Dobrá rada

Aký typ pracieho prostriedku je najlepší?

300
0
Zdieľaj
Aký typ pracieho prostriedku je najlepší?
Aký typ pracieho prostriedku je najlepší?

Skôr narodení si pamätajú časy, kedy všetky gazdinky prali s rovnakým pracím prostriedkom. Išlo o prášok, ktorý bol zle rozpustný v menej horúcej vode. V súčasnosti je výber pracích prostriedkov tak obrovský, že je ťažké si vybrať. Nech už sa rozhodnete pre prášok, gél alebo kapsule, nikdy nekupujte podozrivo lacné prípravky neidentifikovateľnej značky. Viete, aký typ pracieho prostriedku vyperie najlepšie?

Kedy používať prací prášok

Prací prášok patrí medzi klasiku medzi pracími prostriedkami. Je pravda, že jeho popularita je už za zenitom a len málo ľudí dáva prednosť práve prášku. Každá drogéria ho síce ponúka, ale v menšom objeme ako iné pracie prostriedky. Ak pevne stojíte za kvalitami prášku, mali by ste vedieť, že na ručné pranie nie je až tak vhodný. Na druhej strane vás iste poteší informácia, že v práčke je prášok oveľa viac účinný ako gél. Rôzne tekuté formy pracích prostriedkov nedokážu byť tak aktívne ako prášok. Do prášku je možné pridať napríklad aktívny kyslík, ktorý sa nedá pridať do gélov. Po pracom prášku by ste mali siahnuť aj vtedy, keď potrebujete vyprať silne znečistenú bielizeň. So škvrnami na bielych textíliách si poradí omnoho lepšie ako prací gél či kapsule. Keď budete prášok kupovať, sústreďte sa skôr na to, koľko dávok z neho dokážete spraviť ako na váhu prostriedku. Niektoré prášky nie sú totiž až tak koncentrované a musíte ich pridať do prania vo väčšom množstve.

Kedy prať s tekutým prostriedkom

Tekuté pracie prostriedky vo forme gélu alebo kapsúl sú určené pre ľudí, ktorí často perú na ručné pranie, radi používajú kratšie pracie programy alebo do práčky vkladajú farebné oblečenie. Tieto prostriedky neobsahujú také agresívne bielidlá ako prášok, takže sú šetrné k jemným textíliám. Ak hľadáte prací prostriedok napríklad na jemné látky alebo nechcete, aby sa vám na oblečení robili žmolky, tak musíte používať jedine prací gél. Pri používaní tekutých prostriedkov sa nemusíte obávať, že by vám na bielizni zostali biele škvrny. Pracie gély a kapsule sa vo vode veľmi rýchlo rozpúšťajú. Pre lepšiu účinnosť tekutých prostriedkov je vhodnejšie prostriedok naliať priamo do práčky a nie do zásobníkov. Keďže pracie gély a kapsule nevyperú odolnejšie škvrny, môžete ich pred praním oblečenia najskôr naliať priamo na veľmi znečistené miesto. Potrebujete zvýšiť účinok pracieho gélu? Skúste skombinovať pracie kapsule alebo gély s trochou pracieho prášku. Dôležité je tiež to, aby ste bubon práčky neplnili do jeho maximálnej kapacity.