Dobrá rada

Ako rozvíjať dochvíľnosť a prestať všade meškať

2042
0
Zdieľaj

Meškať je vždy nepríjemné a nepohodlné. Ponáhľate sa, nemáte čas sa poriadne zbaliť, beháte, ale aj tak neprídete načas. Potom musíte prísť s výhovorkami, ospravedlniť sa. Ale šéf alebo priatelia na vás už pozerajú s odsúdením, najmä keď to nie je po prvýkrát. Vedieť, ako si správne naplánovať čas, je cenná zručnosť. V tomto článku vám ukážeme, ako na to.

Nedostatok dochvíľnosti je neustále spojený s nezodpovednosťou. Nikto sa nebude spoliehať na človeka, ktorý nikdy nepríde načas. Určite mu nebude zverená zodpovedná úloha. Preto takýto zvyk narúša kariérny rast a kazí vzťahy s ostatnými. Trpí tým aj sebaúcta. Zdá sa, že nemôžete ovládať vôbec nič a preto si prestávate vážiť samého seba.

Je dôležité rozvíjať presnosť, aby ste si získali priazeň ostatných, aby ste boli sebavedomejší a mali svoj život pod kontrolou. Ako to urobiť, závisí od dôvodu prečo meškáte.

Nadmerná pomalosť

Osoba jednoducho robí všetko príliš pomaly. Ak sa k tomu pridá neschopnosť vypočítať, koľko času jej trvá príprava, potom nikdy nebude môcť prísť včas.

Prokastinácia

Takýto človek neustále odkladá dôležité veci na neskôr. Namiesto prípravy na stretnutie nájde ešte veľa ďalších, zaujímavejších vecí. Niekedy je to banálna lenivosť, niekedy zlá organizácia, niekedy dôsledok dlhodobého zvykania si na novú rutinu.

Túžba presadiť sa

To je potreba kontroly nad ostatnými alebo túžba vyniknúť. Takéto myslenie spôsobujú komplexy. Pre človeka je dôležité, aby sa na neho čakalo, lebo má pocit, že bez neho sa nemôže začať. Okrem toho si určite všimnete toho, kto príde neskôr ako všetci ostatní. Sústredenie sa na seba robí človeka vždy posledným.

Protest

V takom prípade osoba nie vždy mešká. Je to iba v prípade, že sa mu nadchádzajúca udalosť nepáči. Ak každý deň meškáte do kancelárie, ale bez problémov chodíte načas všade inde, možno budete chcieť iba zmeniť zamestnanie. Aj keď ste na to neprišli sami, podvedome ste už začali provokovať svojich nadriadených k prepusteniu.

Týmto nedostatkom dochvíľnosti trpia aj ľudia, ktorí sú od detstva zvyknutí na konflikty s ostatnými. Jednoducho nechcú z princípu naplniť očakávania ostatných.

Neschopnosť odmietnuť

Neschopnosť povedať „nie“ ostatným je často dôvodom oneskorenia neistých ľudí. Aj keď si človek uvedomí, že nepríde včas, stále nemôže odmietnuť a svoj osobný čas venuje pomoci iným.

Komplexy

Niekedy je to všetko o potrebe dostať emocionálnu reakciu ostatných. Alebo trest – ak je človek neustále trýznený pocitom viny voči niekomu. Alebo komplex – keď mu chýba pozornosť a starostlivosť. Človek nevedomky očakáva, že bude poľutovaný. Preto prichádza v nesprávnom čase a skrýva sa za ďalekosiahle problémy.

Nuda

Niekomu stačí adrenalín. Ak sa chcete dostať do extrémnej situácie, meškanie nie je príliš riskantné, ale pre nervy je to stále stimul.

Neochota ovládnuť svoj život

Pasívni jedinci sa radi zbavujú zodpovednosti a obviňujú okolie. Ani sa nepokúšajú o organizáciu. V skutočnosti ich nezaujíma, či sa im to podarí alebo nie. V prípade meškania sa vždy dá povedať, že nemohol nič urobiť.

Životný štýl

Keď ste zvyknutí robiť všetko neskoro, je veľmi ťažké to zmeniť. Môžete úprimne chcieť byť všade včas, ale stále si to zle vypočítate alebo na niečo zabudnete, niečo vám trvá dlhšie, ako je potrebné. Zmeniť to niekedy trvá aj roky.

Ako rozvíjať presnosť

Najčastejším dôvodom meškania je nedostatok sebadisciplíny, sebadôvery a túžby prevziať zodpovednosť. Môžu byť také silné, že ani strach z prísneho trestu človeka neprinúti premôcť sa. Nepozorní ľudia, ktorí sú neustále rozptýlení a nedokážu sa sústrediť, ľahko meškajú.

Ale s tým všetkým je celkom možné sa vyrovnať. Najprv musíte zistiť hlavnú príčinu. Ak za nedostatok dochvíľnosti môže nedostatok kompetentného riadenia času, je to jedna vec. Je úplne iné, keď sa nútite ísť do nemilovaného zamestnania alebo denne vidieť ľudí, ktorí sú vám nepríjemní. Môžete samozrejme vyskúšať rôzne možnosti. Najefektívnejšia je ale stále zmena aktivity alebo prostredia.

Psychológ vám pomôže zbaviť sa komplexov a obáv. Takéto vnútorné problémy ovplyvňujú nielen dochvíľnosť, ale aj život všeobecne. Preto čím skôr na nich začnete pracovať, tým lepšie.