Domácnosť a Záhrada

6 chýb ktorým sa vyhnúť pri pestovaní byliniek

10861
0
Zdieľaj

V poslednej dobe pestovanie byliniek zažilo veľký  boom! Už to nieje len klasické pestovanie byliniek v záhradkách pri vidieckych domčekoch, ale záujem sa prebudil aj v časti obyvateľstva žijúcej v mestách. Pestovanie byliniek je určite jedným s najvďačnejších spôsobov ako si skrášliť balkón, prevoňať kuchyňu a nielen ochutiť jedlo, ale i vyliečiť dušu a telo. Bylinky majú úžasnú schopnosť liečiť. Liečia svojou vôňou (aromaterapia, napr. levanduľa), ale dokážu vyliečiť aj iné neduhy, fyzilogického charakteru. Avšak väčšina z nás, pestovateľských laikov, sa dopúšťa nemalých chýb. Aké to sú?

  • Prvá chyba: Rast byliniek zo semiačka

Táto chyba je asi jednou, ktorou by sme sa zrejme nikdy nezaoberali. Príde nám to prirodzené!  Tieto bylinky neimponujú takou výraznou a sýtou vôňou. Môže sa to odraziť aj na ich výzore. Sadenie zo semienka je aj veľmi časovo náročné.

  • Druhá chyba: Zlý výber bylinky

Odporúčame vám začať s čerstvou bazalkou. Tá na rozdiel od ostatných rastie rýchlo, čo umožní sledovať lepšie vašu prácu. Po druhé, listy bazalky sú veľmi jemné a citlivé na dostatok vody.  Bazalka je tzv. indikátor. Počas jej starostlivosti sa naučíte, koľko vody je reálny dostatok.

  • Tretia chyba : Zalievanie

Tu prichádza na rad jedna z najčastejších a najvážnejších chýb. Táto chyba je tiež dôvodom, prečo sa väčšina ľudí vzdá svojich byliniek. Zalievanie. Večná téma pri každej izbovej rastline. Kde je chyba? Bylinky niesú izbové rastliny v tom pravom slova zmysle.

Ide o rastlinky, ktoré nemajú problém pobudnúť vonku. Tak o čo teda ide? Bylinky potrebujú  zavlažovanie takmer každý deň. Mali by sme sa vyhnúť prepolievaniu, kedy začne rastlina pomaly hynúť. Pri niektorých druhoch to nemáme ani možnosť spozorovať. 

  • Štvrtá chyba: Rezanie

Znovu. Bazalka je jedna z najvďačnejších byliniek a odporúčame ju hlavne začiatočníkom.

Na bazalke je vhodné naučiť sa rezať a prerieďovať listy. Nechať rásť svoju bylinku od buka do buka je síce pohodlné, ale neefektívne a takáto rastlinka nemá dlhú budúcnosť. Je potrebné si naštudovať princíp rezania svojich byliniek. Pravidelné prerieďovanie a rezanie je kľúčom k úspechu.

  • Piata chyba: Zlé umiestnenie

Zlé umiestnenie vašich byliniek spôsobí veľa, dosť často viditeľných, problémov. Môže sa zmeniť zafarbenie listov, spomaliť rast. Zistite si čo majú radi vaše vybrané byliny.

Ďalšou časťou tohto problému je,  že odstraňujete spodné listy v dobrej viere, rastú nových navrchu. Chyba! Spodné listy, listy pri koreni sú takzvanou solárnou sieťou. Tie dodávajú najviac svetla a teda aj živín zvyšku rastlinky.

  • Šiesta chyba: Strihanie

Príliš veľa strihania! Vaše bylinky budú po čase úbohé, ochabnuté stvorenia. Strihanie a časté prerieďovanie je veľmi nebezpečné a odporúčame mať vyznačený deň, kedy si svoje bylinky budete strihať.

Vaše bylinky ( a kvety všeobecne), sú vašim zrkadlom. Podľa toho ako sa o ne staráte, dbáte na atmosféru u vás doma.

Zdravé a krásne bylinky dokážu osviežiť každú kuchyňu, či premeniť betónový, sídliskový balkón na príjemné miestečko. Táto zeleň vám poslúži pri vašich kulinárskych výtvoroch, alebo ako podpora pri nepríjemných chorobách.