Dobrá rada

Na čo myslieť pri výbere vhodnej sedačky

1399
0
Zdieľaj

Kúpa sedačky je jedna z najdôležitejších investícií, ktorú môžete urobiť pre svoju obývačku. Je to predsa miesto, kde trávime doma väčšinu svojho času. Vítame tu svoje návštevy, vedieme rozhovory a častokrát tu trávime čas ako svoja rodina. A nechceme predsa, aby sme sa počas toho všetkého cítili nepohodlne. Tu je preto niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu urobiť správnu voľbu.

  1. Vyskúšajte predtým, než kúpite

Priemerná sedačka má hĺbku sedenia minimálne 60 cm, čo vám dodá množstvo priestoru na pohyb ak ste vysoký. Avšak hĺbka sedenia je rôzna, takže vyskúšajte rôzne štýly, aby ste sa uistili, že to vyhovuje vášmu chrbtu.

Keď ide o výšku sedenia, väčšina dizajnov sedačiek je medzi 45 až 50 cm. Nie je žiadna správna ani zlá výška, takže si ju predtým vyskúšajte, aby ste sa uistili, že je vhodná pre celú rodinu. Nakoniec, skontrolujte celkovú šírku, vrátane operadiel, ak sa radi rozťahujete. Ak vám nevyhovujú rozmery, vždy je možné nechať si vyrobiť sedačky na mieru.

  1. Investujte do dobrého rámu

Zaplaťte toľko, koľko si môžete dovoliť za kvalitný rám, bude sa vám hodiť počas mnohých rokov leňošenia. Pozrite sa na ponúkanú záruku ešte predtým, než zaplatíte. Niektorí výrobcovia sú tak sebavedomí o svojich rámoch, že ponúkajú celoživotnú záruku. Rám z pevného tvrdého dreva je dobrá voľba. Dávajte si však pozor na drevotriesku alebo kovovú konštrukciu.

  1. Skontrolujte skladbu sedákov a opierok a vankúšov

Pamätajte si, že to čo je vo vnútri sedačky je rovnako dôležité ako to, čo je vonku. Správna skladba molitánov a ostatných materiálov v sedákoch a opierkách je dôležitá najmä, ak ide o rohové sedačky. Dbajte na to aby mal molitán správnu hustotu a štruktúru, aby držal tvar a pevnosť aj po rokoch používania. Medzi molitánom a poťahovou látkou by malo byť použité ovčie rúno v dostatočnej hrúbke na to, aby bola látka stále napnutá a nevlnila sa. Taktiež, aby ste sedáky na vašej sedačke nemuseli neustále naprávať a vystierať. Taká istá skladba by mala byť použitá aj pri opierkách. Rovnako dôležitá je aj výplň dekoračných vankúšov, ktoré však môžu slúžiť aj na oddych. Výplň by mala byť dostatočne hustá aby pôsobením gravitácie po pár rokoch vankúš nevyzeral ako vreco.

  1. Skontrolujte vankúše

Pamätajte si, že to čo je vo vnútri sedačky je rovnako dôležité ako to, čo je vonku. Vankúše si dôležité najmä, ak ide o rohové sedačky. Vankúše naplnené perím sú vysoko pohodlné, budú však potrebovať pravidelné napravenie, zatiaľ čo penové alebo vláknové výplne sa môžu vyrovnať a stratiť svoj tvar v priebehu času. Dobrou kombináciou sú vankúše na sedenie naplnené perím a vankúše na opieranie naplnené penou alebo vláknom.

  1. Merajte, merajte, merajte

Vytiahnite meter a uistite sa, že poznáte maximálne rozmery sedačky, ktoré si môžete dovoliť vo vašom priestore. Taktiež skontrolujte, či sa sedačka zmestí cez akékoľvek dvere alebo schody, cez ktoré budete musieť sedačku preniesť. Ak bývate v malom byte, pozrite ponuku v kategórii rozkladacie sedačky.

  1. Sústreďte sa na látku

Či už si vyberiete vyzývavú farbu, štýl alebo niečo neutrálne, vaša voľba látky bude mať veľký vplyv na miestnosť. Preto vyberajte opatrne, aby ste sa uistili, že to pasuje vašej schéme. Prírodné materiály môžu vyblednúť pri silnom slnečnom svetle. Ak máte sedačku blízko okna, zvoľte radšej syntetickú látku. Je to veľmi dôležité v rušnom rodinnom prostredí a pokiaľ navyše máte psa alebo mačku, zvoľte si látku, ktorá sa ľahko umýva.