Dobrá rada

Príprava bazéna na zimu

4016
0
Zdieľaj

Aj vy máte bazén priamo na vašej záhrade? Samozrejme, že takúto investíciu si človek musí vopred dôkladne premyslieť, keďže ide o niečo, čo vám pri správnej starostlivosti vydrží pokojne aj do konca života! No vedeli ste o tom, že o bazén sa treba starať i v zimnom období, teda aj vtedy, keď ho nepoužívate? Ak neviete, ako na to, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a uvidíte, že zazimovať bazén nie je až taká veda, ako sa spočiatku môže zdať.

Nech je voda priezračne čistá!

Dôležité je, aby ste vodu stopercentne očistili a ošetrili, keďže správne zazimovať bazén sa vám podarí len vtedy, keď tento úkon vykonáte naozaj spoľahlivo. Najprv sa zamerajte na dno bazéna, kde sa koniec koncov ukladá najviac nečistôt a prachu. Pomôžte si bazénovým vysávačom, ktorý je skvelým pomocníkom, a to nielen pri príprave bazénu na zimné obdobie. Následne očistite hladinu bazéna, kde sa taktiež môžu objaviť nenápadne nečistoty, trebárs pomocou špeciálnej sieťky. Na záver skontrolujte pH, tvrdosť vody i chlóru, k čomu vám dopomôžu špeciálne prípravky určené na úpravu bazénovej chémie.

Nezabudnite upraviť výšku hladiny vody

Mnoho ľudí si myslí, že voda sa na zimu vypúšťa. Omyl! Ak ste ju vyčistili, a teda ste si istý, že v nej neostali žiadne „zbytky“ prachu či iných nečistôt, upravte výšku jej hladiny. Tá by mala byť približne desať až pätnásť centimetrov pod skimmer, aj keď je toto číslo individuálne a závisí od typu bazéna. Zazimovací plavák nezabudnite namontovať do skimmera, aby ste sa vyhli komplikáciám v súvislosti s rozpínajúcim sa ľadom v potrubí! Ak by sa hladina vody predsa len zvýšila, musíte zaistiť jej vypustenie, k čomu vám pomôže ponorné čerpadlo.

Zabráňte vzniku a usádzaniu rias s predstihom

Pokiaľ ste upravili hladinu vody na základe prechádzajúceho postupu, napusťte do nej zazimovač, ktorý behom zimy účinne bráni vzniku a usadzovaniu rias, čo následne oceníte pri jarnom čistení bazéna. Avšak, pamätajte, že tento prípravok nezabráni zamrznutiu vody, čo si bohužiaľ myslí mnoho ľudí.

Ľad? Nevadí!

Vedeli ste, že bazénová voda sa neošetruje prípravkami proti zamrznutiu? Stačí, ak na jej hladinu umiestnite zimné dilatačné plaváky, ktoré pohlcujú tlak ľadu pri zamrznutí vodnej hladiny bazéna, a tým pádom ho chránia pred poškodením, vrátane konštrukcie.

Pozor na správne zakrytie!

V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na zakrytie bazénu nepriehľadnou plachtou, ktorá zabráni preniku svetla i padaniu nečistôt z okolia priamo do vody! Plachtu je však nutné dôkladne upevniť, aby ju v prípade nepriaznivého počasia neodvial silný vietor. Ideálnym riešením je jej umiestnenie tak, aby sa dažďová voda nehromadila priamo v strede plachty, ale aby mohla voľne stekať do strán, teda okolia bazénu, čím zachováte životnosť plachty i samotného bazéna!