Zaujímavosti

Ako sa naučiť človeku povedať NIE bez toho, aby sa urazil

951
0
Zdieľaj
Ako sa naučiť človeku povedať NIE bez toho, aby sa urazil

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí hovoria na všetko ÁNO? Možno vás to veľakrát dostalo do problémov alebo ste spravili niečo proti svojej vôli. V danej situácii bolo pre vás náročné jednoducho človeku povedať NIE. Tento problém má naozaj veľa ľudí a mnohí bojujú sami so sebou, keď majú vysloviť toto jednoduché slovíčko.

Práve introverti sa s touto ťažkosťou stretávajú najviac. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo chcete každému vyhovieť? Nakoniec ste sa aj tak vy cítili vystresovane alebo nepokojne. Obrali ste sa zbytočne o svoju energiu, ktorú ste mohli radšej využiť pre seba. Iste sa nájde veľa jedincov, ktorí radi využívajú druhých, a potom sa ľudia, ktorí nevedia povedať nie dostávajú do pasce.

Prečo sa bojíme povedať nie?

Zrejme si mnohí podvedomie myslia, že odmietnuť niekoho je nesprávne alebo sebecké. Možno sa boja sklamania a toho, že sa danou osobou pohádajú alebo dokonca môže skončiť dlhoročné priateľstvo. Často sa neschopnosť povedať NIE spája s nízkym sebavedomím a sebadôverou. Človek má pocit, že si takto znepriatelí napríklad svojho kolegu v práci. Určite poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí by sa vedeli pre druhých aj rozkrájať. A možno ste práve vy jeden/jedna z nich a dlho sami so sebou bojujete.

Spúšťač sa môže skrývať v detstve

Dôvodom, prečo máte teraz túto vlastnosť môžu byť práve vaši rodičia, ktorí vás v detstve viedli k poslušnosti alebo ste často dostali za nesplnenie nejakej úlohy trest. Niekedy je potrebné vyhľadať psychológa, ktorý vás vie naviesť na správnu cestu a pomôže vám nájsť príčinu.

Ak druhým ľuďom hovoríte ÁNO proti svojej vôli alebo presvedčeniu, v skutočnosti hovoríte nie samým sebe a oberáte sa o vlastnú slobodu. Inými slovami zapierate seba samého. Pracujte na tom, pretože to neskôr môže vyvrcholiť do frustrácie či syndrómu vyhorenia. Nechcete sa predsa trápiť. Povedať NIE je naozaj zložité, a tak sme sa rozhodli priniesť vám pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Jednoducho to povedzte

Každý má svoj vlastný pohárik nervov, ktorý raz pretečie. Keď sa dostanete do takej situácie, povedzte NIE jednoducho a priamo bez zbytočných rečí okolo. Zaujmite rázny postoj a dajte človeku na rovinu vedieť, že s ním nesúhlasíte. Použite frázy ako „nemôžem“ alebo „nechcem“. Nemusíte sa za to ospravedlňovať, pretože je to normálne.

Máte právo byť trochu sebeckí

Uvedomte si svoju hodnotu a svoje ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Vaše potreby sú predsa najdôležitejšie. Ak chcete niekomu pomáhať, pomôžte najskôr sebe samému. Nechoďte proti sebe, môže sa vám to vypomstiť na duševnom zdraví, a to predsa nechcete.

Dajte si čas na premyslenie

Pokiaľ vás otravuje naozaj neodbytný človek a o niečom vás presviedča, povedzte mu, nech vám dá čas na premyslenie. Môžete povedať, že neradi robíte unáhlené rozhodnutia a časom sa ozvete. Takto získate väčšiu sebadôveru a odhodlanie povedať v budúcnosti NIE. A kto vie, možno ten človek sám pochopí, že nemáte záujem a v budúcnosti vás prestane obťažovať.

Ľudia si uvedomia, čo si môžu voči vám dovoliť

Keď budete napríklad novému kolegovi hovoriť stále ÁNO, zvykne si na to a po čase vás môže využívať. Ak mu však dáte najavo, že nie ste „na gumičke“ a poviete jasné NIE, nestretnete sa v budúcnosti so zámerom využitia vás a vašich schopností. Tak si vytvoríte na pracovisku príjemnú atmosféru a zvýšite aj svoju sebaúctu. Keď sa naučíte hovoriť nie, ľudia sa naučia vážiť si v budúcnosti vaše ÁNO.

Vytvoríte si viac priestoru na svoje vlastné aktivity

Ak odmietnete pomôcť alebo vykonať prácu za kolegu, budete mať viac času napríklad na svoju rodinu, seba či priateľov. Veď predsa rande v kine alebo spoločná večera sú lepšie činnosti ako brať prácu druhých ľudí na seba, no nie? Držíme vám palce!

Zdroje: https://www.inc.com/jonathan-alpert/7-ways-to-say-no-to-someone-and-not-feel-bad-about-it.html

https://psychcentral.com/lib/learning-to-say-no#2