Zdravie a Krása

Ajurvéda – starobylá veda života

987
0
Zdieľaj

Slovo ajurvéda ste už určite aspoň raz počuli. A už iste viete, že má niečo spoločné so zdravím. Čo to však presne je? V doslovnom preklade ajurvéda znamená „veda života“ a v Indii sa praktikuje už viac ako 3000 rokov.

Sanskrtské slovo véda znamená vedomosti, poznanie, slovo ayus znamená život. Ide o celostné chápanie zdravia a života. Systém ajurvédy učí, že choroby pôsobia na telo aj dušu rovnako, a nikdy sa neliečia oddelene. Ajurvéda uznáva individualitu každého človeka a diagnóza je určená na jeho jedinečnej konštrukcii a osobnosti. To znamená, že čo pomáha jednému človeku, druhému nepomôže, hoci majú rovnakú chorobu.

Aj napriek tomu, že ajurvéda je stará, má už viac ako 3000 rokov, neustále sa vyvíja a dopĺňa. Je dynamickým, vedecky presným systémom, ktorý uznávajú mnohí západní lekári. Ajurvédu priniesol na západ v 60-tych rokoch minulého storočia indický guru transcendentálnej medicíny Maharishi Mahes Yogi.

V rámci ajurvédy je taký človek zdravý, ktorý má nielen telo bez chorôb, ale zároveň má aj harmóniu medzi emóciami, intelektom, telom, skutkami, správaním a prostredím, ktoré nás obklopuje. Všetky tieto prvky sú rovnako dôležité. Výhody nazerania na zdravie prostredníctvom ajurvédy sú mnohé, ajurvéda znižuje stres, pôsobí preventívne proti chorobám prostredníctvom posilňovania všetkých hojivých systémov. Predlžuje život, pretože starnutie sa stáva pomalším. Ajurvéda je jednoduchá každodenná metóda ako zlepšiť všetky zdravotné problémy. Odporúča prirodzené metódy na zníženie stresu, na zmiernenie dennej rutiny, spôsoby stravovania a cvičení, ktoré sú navrhnuté na to, aby pomohli získať a udržať ideálny zdravotný stav a bojovať proti špecifickým ochoreniam.

V ajurvéde je zdravím rovnováha. Hlavnou príčinou chorôb je podľa ajurvédy nerovnováha dóš. Dóše sú tri telesné energie s ktorými sa rodíme, a ktoré ovplyvňujú celý život, telesné procesy, psychickú stránku človeka. Tieto tri dóše sú váta, pitta a kapha. Každá dóša je iná, váta je spojená s pohybom, kapha s pevnou hmotou a pitta s látkovou premenou. Každý človek má vlastný pomer týchto energií, podľa tohto pomeru sa určuje liečba.

Váta

Váta v preklade znamená „to, čo pohybuje vecami“, predstavuje vietor. Hlavným prvkom váty je predovšetkým vzduch, a taktiež priestor – éter. Je to na rozdiel od ostatných dóša pohybu. Je zodpovedná za všetky pocity a činnosti tela. Má na starosti dýchanie, tok krvi, myslenie. Podporuje duševnú rovnováhu.

Pitta

Pitta v preklade znamená „to, čo trávi veci“. Hlavným prvkom tejto dóše je oheň a voda. Podporuje chemické a metabolické procesy a premeny v tele, vytvára telesné teplo. Pomáha nám pri vnímaní reality, pri tom, ako si preberáme myšlienky a dojmy. Je spúšťačom nadšenia a stimuluje intelekt.

Kapha

Kapha v preklade znamená „to, čo drží veci pohromade“. Hlavným prvkom je voda v spojení so zemou. Poskytuje telu psychickú a fyzickú silu a stabilitu, riadi mnohé emócie. Kapha nám pomáha odolávať chorobám a podporuje procesy hojenia.

Ajurvédska liečba

Ajurvédsky lekár určuje diagnózu tak, že posúdi celkový fyzický stav, viditeľné problémy, telesnú konštitúciu, stav pokožky, tráviace problémy. Veľmi dôležité je špeciálne meranie pulzu použitím troch prstov, pričom každý prst dáva inú informáciu – o pozícii, sile a štýle pulzu. Na základe tohto celostného vyšetrenia dáva lekár pacientovi odporúčania v oblasti chovania, stravy a predpisuje bylinné prípravky. Liečba môže mať rôzne formy:

  • Bylinky a bylinné recepty – predpokladom sú hlboké znalosti z tohto oboru, znalosti vplyvu bylín na ľudské telo aj psychiku. Ajurvéda totiž uznáva aj vedľajšie účinky bylinnej terapie.
  • Panchakarma – predstavuje očistu a detoxikáciu. Zahŕňa masáže, parné kúpele, vyvolávanie zvracania, užívanie preháňadiel, očistu dýchacích ciest. Je to invazívny postup, preto je potrebný dohľad ajurvédskeho lekára.
  • Strava a výživa – zdravá a vyvážená strava je jedným zo základných predpokladov liečby a regenerácie
  • Ajurvédska masáž – takéto masáže vykonávajú kvalifikovaní odborníci. Masážne oleje sú vyberané pod dohľadom ajurvédskeho lekára.
  • Sirodhara – táto špeciálna technika predstavuje kvapkanie vybraného liečivého oleja na čelo, teda na oblasť tretieho oka. Počet terapií, ich dĺžku aj použité oleje musí určiť odborník.