Životný štýl

Aspoň na chvíľu zabudnúť na realitu

1082
0
Zdieľaj

Ťažko v tejto dobe napísať pozitívny článok. Akýkoľvek. Všetci totiž zažívame asi najťažšiu skúšku svojho života. Vonku opadávajú posledné listy a my čakáme v oknách svojich domovov na to, čo sa bude diať v najbližších dňoch. Prídu väčšie mrazy, dážď, hmla? Príde ešte väčšia tma?

Kríza nekríza, Vianoce prídu načas. Aj v tej najväčšej tme a zime. Kalendáre nezmeníme. Vraj najkrajšie sviatky roka. Myslím, že každý z nás je naozaj vyčerpaný. Tento rok je akýsi iný. Nie je to práca, ktorej sme venovali celý rok a teraz sa tešíme na chvíľu pohody s najbližšími. Na pečenie vanilkových rožkov, praskot vysmážaného kapra, vôňu zohriatej medoviny, tajné oberanie saloniek z vianočného stromčeka, či šušťanie baliaceho papiera spoza zamknutých dverí.

Tentokrát nás nestresujú preplnené nákupné centrá a nedočkaví šoféri. O energiu a radosť zo života nás pripravilo čosi iné. Silnejšie ako sme my sami. Nečakané a doteraz neznáme. Všetci sme už unavený z tohto boja. Z neznáma a neistej budúcnosti. Z každodenných negatívnych správ, ktoré sa na nás valia z každej strany.

No pandémia priniesla aj omnoho viac ako sme čakali. Priniesla nové zmysly života. Priniesla to, že si viac vážime svojich blízkych. Zrazu sociálne siete a mobily majú svoj význam, pretože sú častokrát jediným spojením s našimi najbližšími. A nielen to. Naučili sme si pomáhať, objednávať online, maľovať, variť, piecť, používať domáce suroviny a droždie. Zrazu vieme aj šiť. Zaujíma nás klíma a každé steblo trávy, úroda v záhrade, bylinky, ktoré sa nám podarilo vypestovať. Tentokrát je tá jeseň a jej farby nejaká magická. Zrazu sme našli aj zaprášené stolové hry a mali čas na rodinu. A možno to je to najpodstatnejšie, čo sme sa mali tento rok naučiť.

Možno je tu tento rok na to, aby sme vyselektovali koho a čo k životu potrebujeme. Mali sme sa vrátiť k sebe samému a pochopiť, čo nás robí šťastnými. Používať zmysly. Vidieť svet inak. Tráviť čas s najbližšími tak, ako sme nikdy nestíhali. Tráviť čas sami so sebou. Zacvičiť si. Uvariť obľúbené jedlo. V kľude pozrieť dobrý film. Pamätáte, ako ste naňho nikdy nemali čas, lebo ste ráno vstávali skoro do práce? Prečítať tú zaujímavú knihu, čo mala toľko dobrých recenzií a teraz zapadá na poličke prachom. Koľko takých kníh máte doma? Ja niekoľko.

Urobte si čaj z nazbieraných šípok alebo lipy. Zakryte sa teplou dekou. Zapáľte sviečku a čítajte. Nič vás lepšie neprenesie do iného sveta ako dobrá kniha. Aspoň na chvíľu zabudnúť na realitu. Aspoň na chvíľu…

V ďalšom článku máme pre vás niekoľko tipov na knihu. Snáď si vyberiete a možno zabalíte niekomu ako darček pod vianočný stromček. Vianoce predsa len prídu aj tento rok.