Zdravie a Krása

Kvercetín: Nová nádej v imunite voči covidu?

542
0
Zdieľaj
Kvercetín: Nová nádej v imunite voči covidu?
Kvercetín: Nová nádej v imunite voči covidu?

Túto výživnú rastlinnú látku skúmajú vedci v súvislosti s radom ochorení, cez rakovinové a srdcovo-cievne, ako aj so starnutím, lebo dokáže vplývať na niektoré prirodzené deštruktívne procesy v bunkách a reguluje ich zápalovosť. Pomáha aj s našou imunitou.

Kvercetín je účinnou prírodnou látkou s protizápalovými účinkami. Patrí medzi flavonoidy, teda žlté farbivá, ktoré dávajú rastlinám žiarivú farbu a majú vysoké antioxidačné schopnosti. Za svoj názov vďačí kvercetín dubu, vychádza totiž z latinského „quercetum“, označujúceho dubový háj.

Proti starnutiu a zápalom buniek

Ľudské starnutie je charakterizované prirodzeným chronickým zápalom, ktorého príčiny nie sú zatiaľ exaktne popísané. V širšom zmysle však už vieme, že zrejme je to dané nepretržitou stimuláciou ochranných bielych krviniek imunitného systému bunkovým odpadom – teda zvyškami buniek, baktériami, rakovinovými bunkami. Ich rovnováha sa totiž vekom prirodzene oslabuje, a tak časom nedokážu už tak účinne chrániť.

Posilnené bunky nemusí covid napadnúť

Chronický zápal spôsobuje poškodenie ciev a oslabuje ich schopnosti regulovať krvný tlak, poškodzuje aj bunky a môže spôsobiť až vznik rakoviny či urýchľovať starnutie. Výsledky výskumov o účinkoch kvercetínu pri týchto ochoreniach sú zatiaľ predbežné, ale jeho potenciál v boji so zápalom zaujal vedcov aj v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou Covid-19. 

Okrem účinkov samotného vírusu totiž veľké riziko predstavuje aj odpoveď nášho vlastného imunitného systému. Vírus sa v našom organizme množí v napadnutých bunkách, preto aj náš vlastný imunitný systém začne na ne útočiť, aby vírus zničil. Tento proces sa označuje ako zápal a ak sa vymkne spod kontroly, môže spôsobiť väčšie škody ako samotný vírus.

Analýza 179 prírodných látok

Analýza 179 prírodných látok

Tieto skutočnosti preto rozbehli hľadanie vhodných látok na tlmenie zápalu pri prevencii aj liečbe vírusu. V čínskom výskume 179 známych terapeutických látok rastlinného pôvodu, kvercetín identifikovali ako jednu z látok s vysokým potenciálom, pretože môže blokovať jeden z mechanizmov vzniku zápalu a teoreticky tak znížiť riziko poškodenia orgánov, ako aj tlmiť bolesť. 

Nie je preto náhoda, že práve celistvé rastlinné potraviny (ako paradajky, olivový olej, zelená listová zelenina, orechy, tučné morské ryby, citrusy či bobuľovité ovocie), ktoré obsahujú kvercetín a ďalšie polyfenoly, sa radia medzi protizápalové. 

Okrem samotného vírusu k zápalu prispieva aj fajčenie a nezdravé suroviny ako červené mäso a údeniny, vyprážané a tučné jedlá, sladené nápoje a spracované potraviny s pridaným cukrom a konzervačnými látkami.

Rôznorodý výskum

Doterajšie výskumy zamerané na účinnosť kvercetínu voči Covidu-19 uskutočňovali predovšetkým na zvieratách, v počítačových modeloch a pod mikroskopom v takzvanej „Petriho miske“, kde vedci overujú funkciu látky na živých bunkách. Aktuálne už sa výskumy účinnosti uskutočňujú aj na ľuďoch a ešte nie sú presné, už dnes sa však dá povedať, že kvercetín má potenciál a je bezpečný.

Kvercetín v potrave

Kvercetín sa prirodzene nachádza v širokej škále zeleniny a bylín, jeho najväčšie množstvá sú práve v týchto:

 • čerstvé kapari – 234 mg/100 g
 • nakladané kapari – 173 mg/100 g
 • ligurček – 170 mg/100 g
 • listy ľubovníka – 170 mg/100 g
 • koncentrát bazy – 108 mg/100 ml
 • pohánka – 90 mg/100 ml
 • listy šťavelu – 86 mg/100 ml
 • listy reďkovky – 70 mg/100 g
 • listy rukoly – 66 mg/100 g
 • čerstvý kôpor – 55 mg/100 g
 • čerstvý koriander – 53 mg/100 g
 • maďarská sladká paprika – 51 mg/100 g
 • listy feniklu – 49 mg/100 g
 • červená cibuľa – 39 mg/100 g
 • reďkovka – 32 mg/100 ml
 • žerucha – 30 mg/100 g
 • surový kel – 23 mg/100 g

Tieto druhy zeleniny a bylín majú aj ďalšie nezameniteľné výživové výhody a množstvo iných vitamínov a minerálnych látok v zásadných množstvách. Otázkou je, ktoré vitamíny vieme s prichádzajúcou zimou dostať v dobrej kondícii, čerstvom stave a domácej „bio“ kvalite. 

Kvercetín vo výživových doplnkoch

Výskum, ktorý analyzuje účinnosť kvercetínu proti infekcii vírusom Covid-19, narába s dávkou 500 mg denne, ktorú môže byť náročné získať len z potravín. Výživové doplnky s kvercetínom odporúčajú v dávkach do 1000 mg denne užívať spolu so stravou bohatou na zdravé sacharidy a tuky, pre ich lepšiu vstrebateľnosť. 

O vyšších dávkach sa treba poradiť s lekárom, ak trpíte ochorením obličiek. Regulované dávky, naopak, podľa najnovších výskumov môžu byť potenciálne účinné aj v prevencii poškodenia obličiek.

Kvercetínové doplnky na podporu imunity aj s pridaním ďalších účinných látok nájdete u overeného predajcu doplnkov a vitamínov vegmart.sk.