falošná pýcha.

Úprimne hovoria o svojich potrebách. Ako speváčka a skladateľka Amanda Palmer, ktorá opustila svoju nahrávaciu spoločnosť, vyzvala fanúšikov, aby si stiahli jej piesne zadarmo a kdekoľvek je to možné, nechali peňažné dary na platforme crowdfunding.

Fanúšikovia šťastne súhlasili s podporou jej práce a za mesiac jej darovali viac ako 1 milión dolárov.