Dobrá rada

Čo robiť doma – využite voľný čas plnohodnotne

1467
0
Zdieľaj

V tomto období zodpovedne ostávame doma. Je uvoľnením pozrieť si svoj obľúbený seriál alebo film, ale určite sa vám nebude chcieť stráviť všetok čas na gauči pozeraním televízie alebo na internete. Tento čas môžete využiť na rôzne zmysluplné činnosti, na ktoré bežne čas nemáte.

Aj keď práve prežívame strašidelné týždne, počas ktorých sa musíme správať maximálne zodpovedne, nemali by sme upadať do depresií . Aj keď je potrebné sledovať a nepodceňovať situáciu, skúsme aj zo zlého vyťažiť niečo dobré, a voľný čas trávený doma berme ako výzvu. Je to príležitosť robiť veci, ktoré by sme radi robili, ale nemali sme čas. A tiež príležitosť pre plnohodnotné činnosti s rodinou. Ak práve nemáte home office, máte veľa možností. Tí, ktorí bývajú v rodinnom dome, majú výhodu, môžu robiť na záhradke. Ale ani v paneláku sa nemusíte nudiť.

Čítajte. Určite máte aj vy v poličke knihu, aj viac kníh, ktoré si túžite prečítať, ale doteraz ste si na to pri všetkom zhone nenašli čas. Teraz je tá správna chvíľa. Beletria, cestopisy alebo učebnica cudzieho jazyka vás nenechajú nudiť sa.

Môžete si upratať aj viac ako iba poutierať prach alebo umyť dlážku. Poupratujte si v komore. Možno budete prekvapení, čo všetko tam nájdete. Potraviny potom poukladajte naspäť podľa dátumu spotreby. Urobte si poriadok aj v koreničkách, aj na nich treba poutierať prach. Ak nájdete zvyšok nejakej koreninovej zmesi na dne nádobky, použite ju pri najbližšom varení.

Vyskúšajte nové recepty z bežných potravín. Na koľko spôsobov dokážete pripraviť zemiaky alebo ryžu? Vyskúšajte nové kombinácie.

Prevetrajte šatník. Vyraďte najskôr príliš obnosené alebo zničené oblečenie. Z toho môžete urobiť handry alebo vaky na potreby v domácnosti. Kúsky, ktoré stačí iba opraviť, nevyhadzujte, zašite, prešite, dajte nový zips, prišite odpadnutý gombík. Rady do domácnosti vravia, že by ste mali vyradiť všetko oblečenie, ktoré ste už minimálne rok nemali na sebe oblečené ani raz. Ak je toto oblečenie v poriadku, môžete ho potom darovať miestnej charite. Pamätajte však, že sa dáva iba nositeľné oblečenie, teda nie nič roztrhané alebo špinavé. Popozerajte si vázičky a sošky ktoré máte v skrinkách a na poličkách. Potrebujete ich všetky?

Cvičiť – podľa videí na internete, podľa knižky. Môžete si vyskúšať rôzne cvičenia a zistiť, čo vás viac baví. Joga, pilates, zumba, aj posilňovanie s vlastnou váhou, to všetko nájdete na internete. A možno aj cvičenia, o ktorých ste doteraz ešte nepočuli. Ak máte doma rotoped, ktorý používate skôr ako vešiak na oblečenie, zložte z neho tričká a nasadnite! Posilnite si svoje telo, zdravie a imunitu.

Ak bývate bežne v strese, využite možnosť meditácie. Táto metóda vám poskytne relax a psychickú silu. A nepotrebujete k tomu vôbec nič.

Ak máte umelecké cítenie a šikovné ruky, tak maľujte, kreslite, vyšívajte, štrikujte, háčkujte. Na budúcu zimu bude mať celá rodina nové šály a čiapky.

Ukážte deťom, že nemusia sedieť pri počítači, alebo hrať sa na smartfóne. Zapojte ich do všetkých vašich aktivít. Hrajte sa s deťmi stolné hry, puzzle. Vymyslite si vlastné hry. Ak doma už nemáte spoločenské hry, spomeňte si na zábavku z detstva, ktorá nás vedela výborne zabaviť na dlhú dobu – hra Meno, mesto, zviera, vec. Alebo schováte nejaký predmet, dieťa ho hľadá a vy ho navigujete slovami teplo-zima. Postavte si spolu doma bunker z vankúšov, stoličiek a deky. Zahrať sa môžete aj tak, že budete napodobňovať zvieratá a deti budú hádať ktoré to je, potom sa vymeníte.

Pomáhajte. Máte v susedstve starších alebo osamelých ľudí? Urobte im nákup, doneste lieky, upečte koláč. Zlepšíte tým vzťahy v komunite aj do budúcna.

Keď už sa budete najviac nudiť, nechajte sa inšpirovať ostatnými Slovákmi. Pozrite si videá na internete, kde ďalší ľudia ukazujú, ako trávia voľné chvíle.