Životný štýl

Celoročné vs. sezónne pneumatiky: Ich výhody a nevýhody

863
0
Zdieľaj
Celoročné vs. sezónne pneumatiky: Ich výhody a nevýhody

Ešte predtým, než si vyberiete konkrétne pneumatiky, sa musíte rozhodnúť, aký typ pneumatík uprednostníte. Môžete si vybrať medzi celoročnými pneumatikami a takzvanými sezónnymi pneumatikami, čiže dvomi rôznymi sadami letných a zimných pneumatík. V dnešnom článku pre vás zhrnieme základné fakty o oboch typoch.

Začnime bez okolkov rovno celoročnými pneumatikami. Ich základnou vlastnosťou je, že sú bezpečné v každom ročnom období. Je to aj vďaka hĺbke dezénu, ktorá je o niečo hlbšia ako pri letných pneumatikách, no zároveň aj o čosi plytšia než v prípade zimných pneumatík.

Od sezónnych pneumatík sa líšia aj tým, že ich zmes je tvrdšia, čím sa opotrebúvajú pomalšie, a to najmä v porovnaní so zimnými pneumatikami. Celkovo by sme celoročné pneumatiky neodporúčali motoristom, ktorí sa zdržiavajú v horských oblastiach s nižšou teplotou. V takomto prípade sa naozaj oplatí zvoliť radšej sezónne pneumatiky, z ktorých sú tie zimné uspôsobené na bezpečnejšiu jazdu v extrémne chladných podmienkach. Naopak odporúčali by sme ich mestským motoristom a vodičom, ktorí sa pohybujú prevažne v miernom podnebí.

Pozor, vzhľadom na zmeny v legislatíve bude od októbra 2024 povolené používať celoročné pneumatiky v zimných mesiacoch iba s označením alpského symbolu 3PMSF –  hory s tromi vrcholmi a snehovou vločkou.

Ako sú na tom sezónne pneumatiky?

Ako sme už spomenuli, hlavnou výhodou sezónnych pneumatík je flexibilita, ktorú poskytujú vodičovi. S nazutými zimnými pneumatikami sa môžete bez obáv vydať aj do vysokohorského prostredia plného závejov a zľadovatelej vozovky.

Obdobná vec platí aj pri letných pneumatikách, ktoré vám umožnia brázdiť cesty na rozpálenom suchom asfalte s lepšou priľnavosťou, čím vám umožnia lepšie ovládanie auta.

Sezónne pneumatiky sú taktiež spravidla o čosi lacnejšie, no k nákladom musíte prirátať aj nutnosť vlastnenia a skladovania dvoch sád pneumatík a v neposlednom rade aj náklady na ich výmenu dvakrát ročne.