Domácnosť a Záhrada

Ako býva najšťastnejší národ sveta?

9737
0
Zdieľaj

Dáni sú dlhodobo považovaní za najšťastnejší národ na svete. Pritom žijú v podmienkach, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú veľmi lákavo – sychravé a studené počasie, vysoké dane… To, čo im každodenne dodáva úsmev na ich tváre je životný štýl s názvom „hygge“. Ten zasahuje aj do zariadenia bytu. Začnite sa pomocou nejakých malých zmien cítiť doma lepšie aj vy.

 

Už samostatný preklad slova hygge z dánskeho jazyka si zaslúži pozornosť. Znamená to skromnosť, útulnosť a pohodu. Sú to vlastnosti, ktoré by podľa Dánov mali prevládať v každom byte. Dánom vôbec nejde o luxus, strieborné príbory, drahý nábytok alebo ozdoby. Práve naopak, sú verní jednoduchým veciam, na ktoré sa môžu každodenne spoľahnúť.

Atmosféra rodiny

Nedá sa nikde kúpiť, ani ničím nahradiť. V Dánsku nie je byt domovom, pokiaľ nemá veľa priestorov na spoločné zdieľanie radosti. V tej krajine pochopili, že teplo rodinného krbu nie je iba bezvýznamnou metaforou. Síce majú radi nové veci, alebo sedenie na peknej sedačke. Ale oveľa šťastnejší sú, keď môžu byť so svojou rodinou. Podľa hygge sa domov nevytvára kupovaním nábytku, ale spojením práce každého člena domácnosti. Pokojne si byt vyzdobte svojimi výtvormi a doprajte každému členovi rodiny priestor na to, aby sa cítil dobre. Určite z toho budete mať krajší pocit, ako z toho že máte papuče podľa nových trendov módy.

Sviečky

Severania majú k ohňu už dávno bližšie ako južné národy. Krby, alebo aspoň sviečky sú povinnou výbavou každého bytu. Veľa ľudí totižto verí, že oheň spaľuje negatívnu energiu v byte. Ak by ste náhodou tomuto neverili, k sviečkam v byte vás môže presvedčiť aspoň jedna vec. Pri pohľade na oheň je každý človek, ktorý netrpí traumou alebo niečim podobným, pokojnejší. Je to dané našou genetikou, keďže už v praveku ľudia vedeli, že oheň im poskytuje teplo a bezpečie. Preto Dáni často relaxujú iba ležaním pri svetle sviečok.

Nemíňajte na zbytočnosti

Dáni veci nenakupujú preto, že sú lacné. Jednoducho sú naučení kupovať iba jednoduché veci, ktoré im nedávajú pocit luxusu, ale pocit šťastia a pohody. Z ich bytov sála autenticita a osobitosť. Preto by ste sa aj vy niekedy mohli v obchode zamyslieť nad tým, či miniete veľa peňazí, alebo si lacnejšie kúpite niečo, čo vám možno dá ešte viac šťastia.

Neodchádzajte od jedla

Centrom života u Dánov nie je priestor za počítačom, alebo pred televízorom. U nich doma sa všetci spoločne bavia v herni, spoločenskej miestnosti alebo kuchyni. Spríjemnite si atmosféru v miestnosti kde jete. Za stôl si dajte pohodlné stoličky, do skrinky pri stole si dajte spoločenské hry, pustite si hudbu a všetko bude krajšie ako keby ste si iba naložili jedlo na tanier a 10 minút ho jedli. Dáni pri stole sedia aj niekoľko hodín, kde sa porozprávajú, zahrajú a užijú si spoločne strávené chvíle.

Ak chcete dosiahnuť také šťastie, ako prejavujú Dáni, musíte sa naučiť užívať si každú chvíľu života. Tešte sa z maličkostí, trávte veľa času so svojimi najbližšími, alebo si aspoň domov pozvite kamaráta, aby ste mali nejakú spoločnosť.