Dobrá rada

Britský humor a slušnosť

8840
0
Zdieľaj

Všetci sme už frázu suchý britský humor počuli. Kráľovstvo sarkazmu, cynizmu a irónie. Kamarátka mi vždy hovorí, že ľudia v Londýne nie sú takí slušní ako ľudia na vidieku a v menších mestách. Samozrejme, keď kráčate pomaly, alebo keď si neviete vybrať akú kávu chcete, v mysli vás ľudia naokolo vraždia niekoľkými spôsobmi. No aj tak mám niekedy pocit, že ďakujem a prosím počujem častejšie ako hocikde inde.

Dobrý deň, ako sa máte?

Konverzácia, ktorú vediete s každým od poštára, predavača v obchode až po telefonistu na zákazníckej linke. Opýtate sa ich ak sa majú, oni sa opýtajú vás. Chráň vás ruka Božia, keď sa nepoďakujete za to, že sa vás opýtali ako sa máte!

Bol to vtip alebo nie?

Skôr či neskôr sa dostanete do situácie, kedy nebudete vedieť, či si človek, s ktorým vediete konverzáciu, robí srandu alebo nie. Zúfalo budete dúfať, že sa zasmeje. Nekončiace trápne ticho. Začne sa smiať, smejete sa tiež, srdce sa vám upokojí, smejete sa, a po chvíľke si uvedomíte, že vlastne neviete na čom. Robím si srandu, nikdy si nebude istí či je to vtip alebo nie.

Peniaze

Keď si niekto robí srandu z peňazí, platu, alebo ceny bytu, nerobí si srandu. To je spôsob ako na verejnosti plakať nad tým, že je to naprd.

Pohľadnice

Máte narodeniny – dostanete pohľadnicu. Vianoce – pohľadnica. Presťahovali ste sa do nového bytu – pohľadnica. Rozvádzate sa – DOSTANETE POHĽADNICU. Krajina, ktorá vymyslela pohľadnicu asi na všetko. Minule som takto sedela v metre a započula som ako sa moje spolucestujúce rozhorčujú nad tým, že nedostať žiadnu pohľadnicu po ukončení chemoterapie. Normálne počujem ako môj mozog zastal.

Ďakovné pohľadnice

Nestačí povedať ďakujem. Treba napísať sms, alebo email, alebo poslať ďakovnú pohľadnicu. A pri najbližšom stretnutí sa poďakovať ešte raz. Lebo však taká vec ako prehnaná slušnosť neexistuje. Jedine žeby….

Vianoce

Dostala som čokoládu od pani, ktorej chodím sem tam venčiť psa, čokoládu od kolegyne čo som jej pomohla nainštalovať do počítača antivírusový program. Vo vianočnom papier a zase raz s pohľadnicou. Čokoládu kupujem učiteľke klavíra, pani čo jej chodím venčiť psa, kolegovi čo mi zjedol jogurt… Nepýtajte sa.

Darčeky

Najtrápnejší okamih viete zažiť vtedy, keď sa vám niekto rozhodne dať darček a vy ste to nečakali. Čo sa stane určite. Raz som takto vyrábala obloženú ovocnú misu pre maminku mojej kolegyne. Na poďakovanie som dostala sadu krémov na ruky, čokoládu a POHĽADNICU! Ďalšie dve hodiny som strávila tým, že som si lámala hlavu nad tým, ako napísať ďakovnú sms za darček, čo som dostala na poďakovanie. Nedáva to zmysel? Vitajte v Anglicku!

Ďakujem a prepáč

Príbehy o tom ako sa vám človek, do ktorého VY na ulici narazíte, ospravedlní a opýta či ste v pohode sú pravdivé. No na druhej strane aj človek, ktorý do vás narazí kvôli tomu, že pozerá do telefónu a nie na cestu, vám môže na ulici vynadať do debilov. Tu je možné všetko. Keď ma na moje narodeniny kamarátka otrávila krevetami tak, že som strávila celý noc nad záchodovou misou, na druhý deň som sa jej poďakovala za zbytok večere. Však veď okrem toho, že si ma otrávila to bol skvelý večer! Ak sa pýtate, áno, tá slušnosť je nákazlivá. A často sa stane, že poviete vo vete ďakujem za každým slovom. Je to v pohode. Lebo aj je tu super. A aj keď polovicu času to všetko robíte len z povinnosti, počúva sa to skvele. A vy ste spokojní a chcete v tomto absurdnom svete žiť naveky.