Cestovanie a Destinácie

Aloha Havaj!

10854
0
Zdieľaj

Vzduch je tu jemný a mierne vlhký, príjemne hladí pokožku. Slnko nie je príliš kruté, a aj keď prší, dážď je teplý. Tropická prietrž mračien nie je hnev bohov, ale skôr očista vodou. Po Havaji môžete behať celý deň bosí a cítiť sa ako doma. V noci tu je ticho a príjemne: ani príliš chladno, ani príliš teplo.

Havaj je zmyselné miesto. Kvety voňajú počas celého roku, je cítiť oceán, jeho slanosť a sviežosť, vo vzduchu je niečo jemné a regenerujúce, akási ľahkosť. Ľudia sú milí a priateľskí. Raj na zemi.

Čo si užiť na Havaji:

Hula hula. Tento tanec je výrazom rešpektu a úcty k havajským prírodným zázrakom. Uvidíte ho takmer na všetkých spoločenských udalostiach, ktoré sa na Havaji konajú. Havajské tance nesú v sebe históriu a legendy domácich, ale predstavujú tiež ich zrodenie, vášne a bežný život. Prostredníctvom hula hula sa rozprávajú príbehy. Určite si choďte pozrieť nejaké predstavenie, a keď sa vám to zapáči, môžete sa ho naučiť aj tancovať. Hula tanec je sexi!

Surfovanie. Havaj je ostrov, ktorý boh stvoril práve kvôli surfovaniu. Ak ho tu vyskúšate, možno pochopíte okrídlenú vetu, že “dobrá vlna je lepšia ako sex”. Surfuje sa tu celý rok. Surfujú tu všetci. Obľúbeným miestom je mestečko Hanalei, ktoré leží na severnom pobreží ostrova Kauai—jedného z najmenej rozvinutých a najkrajších havajských ostrovov. Ponúka tiež rôzne adrenalínové vodné športy a rôzne intenzity vĺn. Či už ste v týchto športoch začiatočník alebo úplný expert, v Hanalei vždy budete ako doma. Najvhodnejšie obdobie na návštevu je od októbra do marca.

Rôznorodosť ostrovov. Havaj zahŕňa šesť hlavných ostrovov: Havajský ostrov (tiež Veľký ostrov), Maui, Lanai, Molokai, Oahu a Kauai. Okrem nich patria k Havajským ostrovom stovky menších. Najviac to žije na hlavnom ostrove Oahu, na ktorom sa nachádza aj hlavné mesto Honolulu. Miestom najväčších luxusných letovísk je ostrov Lanai. Havajský ostrov je ideálny pre turistiku, pozorovanie prírody a najaktívnejšej sopky na svete Kilauea. Impozantné útesy a výhľady ponúka ostrov Kauai a autentický vidiek nájdete hlavne na ostrove Molokai. Ostrov Maui poteší milovníkov golfu. Ak si chcete vychutnať nádherný východ slnka, skúste to spraviť na vrchole sopky Haleakala.

Pláže. Za kráľovnú pláží považujú domorodci viac ako 1 km dlhú a približne 100 metrov širokú pláž Makena (oficiálne Oneloa, či Big Beach Mau), úžasná a asi najznámejšia je pláž Waikiki. Málokto vie, že niekedy tu bola zapáchajúca bažina a piesok sem navozili z iných pláži. Pláž s čiernym vulkanickým pieskom nájdete na Veľkom ostrove a pláž Waipio má zasa tmavo zelený nádych. Havajské vody sú ideálne pre šnorchlovanie, potápanie a surfovanie. Obľúbené je pozorovanie korytnačiek, delfínov i veľrýb.

Pamiatky. Ak budete mať dosť vodných športov môžete navštíviť staré chrámy, kráľovské paláce a pohrebiská v Pu’uhonua O Honaunau, alebo kostol Painted Church, astronomické centrum Imiloa Astronomy Center, delfinárium, pamätník kapitána Cooka, Pacifické múzeum cunami a samozrejme hlavné mesto Honolulu, kde okrem rôznych galérii, barov a reštaurácii  nájdete aj príjemnú čínsku štvrť s pestrým trhom. Cez deň môžete navštíviť napr. kráľovský palác a za tmy sa pripojiť k miestnym priaznivcom nočného života, ktorý tu je skutočne divoký.

Kuchyňu. Havajská kuchyňa je pestrou mozaikou kultúrnych rozmanitostí. Špecialitami sú bravčové mäso kalu zapečené s banánmi, losos s rajčinami a cibuľou alebo ryby s listami taro a kokosovým mliekom. Výborne je i surové rybie mäso s rôznymi omáčkami –  poke a určite vyskúšajte makadamové orechy. Havajčania milujú pivo a kávu, ideálne z Kauai, alebo Veľkého Ostrova. Havajská kuchyňa je bohužiaľ citeľne vytláčaná americkými fastfoodmi, takže za originálne havajské jedlo si budete musieť dosť priplatiť a hlavne ho nájsť.

Aloha!