Cestovanie a Destinácie

Americký roadtrip – ako na to

4513
0
Zdieľaj

Kvalitné cesty a lacný benzín – dva veľmi dobré predpoklady, pre ktoré sa Ameriku oplatí precestovať autom. Okrem auta je jediným čo potrebujete dobrá partia spolucestovateľov a chuť zažiť dobrodružstvo.

Krok číslo jedna – letenka

Pred samotnou kúpou letenky si dobre premyslite čo chcete v Amerike vidieť a túto predstavu prispôsobte svojmu času a rozpočtu. Ideálne je vybrať si letenku s príletom tam, kde chcem svoj roadtrip začať (napr. San Francisco) a odletom z mesta, ktoré chcem vidieť nakoniec (napr. New York). Ceny leteniek v rámci Ameriky drahé nie sú, takže ak sa chystáte navštíviť obe pobrežia a nemáte veľa času, je rozumné letieť. Letenka do Ameriky je jedna z najdrahších položiek tohto výletu a preto hľadanie netreba podceniť. Akciové letenky môžete sledovať na rôznych stránkach (napr. www.letenky.sk, www.skyscanner.com, www.letenkyzababku.sk). Často sa na internete objavia akcie s letenkami do 400 € do rôznych miest v Amerike, čo je naozaj skvelá cena, takže netreba zaváhať. 

Ako zoženiem auto?

Je dobré objednať si auto vopred (www.rentalcars.com, www.avis.com). Bude pre Vás rezervované, takže máte istotu, že neostanete bez neho. Pred odcestovaním si tiež vybavte medzinárodný vodičský preukaz, ktorý vám spravia na polícií za cca 7 eur.  Cena je výrazne vyššia, niekedy aj dvojnásobne, pre vodičov, ktorý nemajú 25 a viac rokov. Myslite na to, aj pri objednávaní cez internet, kde cena vyzerá lákavo, väčšinou však neobsahuje tieto poplatky, ktoré môžu vašu cestu nečakane predražiť. Cena je tiež výrazne vyššia, ak auto chcete vrátiť v inom meste, nie tam kde ste si ho požičali. Nezabudnite, že najlepšie je naplniť auto, takže ak máte možnosť a chcete ušetriť nechoďte na roadtrip vo dvojici. Rozdiel vo výdavkoch je veľký, ak sa náklady spojené s autom prerátajú medzi štyroch ľudí namiesto dvoch.

Kde budem spať a čo budem jesť?

Ako bolo spomenuté vyššie, ak chceme mať lacný roadtrip ideálny počet ľudí sa rovná štyrom. Platí to aj v tomto prípade, keďže v Amerike sa veľmi často stretávame s izbami pre štyroch s dvomi veľkými posteľami. Ak cenu takejto izby prerátame medzi štyroch ľudí, ubytovanie je naozaj za babku. Objednávajte dopredu, vyselektujte to najlacnejšie, pričom je dobré najprv nahliadnuť do hodnotení iných návštevníkov, nízka cena má niekedy svoj dôvod (www.booking.com, www.airbnb.com, www.couchsurfing.com). Ak sa chystáte navštíviť národné parky, najlepšia možnosť je kempovanie. Je to skvelý zážitok a navyše veľmi lacný. Miesto v kempe môžete tiež objednať na internete  (www.nps.gov).

Čo sa týka jedla, musíme si zvyknúť, že na naše pomery je jedlo drahšie napr. za hlavné jedlo zaplatíte cca 10 dolárov a nezabudnite, že Američania si potrpia na tringelty. Ak chceme naozaj priškrtiť opasok, ochutnať trochu americkej kultúry a neplatiť tringelt, stále sú tu fastfoody, kde je cena takmer rovnaká ako u nás.