Zdravie a Krása

Ako funguje naša psychika?

1501
0
Zdieľaj

Mozog je úžasný orgán. Prebieha v ňom toľko zložitých procesov, že vedci ešte nemali šancu preštudovať všetky. Napriek tomu sa však podarilo identifikovať niektoré dôležité zákonitosti. Sú to procesy prebiehajúce v mozgu, ktoré určujú, ako reagujete na tú či onú situáciu.

Sebakritika nepomáha

Najhorší spôsob motivácie sú urážlivé slová a výčitky. A čím viac sa karháte, tým ochotnejšie bude váš mozog využívať príležitosti byť trochu lenivý. Bude odďalovať situácie, ktoré môžu opäť viesť k zlyhaniu a negativite. Sebakritikou odsuniete pozornosť iba od skutočného problému. Lepšie je priznať si, že ste urobili chybu. Áno, tentoraz to mi nevyšlo. Ale je to v poriadku! Hlavná vec je nevzdávať sa a skúšať ďalej.

Syr zadarmo je iba v pasci na myši

Stará pravda, ale pravda. Nič nie je skutočne zadarmo. Všetky vzorky, darčeky a dokonca aj komplimenty, ktoré dostávame v obrovskom množstve v obchodoch, v salónoch a v ďalších službu poskytujúcich miestach majú jediný cieľ – predaj.

Ako to funguje? Keď dostanete maličkosť ako darček, cítite sa byť zaviazaný tomu, kto vám ju dal. Bohužiaľ, takto funguje mozog. Akýkoľvek prezent vníma ako ponuku na spoluprácu. A je veľmi pravdepodobné, že v obchode, kde ste dostali zbytočné nezmysly zadarmo, miniete proti svojej vôli viac peňazí. A vrátite sa tam viackrát. V salóne, kde vás pohostili kávou a sladkosťami, si môžu účtovať prehnane vysokú cenu, ale to vám nebude vadiť.

Ak neplánujete minúť peniaze, vyhnite sa takejto „ štedrosti“. Pamätajte, že sa vás iba snažia prinútiť ku kúpe.

Šport je lepší ako skladačka

Veľmi populárne sú všetky druhy hier na rozvoj pamäti, pozornosti, inteligencie a rýchlosti myslenia. Na trhu je veľa možností, od drevených puzzle až po špeciálne videohry. Predpokladá sa, že zlepšujú funkciu mozgu a predlžujú jeho mladosť. Odborníci v oblasti kognitívnych schopností sú však presvedčení, že rébusy a krížovky tak celkom nefungujú. Presnejšie, nepracujú ako tréneri mozgu. Hraním určitej hry v nej iba zdokonalíte svoje schopnosti.

Čo potom funguje? Šport! Odborníci sa domnievajú, že nemá zmysel strácať čas vzdelávacími hrami, je lepšie venovať ho tréningu. Doteraz sa nenašiel žiadny účinnejší prostriedok na predčasné starnutie mozgu a stratu kognitívnych schopností. Keď športujete, obohatíte mozog kyslíkom a naštartujete v tele veľa biochemických procesov. To je to, čo vám pomôže zostať dlhšie mladými a udržať si čistú a jasnú myseľ.

Malé kroky vedú k veľkým cieľom

Ak je pre vás ťažké prinútiť sa robiť niečo pravidelne, skúste začať s veľmi malými krokmi. Napríklad si chcete nájsť čas na čítanie. Nenúťte sa prehltnúť knihu za týždeň. Na začiatok, keď máte pár voľných minút, skúste si prečítať iba pár stránok, minimálne tucet.

Samotný, nedefinovaný objem práce náš mozog vždy vystraší. Nevie vypočítať, koľko času a energie to bude trvať. A problémom sa radšej vyhne. A donekonečna by ste to odkladali na neskôr. Malé úlohy, ktoré zaberú minimum času, sú jednoduchšie. Mozog chápe, že je to vo vašich silách, a už nechce zastaviť a stratiť pokrok.

Stres nás núti rozprávať

Stresové situácie zvyšujú pravdepodobnosť, že prezradíte tajomstvo. Najmä ak sa rozprávate s priateľmi. Prežívaný stres spúšťa v tele niekoľko procesov naraz. Pulz a dýchanie sú čoraz častejšie, svaly sú aktívnejšie zásobované kyslíkom a krvou. To všetko je potrebné na útek alebo v prípade potreby na bránenie. A tiež sa stanete viac spoločenským. Vedci sa domnievajú, že je to tiež výsledok evolúcie. V minulosti bolo dôležité, aby sme okamžite informovali svojich blížnych o blížiacom sa nebezpečenstve.

Väčšina stresových situácií v živote moderného človeka nepotrebuje od nás boj alebo útek. Napríklad intenzívne cvičenie v posilňovni je tiež stresom pre telo, aj keď pozitívnym. Nedá sa však nič robiť, telo na to reaguje rovnako. Preto, ak nechcete príliš rozprávať, keď ste práve nervózni alebo ste si dobre zacvičili a cítite potrebu komunikácie, dajte pozor len na to, čo a komu chcete povedať.

Toto rozhodne nie je úplný zoznam procesov, ktoré určujú vaše správanie počas dňa. Mozog a jeho reakcie na vonkajšie podnety ovplyvňujú mnohé ďalšie činy, ktoré vykonáme. Pochopiť ako môj mozog pracuje a vyznať sa sám v sebe je o celoživotnom poznávaní, ktoré nikdy nekončí.