Dobrá rada

Ako sa postarať o maliny na jar, aby ste mali bohatú úrodu

2518
0
Zdieľaj
Ako sa postarať o maliny na jar, aby ste mali bohatú úrodu

Na jar, keď slnko začne byť aktívnejšie, sa zo zimného spánku prebúdza veľa kultivovaných rastlín vrátane malinových kríkov. Mladé výhonky a koreňový systém začnú aktívne rásť. Aby sa rastlinka rozvíjala rýchlejšie, pomôžu jej špeciálne prípravky. Zvážme teda dobre, ako sa postarať o maliny na jar, aby sme mali dobrú úrodu.

PODMIENKY starostlivosti NA JAR

Dodanie špeciálnych živín prispieva k posilneniu imunitného systému rastliny. To ju pomôže ochrániť pred negatívnymi účinkami hmyzích škodcov a chorôb. Profesionálni záhradníci odporúčajú postrek pomocou ľudových prostriedkov, aplikáciu hnojív po roztopení sa snehu.

To, kedy sa má postup vykonať, závisí od klimatických podmienok. V južných oblastiach sa maliny hnoja v polovici apríla. V tých severnejších sa hnojenie vykonáva v prvých májových týždňoch.

Ak je vonku suché počasie, odporúča sa najskôr sadenice výdatne zaliať. K tomu je vhodná voda, ktorá aspoň jeden deň odstála. Spravidla sa postup vykonáva po západe slnka alebo skôr, ako sa slnko objaví na oblohe.

Pred začatím postupu musíte zistiť, či je pôda pripravená na prácu. Za týmto účelom zapichnite palicu do zeme. Ak to pôjde ľahko, môžete začať hnojiť, pretože pôdna vrstva sa dostatočne rozmrazila. V opačnom prípade musíte počkať niekoľko dní a potom postup opakovať.

To, koľkokrát sa hnojenie vykoná, závisí od úrodnosti pôdy. Ak je úrodnosť nízka, prihnojuje sa dvakrát. Medzi ošetreniami by mal byť rozostup asi dva týždne.

Organická hmota je v podstate odpad zvierat, vtákov, zhnitých rastlinných zvyškov. Patria k prirodzenému hnojeniu. Sadenicu opatrne prihnojte, tak aby ste nezasiahli listy. V opačnom prípade to bude mať za následok popáleniny rastliny.

Pred kvitnutím môžu byť malinové kríky hnojené niekoľkými organickými zlúčeninami:

  • Bylinná infúzia vykazuje dobrý výsledok. Na jej prípravu sa naseká čerstvo pokosená tráva. Potom ju zalejete teplou vodou a nechajte stáť asi týždeň. Zloženie denne premiešajte, aby sa zabezpečilo rovnomerné kvasenie. Polejte s ňou každý krík.
  • Vynikajúce jej aj použitie kravského alebo konského hnoja. Najskôr hnoj zalejte vodou a týždeň počkajte. Nenalejte roztok na listy, pretože to povedie k ich opadávaniu.
  • Efektívne je tiež použitie kuracieho hnoja. Zrieďte ho s vodou. Pred použitím dôkladne premiešajte a potom pridajte čistú, studenú vodu. Polievajte malinové kríky rovnakým spôsobom ako pri predchádzajúcom prostriedku.
  • Maliny môžete prihnojiť popolom z dreva. Za týmto účelom je látka rozptýlená v okolí rastliny. Je vhodné to urobiť pred dažďom. Môžete tiež hnojiť plodinu tekutým roztokom popola. Pre každú rastlinu – pol vedra takéhoto prostriedku.
  • Účinnosť použitia zemiakových šupiek bola preukázaná. Zalejú sa vodou a lúhujú sa niekoľko hodín. Potom nimi zalejete každý malinový krík.

MULČOVANIE AKO spôsob hnojenia

Aby bola úroda malín veľká, odporúča sa zem v ich blízkosti mulčovať. Plochu môžete pokryť spadnutou kôrou alebo listom dreva.

Medzi obľúbené spôsoby mulčovania patria:

  • Dobrým mulčovacím materiálom je humus. Dajte ho pod každý krík pred dažďom, aby rastlina dostala všetky potrebné živiny.
  • Je vhodné plochu mulčovať listovým humusom alebo kompostom. Mal by sa aplikovať v blízkosti malinových kríkov vo vrstve hrubej 10 centimetrov. Podľa potreby pridajte humus.
  • Rašelina zlepšuje štruktúru pôdy a robí ju kyslou. Z tohto dôvodu sa dodatočne ešte pridáva popol alebo vápno. Rašelinu treba použiť po jej zriedení vodou a dôkladnom premiešaní. Potom sa kríky polejú. Snažte sa nezasiahnuť listy.
  • Pokosená tráva alebo slama. Po rozklade dostávajú maliny veľa užitočných látok. Tento mulč sa pridáva počas leta.