Dobrá rada

Ako na nedokonalosti pleti?

85
0
Zdieľaj
Ako na nedokonalosti pleti?

Asi nikto nemá dokonalú pleť. Mastná alebo suchá pokožka na tvári, akné, čierne bodky, rozšírené póry, zápaly,… je množstvo problémov, s ktorými každý deň bojujeme. Niektoré z týchto problémov sú typické len pre konkrétne obdobie v našom živote (napríklad akné) iné nás zas môžu sprevádzať celý život.

Akné

Akné trápi najčastejšie ľudí v období dospievania. Toto chronické ochorenie kože vzniká kombináciou viacerých faktorov:

  • Nerovnováha hormónov – dochádza pri tom k nadmernej tvorbe kožného mazu, ktorý môže upchávať póry na pokožke
  • Baktérie – za akné stoja baktérie Propionobacterium acnes, ktoré sa na pokožke bežne vyskytujú. Živia sa kožným mazom. Keď sa v období puberty tvorba mazu zvýši baktérie majú veľa živnej pôdy na množenie sa. Hneď ako k tomu dôjde dostanú sa do pórov čím dochádza k zápalu a tvorbe červených fľakov (znak zápalu) a bielych pupáčikov.

Rozmýšľate ako sa zbaviť akné? Tento problém netrápi len dospievajúcich ľudí ale aj osoby, ktoré už majú pubertu dávno za sebou. Mastná pleť alebo upchaté póry vás môžu trápiť aj v staršom veku. Pokiaľ vám s problémom nepomáha bežne dostupná kozmetika v drogériách môžete sa obrátiť na dermokozmetiku. Tento typ kozmetiky dostanete kúpiť v lekárňach a vyznačuje sa vyššou účinnosťou.Ako na nedokonalosti pleti?

Čierne bodky

Čierne bodky, alebo uhry sú jedným z prejavov akné. V podstate ide o póry upchaté mazom a nečistotami. Ak sa začne kožný maz hromadiť v póroch dochádza v nich aj k hromadeniu a množeniu baktérií. Výsledkom je akné, biely pupáčik, ktorého sa chcete zbaviť.

Hneď ako zbadáte uhry na svojej pleti mali by ste venovať zvýšenú pozornosť dôkladnému čisteniu pokožky. V súčasnosti sú prípravky, ktoré vyčistia pokožku do hĺbky a prečistia aj póry.

Zamerať sa môžete aj na kozmetiku s antibakteriálnymi alebo protizápalovými účinkami. Vďaka nim sa zbavíte baktérií na pokožke a znížite riziko vzniku zápalu. Pokiaľ vám kozmetika na akné a uhry nezaberá, nečakajte kým akné prejde samé. Môže to trvať naozaj dlhý čas. Navštívte lekára, ktorý vám navrhne vhodnú liečbu.