Dobrá rada

Máte depresiu alebo ste len lenivý? Je v tom rozdiel.

1200
0
Zdieľaj

Je to len aktuálna situácia alebo dlhodobý proces? To je základná otázka, na ktorú si treba dať odpoveď. Lenivý je občas každý z nás. Nechce sa vám vstať z postele ihneď, ako zazvoní budík alebo nemáte chuť vstať z postele vôbec? Celý deň? Dokonca nikdy? Dnes sa vám nechce sprchovať, či umyť zuby? Alebo už permanentne bojujete s tým, že vám je jedno ako vyzeráte? Nemáte chuť zdvihnúť telefón teraz alebo momentálne uprednostňujete ticho a samotu? Je v tom podstatný rozdiel. Pretože, zatiaľ čo jedno je len akási typická ľudská lenivosť, ktorú môžeme nazývať aj prokrastináciou, druhé je o čosi vážnejšie. Sú to typické prejavy depresie. Je preto dôležité zistiť, ktoré zo spomínaných javov sa týkajú práve vás. Tu sú znaky depresie. Máte ich aj vy?

  1. Neviete nájsť správne slová a preto radšej mlčíte

V stave depresie sú len dve možnosti. Buď poviete všetko alebo nič. A tým všetko myslíme všetky vaše pocity, a to väčšinou vo forme nadávok a iných negatívnych vyjadrovacích prostriedkov. Druhá možnosť je, že sa odmlčíte. Nedvíhate telefóny, odpisujete len veľmi stroho. Navonok síce komunikujete s rodinou a priateľmi, ale to všetko len naoko. Akoby ste chceli vyjadriť ešte posledný kúsok svetla a nádeje, čo vo vás zostal.

  1. Nestaráte sa o seba

Toto je asi najviditeľnejší znak depresie. Samozrejme, sú aj ľudia, ktorým v prvom rade nikdy nešlo o vzhľad, ale pokiaľ medzi nich nepatríte, niečo určite nie je v poriadku. Neumyli ste si dnes zuby? A ani neučesali, či dokonca neprezliekli z pyžama? V tom prípade už viditeľnejší signál nemôžete dať.

  1. Nemáte chuť na jedlo

Alebo práve naopak. Jete až príliš veľa. Oba prípady sú nesprávne a sú znakom, že vaše telo a vaša myseľ nie je v rovnováhe.

  1. Cítite sa vyčerpaní

A to nielen fyzicky. Omnoho viac nevládzete po psychickej stránke. A to je vo väčšine prípadov omnoho horšia alternatíva. S vyčerpanosťou veľmi úzko súvisí aj akási otupenosť. Zrazu nevidíte zmysel v ničom, čo vás obklopuje. A navyše, neviete tieto pocity ani popísať. Častokrát ani neviete, prečo ste dnes zostali ležať v tej posteli.

  1. Nevidíte zmysel života

Toto je ten najpodstatnejší signál. Strácate samého seba a samotný zmysel života. Nemáte tušenie prečo ste tu a kedy a či vôbec tento pocit niekedy skončí.

Všetky vyššie spomínane znaky a pocity sú najtypickejšími prejavmi depresie. Verte, že nie ste na svete jediný/á, ktorá toto zažíva. Najdôležitejšie zo všetkého je nájsť každý deň aspoň najmenšiu drobnosť, pre ktorú sa oplatí vstať. Ak to nie je niekto iný, nech ste to vy sami. Skúste si každý deň urobiť malú radosť. Zistite, čo vás baví a napĺňa. Každý z nás si predsa prešiel podobným obdobím a nemôže trvať večne. A ak toto všetko zvládnete, uvidíte, že budete silnejší ako kedykoľvek predtým.