Dobrá rada

Ako nám aplikácie na zoznámenie bránia v hľadaní lásky

887
0
Zdieľaj
Ako nám aplikácie na zoznámenie bránia v hľadaní lásky

Nájsť si partnera prostredníctvom aplikácií sa javí ako ľahké a nie moc zaťažujúce. Tieto programy nás však unavujú, klamú a frustrujú. Prečo sa to deje?

Milujeme zoznamovacie aplikácie, dnes sa to už konečne nehanbíme priznať. Sú čoraz pohodlnejšie a zrozumiteľnejšie. Navyše tým, že si na Pure alebo Tinder vytvoríme profil pre seba, prakticky nič neriskujeme, pretože ten, kto nás nemá rád, nám nebude môcť napísať ani zavolať. Pre komunikáciu s potenciálnym partnerom je potrebné, aby „prešiel schválením“ a to musíme urobiť sami.

Ako však ukazuje prax (a výskumy psychológov), tieto pohodlné programy majú aj nevýhody. Ukazuje sa, že hoci nám uľahčujú hľadanie potenciálneho partnera, naopak prekážajú pri zaľúbení a udržaní tohto pocitu. Ako presne?

PRÍLIŠ VEĽA MOŽNOSTÍ

Myslíme si, že široké spektrum potenciálnych partnerov nám uľahčuje výber. A zoznamovacie aplikácie nám poskytujú skutočne obrovský „sortiment“. Je to však také užitočné? Psychológovia z Edinburghskej univerzity zistili, že čím viac možností vidíme pred sebou, tým menej sa cítime spokojní.

Psychológovia sú si istí, že keď budeme študovať veľké množstvo partnerov navrhnutých v aplikácii, náš mozog sa rýchlo unaví. Z tohto dôvodu sa zameriavame na tie faktory, ktoré je možné zohľadniť pomerne rýchlo a bez väčšej duševnej námahy. V prvom rade hovoríme o výške, váhe a fyzickej atraktivite kandidátov.

Keď si vyberáme partnera výlučne na základe toho, ako dobre vyzerá, vzťah bude pravdepodobne krátkodobý a bude sklamaním. V roku 2017 psychológovia z Harvardovej univerzity zistili, že fyzicky atraktívni ľudia ľahšie opustia súčasné vzťahy a ponáhľajú sa hľadať nové.

IDEALIZÁCIA PARTNERA

Keď si nájdeme čas a príležitosť osobne komunikovať s tým či oným, veľmi rýchlo sa o ňom dozvieme veľa. Aký je jeho skutočný hlas? Ako vonia? Aké gestá používa najčastejšie? Príjemne sa smeje?

Pri komunikácii s iným používateľom v aplikácii máme dosť skromné ​​informácie. Zvyčajne máme k dispozícii krátky dotazník, ktorý obsahuje meno, geografické umiestnenie „hrdinu nášho románu“ a v lepšom prípade pár jeho obľúbených citátov.

Keď nevidíme skutočného človeka, máme tendenciu dopĺňať jeho obraz rôznymi pozitívnymi vlastnosťami. Môžeme mu napríklad pripísať vlastné pozitívne vlastnosti – alebo dokonca príjemné vlastnosti našich blízkych priateľov.

Bohužiaľ existuje veľké riziko, že osobné stretnutie nás sklame. Pri živom človeku, ktorého sme si „vylepšili“, je vysoká pravdepodobnosť, že nebude schopný naplniť naše očakávania.

VŠETCI KLAMÚ

Ak si nie sme istí, že na stretnutie vôbec dôjde, je lákavé prikrášliť informácie o sebe. A mnoho používateľov aplikácií pripúšťa, že o svojich konkrétnych parametroch skutočne klamú. Podľa vedcov je pravdepodobnejšie, že ženy nesprávne označia svoju váhu a muži svoju výšku. Zástupcovia oboch pohlaví rovnako často klamú o svojom vzdelaní, povolaní, veku a o tom, či sú v súčasnosti vo vzťahu.

Samozrejme, z krátkodobého hľadiska nás táto lož môže v očiach potenciálnych partnerov zatraktívniť, ale vo všeobecnosti je klamstvo nevhodným základom pre dlhodobé, šťastné vzťahy. A čestnosť a spoľahlivosť naopak robia náš vzťah stabilným a pomáhajú nám zostať si navzájom verní.

Oplatí sa teda nadviazať vzťah s takýmto riskantným začiatkom? Možno si ten, kto súhlasí s tým, že sa s vami stretne, nevšimne malé nezrovnalosti medzi vašimi slovami a realitou. Ak si to však všimne, je nepravdepodobné, že by to pomohlo vytvoriť príjemnú atmosféru počas prvého rande.