Cestovanie a Destinácie

Aké snehové reťaze kúpiť?

2079
0
Zdieľaj

Snehové reťaze by mali byť súčasťou výbavy auta každého vodiča, ktorý v zime plánuje cestu do horských oblastí. Počasie sa tu menia veľmi rýchlo a neposypaná cesty nie je ničím neobvyklým. Snežné reťaze by mali mať v kufri aj sporiví vodiči, ktorí používajú univerzálne pneumatiky.

Povedzme si teda aké sú typy snehových reťazí a podľa čoho vyberať.

Oceľové, textilné, alebo tekuté snehové reťaze?

Snežné reťaze sa vyrábajú v mnohých prevedeniach, líšiacich sa nielen cenou, ale najmä svojou efektivitou a jednoduchosťou nasadzovanie. Snehové reťaze by mali mať atest ATEST 8 SD. V opačnom prípade môžete dostať v úseku, vyžadujúcim použitie reťazí, pokutu.

Oceľové snežné reťaze

Bezpochyby najefektívnejší snehové reťaze, s ktorými prejdete aj tie najnáročnejšie úseky a hlavne ubrzdíte nebezpečné situácie.

Najlacnejšie snehové reťaze sú takzvané „rebríkové“. Majú pozdĺž behúňa cca 12 rovnobežných priečok. Ich nasadzovanie je náročnejšia a hlavne sa dotýkajú vozovky najmenšiu plochou. Preto na ne nie je taký spoľah, ako na drahšie modely.

Vylepšeným variantom sú snehové reťaze s priečkami. Tie otláčajú do snehu stopu v tvare písmena H, alebo X. Vďaka tomu sa dotýkajú vozovky väčšou plochou a je na ne väčšie spoľahnutie.

Najlepšie priľnavosť majú takzvané šikmostopé reťaze. Montáž i demontáž býva jednoduchá a je na ne najväčší spoľah. Cena začína na dvojnásobku najlacnejších rebríkových reťazí.

Drahšie modely disponujú samo napínacím systémom, s ktorým predídete ich posunutiu a prípadnému poškodeniu. Ak nemáte samo napínacie reťaze, po 50 metroch jazdy zastavte a ručne ich dotiahnite.

Správny rozmer snehových reťazí

Pri nákupe dbajte na to, aby ste zakúpili rozmer, určený presne na vaše zimné pneumatiky. Rozmery nájdete zo strany pneumatiky na vašom aute Opel Grandland.

Pred nákupom reťazí si tiež preštudujte manuál k svojmu vozidlu. Najmä športovejšie modely majú obmedzenú maximálnu výšku článku reťaze.

Textilné a tekuté snehové reťaze

Ide skôr o núdzové riešenie, ak nemáte priestor pre oceľové reťaze v Opel Astra. Látkové aj chemické snehové reťaze majú výrazne nižšiu životnosť a ich účinnosť je oveľa nižšia. Vďaka nízkej výške možno textilné snehové reťaze použiť aj na športových vozidlách Opel Insignia.

Ako nasadiť snehové reťaze?

U každých reťazí nájdete návod na nasadenie. Pri nasadzovaní najlacnejších reťazí je potreba jazdiť a nasadzovať postupne. Napríklad reťaze Thule a Pewag ponúkajú systémy s veľmi jednoduchou montážou a demontážou.