Dobrá rada

Ako sa postarať o jahody na jar, aby ste mali dobrú úrodu

2109
0
Zdieľaj
Ako sa postarať o jahody na jar, aby ste mali dobrú úrodu

Aby ste mali bohatú úrodu jahôd musíte im vytvoriť určité podmienky. To vám umožní zbierať bohatú úrodu plodov s vynikajúcou chuťou. Pre dobrú úrodu musíte presne vedieť, ako na jar hnojiť jahody. Môžu to byť komerčné výrobky aj ľudové recepty s použitím rôznych prísad. Pozrime sa podrobnejšie na každý druh hnojenia a na obdobia, keď ich jahodové kry potrebujú.

POUŽITIE KOMPOSTU A HNOJA

Pre tých, ktorí dávajú prednosť prírodným zložkám a pri pestovaní jahôd nechcú využívať chemické prostriedky, pomôžu pri hnojení nasledujúce ľudové zmesi:

  • Na jar postačí mulčovať výsadbu jahôd touto látkou, pričom treba zabezpečiť priemernú hrúbku vrstvy 4 cm. Je však potrebné dodržiavať určité pravidlá. Kompost sa nesmie dotýkať bodu rastu jahôd. Preto budete musieť dať určitú odstup od jahôd a až potom rozložiť vrstvu kompostu.
  • Ako mulčovanie môžete použiť humus, ktorý sa stihol dobre rozložiť. Je pravda, že v tomto prípade by vrstva mala byť 2 cm.
  • Biocompost je odpadový produkt, ktorého vzniku napomáhajú kalifornské červy.

Pri výsadbe jahôd je potrebné zabezpečiť v pôde dostatočnú hladinu draslíka, fosforu, bóru, horčíka a niektorých ďalších minerálov, k čomu sa môže použiť popol. Ďalším efektom je rýchle prebudenie kríkov zo zimného spánku.

Môžete si vybrať z nasledujúcich receptov:

  • Na každý bežný meter je potrebné medzi riadky rozsypať asi 100 – 120 g popola.
  • Pripravte si hnojivo, ktoré sa použije na polievanie. Vezmite 1 liter horúcej vody (vriaca voda je lepšia), pridajte pohár popola. Intenzívne premiešajte, nechajte trochu zovrieť a pridajte 9 litrov studenej, usadenej vody. Opäť razantne premiešajte. Potom v apríli výsadbu zalejte a na každý 1 m² spotrebujte 1-1,5 litra zmesi.

POUŽITIE JÓDU AKo ochrannej vrstvy

Najčastejšie sa jód používa ako ochranná vrstva, keď je potrebné zabrániť výskytu rôznych chorôb. Parazity, infekčné a hnilobné choroby môžu nielen výrazne znížiť výťažok jahôd, ale vás aj oň úplne pripraviť.

Pripravte si jednu z nasledujúcich zmesí na báze jódu:

  • Zrieďte 10 kvapiek jódu vo vedre s vodou izbovej teploty. Pomocou rozprašovača nastriekajte na kríky. Je potrebné postriekať ich pred kvitnutím. Na dosiahnutie najväčšej účinnosti by sa ošetrenie malo vykonať dvakrát.
  • Na zálievku si môžete pripraviť jódové hnojivo. Za týmto účelom zrieďte 1 plný pohár popola (drevný popol), asi 7 kvapiek jódu a kyselinu boritú v množstve 5 ml (1 čajovú lyžičku) v 10 litroch vody. Roztok by mal byť izbovej teploty, pretože príliš studená voda môže nepriaznivo ovplyvniť rast rastliny.

Plesňové kultúry kvasiniek môžu urýchliť rast záhradnej rastliny. Môžete použiť prírodné lisované droždie. Niektorí skúsení záhradníci, ale zvyšky chleba zbierajú a vysušia, aby si mohli neskôr pripraviť hnojivo.

Tu sú príklady, ako môžu kvasinky pomôcť pri výrobe vlastného hnojiva pre jahody:

  • Vezmite 1 krajec starého, usušeného chleba. Zalejte ho 2 dielmi teplej vody. Teplota vody zohráva kľúčovú úlohu, pretože inak droždie jednoducho nebude fungovať. Nalejte hmotu do fľaše a zatvorte veko. Nechajte jej 6 dní na zahájenie procesu fermentácie. Potom vezmite 1 diel výslednej tinktúry a zrieďte ju 10 dielmi vody. Výslednou zmesou zalejte jahodové kríky a ku každej rastline pridajte asi 1 liter.
  • Druhý spôsob prípravy hnojiva spočíva v použití lisovaného čerstvého droždia. Potrebujete asi 1 kg. Vložte droždie do trojlitrovej nádoby, pridajte 3-4 lyžice kryštálového cukru. Nalejte teplú vodu až po samý vrch, intenzívne miešajte, kým nevznikne hustý roztok. Na zalievanie musíte zobrať jednu časť a zriediť 20 dielmi teplej vody. Potom s výslednou zmesou v máji zalejte výsadbu jahôd.