Cestovanie a Destinácie

Čo je zvláštne na Los Angeles? Všetko!

8849
0
Zdieľaj

Ak ste rodák z Mesta Anjelov, tento článok vám asi neprinesie nič nové. Ostatním však ponúka iný pohľad a tipy na toto bláznivé, farebné a otvorené mesto. Veci, ktoré vám neponúknu obyčajní sprievodcovia, a ktoré sa nenachádzajú na bežnom zozname must-to see. Pripravte sa, čaká vás vzrušujúca, zábavná a originálna jazda!

  1. Lucha Vavoom. To nie je len obyčajná mexická wrestling show-je to diabolský cirkus akoby vystrihnutý z hriechu a fantázie, kde zažijete akrobaciu, pyrotechniku, nahotu a trpaslíkov. Nebudete môcť uveriť, že všetko je dokonale nacvičené, a že takúto show dokáže niekto vôbec vymyslieť. Ak budete sedieť v prvých radoch, dávajte si pozor, aby vás netrafil liliput v modrej poslíčkovskej uniforme vystrelený z dela.
  2. Múzeum smrti. Násilie, fatálnosť a morbídnosť. Nič pre slabšie povahy. Zbierka obsahuje gilotíny, historické náradia určené na pitvu, vitríny s preparátmi, hlavu Henriho Laundru-a ďalšie zaujímavé veci. Múzeum je interaktívne a máte možnosť si tu pozrieť aj náborové video do sekty Brány nebies.
  3. Bradbury building. Legendárna budova, kde sa natáčal, okrem iných filmov, aj prvý Blade Runner. Z vonka budova pôsobí nenápadne a nezaujímavo, ale akonáhle vstúpite dnu, očaria vás mohutné schodiská a masívne mosadzné zábradlia, „klietkový” výťah a nepopísateľne vzrušujúca atmosféra. Architekt budovy sa nechal silno inšpirovať sci-fi románom  “Looking Backward” od Edwarda Bellamyho.
  4. Old ZOO picnic area. Opustená ZOO ponúka dokonalú príležitosť na spoznanie sveta z druhej strany mreží. V pokojnej časti Griffith Parku si môžete urobiť  piknik v medvedej  jaskyni alebo   vyjašiť sa v opustených opičích klietkach. Trochu desivý zážitok.
  5. Obchod Necromance. Chcete kúpiť do svojej obývačky vypchatého páva, albína? Alebo potrebujete viktoriánsku pílku na kosti? Navštívte tento obchod! Funguje od roku 1991 a nájdete tu na predaj skutočne množstvo kuriozít a nezvyčajností. Lekárske starožitnosti, lebky, vypchaté netopiere, pre každého niečo.
  6. Posledné kníhkupectvo. Last Bookstore.Toto elegantné kníhkupectvo sídli v starej a opustenej banke. Obrovské miestnosti s mramorovými stĺpmi a s mnoha zákutiami, kde steny lemujú police s neskutočne veľkým množstvo kníh, očaria každého knižného maniaka. Vonia to tu knihami, ktoré boli už veľa raz prelistované a prečítané, keďže obchod je v podstate knižný „second hand”. Všetky kúsky sú za dolár a ak radi čítate, v tomto kníhkupectve budete chcieť zostať.
  7. Múzeum zlomených vzťahov. Dvaja chorvátski umelci, Olinka Vistina a Dražeň Grubisic, sa rozišli. Ale namiesto toho, aby materiálne prejavy svojej lásky hodili do koša, rozhodli sa založiť toto múzeum. Koncept je jednoduchý: Ak bolo vaše srdce zlomené a veci, ktoré po partnerovi zostali je vám ľúto vyhodiť, môžete ich poslať do múzea so stručným popisom. Výstava ponúka pohľad na nežnú intimitu druhých. Niektoré objekty ako svadobné šaty a medvedíci, sú ľahko čitateľné. Iné sú viac temné – ruka manekýna, použité pilníky, atď. Popisy navodzujú otázky, smiech, vzdychy a samozrejme, slzy. Múzeum zlomených vzťahov je z jednej časti melanchólia  a z druhej akési očistenie.
  8. Echo park tíme travel Mart. Neziskový obchod so sloganom „Kedykoľvek si, my sme tam už tiež“ predáva tovar, ktorý budete potrebovať na cestu cez štvrtú dimenziu. Dostanete tu kúpiť vtipné pozostatky z minulosti, prítomnosti a budúcnosti ako je repelent pre barbarov, alebo emócie robotov, nech už je to čokoľvek. Celý výťažok ide na neziskovú organizáciu, ktorá učí študentov tvorivému písaniu.
  9. Phantasma Gloria. Trblietavý socha tvorená umelcom  Randlettom Lawrencom. Je to obdivuhodná ikona vytvorená zo sklenených fliaš, drôtov a zafarbenej vody. Fľaše lámu slnečné lúče, vytvárajú tak krásne farebné svetlo a ukazujú pohľad na svet hore nohami. Chlapík na projekte pracuje už vyše 10 rokov a zatiaľ nemieni skončiť.
  10. Watts Towers. 30 metrov vysoké veže staval taliansky prisťahovalec Sabato 33 rokov vo svojom voľnom čase. Sú vyrobené z oceľových rúrok a tyčí, zabalené drôteným pletivom a potiahnuté maltou. Hlavné podpery sú plné kúskov porcelánu, dlaždíc a skla. Socha je zdobená aj nájdenými vecičkami: roštami, fľašami, kovovým šrotom, mušľami a podobne.

Navnadili sme vás? Ak budete v LA, skúste si spomenúť na náš zoznam a zoznámiť sa tak aj s iným pohľadom na Mesto Anjelov.