Cestovanie a Destinácie

Prídavný kufor v podobe strešného boxu je nenahraditeľným pomocníkom

1881
0
Zdieľaj

Zažil to asi každý. Chystanie sa na dovolenku, ktorá trvá viac dní, je pre mnohých a najmä rodiny s deťmi takou menšou nočnou morou. Základom je nielen zbaliť všetko potrebné, ale nájsť aj priestor, kam to nakoniec umiestniť.

Nielen benefity, ale aj menšie nevýhody

Strešné boxy, inak nazývané ,,truhla“, pozná už asi každý. Kým pred pár rokmi sme sa museli spoliehať len na priestor vo vozidle, v súčasnosti máme k dispozícii rôzne vymoženosti. Patria k nim aj boxy, ktoré sú prídavným zariadeným auta, do ktorého sa dá uložiť nielen batožina, ale aj rôzne veci ako lyže, snowboardy, príslušenstvo a iné doplnky. Odolať mu sa naozaj nevypláca a to najmä u rodín s deťmi, ktoré sa každý rok vyberú na dovolenku autom. Je jedno, či vyrazíte v lete alebo v zime, napríklad také boxy Thule vám spríjemnia jazdu a aj celú dovolenku.

Keďže vďaka nim, sa dá všetko pohodlne naložiť, jazda bude pohodlná najmä pre pasažierov na zadných sedadlách. Strešný box so sebou prináša mnoho funkcií a výhod, no ako všetko ostatné, aj tu nájdeme nejaké mínusy. Jedným z nich je vplyv na spotrebu auta, ktorý sa odvíja od hmotnosti a teda celkového zaťaženia boxu. Počítať tak treba so zvýšenou spotrebou, čo sa odrazí aj na peňaženke.

Za mínus považujeme aj horšie jazdné vlastnosti a to najmä v zákrutách. Odporúčame preto s plne naloženým boxom jazdiť opatrne, nie veľmi rýchlo, aby ste sa zbytočne nedostali do problémov. Jednou zo základných zásad, pri používaní boxu, by malo byť aj poradie nakladania. Vždy si vytrieďte ľahšie veci, ktoré je lepšie umiestniť na strechu auta. Tie hmotnostne ťažšie dajte radšej do kufra. Okrem toho, odporúčame veci ukladať rovnomerne a vždy ich pred jazdou upevniť. Ak by sa na toto zabudlo, veľmi ľahko sa môže stať, že sa batožina bude počas jazdy po boxe posúvať zo strany na stranu.

Menšej posádke stačí aj nosič

Rýchlosť jazdy by teda mala byť prispôsobená ťažisku a preto by sme ju mali obmedzovať. Údaje o tom, akou rýchlosťou môžeme s boxom ísť, udávajú aj výrobcovia. Väčšinou ide o maximálne povolenú rýchlosť 130 km/h, no platí, že čím opatrnejšie, tým lepšie. Používanie strešného boxu teda má svoje nedostatky, no v konečnom dôsledku ho ocení každý majiteľ.

Pred kúpou je dobré porozmýšľať, či potrebujete naozaj veľký strešný box alebo vám postačí klasický nosič na lyže. Rozdiely medzi nimi sú veľké, no ak autom cestujete na lyžovačku ako pár, nosiče na lyže vám úplne postačia. Do kufra auta tak zbalíte zvyšok potrebných vecí a jazda bude stále pohodlná. Na druhej strane, ide o investíciu do budúcnosti, preto si možnosť výberu dobre rozmyslite.