Životný štýl

Čím sa líšia vegetariáni, vegáni a vitariáni?

1402
0
Zdieľaj
Čím sa líšia vegetariáni, vegáni a vitariáni?
Čím sa líšia vegetariáni, vegáni a vitariáni?

V modernom svete sa vegetariánstvo stalo celým kultom. Každý rok sa otvára viac a viac reštaurácií a obchodov špeciálne pre ľudí, ktorí sa takto stravujú. Počuť ste však mohli aj ďalšie názvy – vegánska a raw strava. Ľuďom, ktorí nedržia žiadnu z týchto diét, sa rozdiel medzi nimi môže zdať nejasný, ale v skutočnosti je to celkom jednoduché.

Čo je to vegetariánska strava?

Vegetarián je niekto, kto neje mäso, hydinu, zverinu, ryby, mäkkýše ani iné potraviny, ktoré zahŕňajú zabíjanie zvierat.

Vegetariánska strava obsahuje veľa ovocia, zeleniny, obilnín, strukovín, orechov a semien. Zahrnutie mliečnych výrobkov a vajec závisí od jednotlivcov.

lakto-ovo vegetariáni: neje sa mäso zvierat, ale môžete jesť mliečne a vaječné výrobky;

lakto vegetariáni: vylúčte mäso a vajcia, ale nechajte si mliečne výrobky;

ovo vegetariáni: vyhýbajte sa všetkým živočíšnym výrobkom okrem vajec;

vegáni: odmietnite akékoľvek jedlo živočíšneho pôvodu.

Tí, ktorí nejedia mäso alebo hydinu, ale jedia ryby, sú považovaní za pescatariánov. Aj keď sa pescatariáni niekedy nazývajú vegetariánmi, napriek tomu jedia mäso zo zvierat. V skutočnosti teda nespadajú pod definíciu vegetariánstva.

Čo je to vegánska diéta?

Vegánstvo je dnes definované ako spôsob života, v ktorom sú všetky formy vykorisťovania zvierat čo najviac vylúčené. To zahŕňa ich zabíjanie kvôli jedlu a ich použitie na akýkoľvek iný účel. Medzi najbežnejšie druhy vegánstva patria nasledujúce typy.

Diétni vegáni: Vyhýbajú sa v strave živočíšnym potravinám, ale naďalej používajú iné produkty, ktoré zneužívajú zvieratá, napríklad kozmetiku a oblečenie.

Prírodní vegáni: Ich strava je bohatá na celé potraviny, ako je ovocie, zelenina, celozrnné produkty, strukoviny, orechy a semená.

Raw vegáni: Jedia iba surové potraviny alebo jedlá varené pri teplote pod +48 °C.

Vegánska strava vylučuje nielen mäso zvierat, ale aj mliečne výrobky, vajíčka a živočíšne zložky. K posledným patrí želatína, med, karmín, pepsín, albumín, kazeín a niektoré formy vitamínu D3. Vegáni tiež nenosia kožušinu, kožu, vlnu, páperie a nepoužívajú kozmetiku ani chemické výrobky, ktoré boli testované na zvieratách.

Zástancovia tejto ideológie sa radšej vyhýbajú všetkým živočíšnym vedľajším produktom, pretože veria, že to má najväčší vplyv na ich zdravie a životné prostredie. Okrem toho majú podľa ich názoru zvieratá právo na to, aby neboli použité na akýkoľvek účel, či už ide o jedlo, oblečenie, vedu alebo zábavu.

Čo je to raw strava?

Surová strava pozostáva predovšetkým zo surových a nespracovaných potravín. Medzi najbežnejšie diéty surovej stravy patria nasledujúce.

Vitariáni, ktorí vylučujú všetky živočíšne produkty. Zameriavajú sa iba na rastlinné potraviny.

Raw vegetariáni: Jedia surovú vegetariánsku stravu, ktorá obsahuje rastlinné potraviny, surové vajcia a nespracované mliečne výrobky.

Konzumenti raw potravy: Jedia surovú stravu, v nej sú rastlinné potraviny, surové živočíšne potraviny a surové alebo sušené mäso.

Jedlo sa považuje za surové, ak nebolo zahriate na +48 °C. Nemôže byť čistené, pasterizované, ošetrované pesticídmi ani inak. Diéta namiesto toho umožňuje niekoľko alternatívnych spôsobov varenia: lisovanie, dehydratáciu, namáčanie a klíčenie.

Rovnako ako vo vegánstve, základom stravy sú zvyčajne rastlinné potraviny: ovocie, zelenina, orechy a semená. Niektorí však konzumujú aj surové vajcia a mliečne výrobky. Menej často zahrnujú v ponuke surové ryby a mäso.

Zástancovia tejto diéty sa domnievajú, že varenie je nezdravé, pretože odbúrava prírodné enzýmy v potravinách, znižuje obsah živín a „vitalitu“, o ktorej sa raw odborníci na potraviny domnievajú, že sa nachádza vo všetkých surových, respektíve „živých“ potravinách.

Ak sa rozhodnete vzdať sa živočíšnych produktov, je najlepšie poradiť sa s odborníkom na výživu, aby ste nevynechali látky potrebné pre telo.