Móda a Nakupovanie

Fakty o spodnej bielizni, ktoré by ste mali vedieť. Ako si vybrať tú správnu?

12605
0
Zdieľaj

Spodná bielizeň je dôležitým kúskom oblečenia, ktorý si najčastejšie meníme. Mali by sme jej venovať špeciálnu pozornosť a starostlivosť, pretože chráni intímne časti nášho tela, ktoré sú veľmi citlivé. Dodáva pocit pohodlia a zároveň sebaistoty. Nevhodne zvolenou bielizňou si môžeme zapríčiniť okrem nepohodlia aj zdravotné problémy. Prečítajte si, čo je o spodnej bielizni dôležité vedieť.

Pohodlie na prvom mieste

Je dôležité, aby nás spodná bielizeň netlačila. Pri nosení príliš tesnej spodnej bielizne môže dôjsť k zvýšeniu rizika infekcií močových ciest. U mužov môže dokonca dôjsť k poškodeniu nervov v okolí pohlavných orgánov, čo má za dôsledok zníženie plodnosti. Pri nosení tangá nohavičiek u žien môže nastať prenos baktérií, ktoré sú príčinou kvasinkových infekcií či narušenia mikroflóry.


Bavlna nad syntetickými materiálmi

Aj napriek tomu, že nohavičky vyrobené zo syntetických materiálov sú krajšie a mnohokrát majú väčšiu trvácnosť, predsa len bude lepšie, ak na denné nosenie zvolíte spodnú bielizeň vyrobenú z bavlny. Ak máte vo svojej skrini pekné kúsky nohavičiek s prímesami syntetických vlákien, zvážte ich nosenie. Prípadne si ich nechajte len na občasné, výnimočné situácie. Navyše, pri dnešnej ponuke spodnej bielizne už nájdete aj pekné a vkusné modely vyrobené z bavlny. Do úvahy treba vziať aj fakt, že kúsok bavlny v rozkroku pred infekciou nechráni. Preto by ste sa mali vyhnúť aj syntetickým nohavičkám, ktoré majú v rozkroku bavlnu, no z druhej strany je umelá tkanina.

Bielizeň na cvičenie

Ak chodíte pravidelne cvičiť, mali by ste si uvedomiť, že na šport potrebujete špeciálnu spodnú bielizeň. Športové nohavičky či podprsenky sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú pot od tela a udržiavajú pokožku v suchu. Bavlnená bielizeň pot nasáva, preto nie je vhodná na cvičenie, keďže môže dôjsť k hromadeniu baktérií vplyvom tepla a vlhka. Na cvičenie je vhodná aj funkčná spodná bielizeň, ktorá má zvyčajne aj upravený strih, a tak pri cvičení netlačí a umožňuje pohodlne sa pohybovať.

Bez spodnej bielizne radšej nie

Aj keď nenosenie spodnej bielizne či chodenie „na ostro“ sa môže zdať sexi, no čo sa zdravia týka, nie je to vhodná voľba. Spodná bielizeň má svoju ochrannú funkciu, absorbuje vlhkosť a chráni tak pred baktériami z vonkajšieho prostredia a pred drsnou látkou niektorých kúskov oblečenia. Nosenie šiat a sukní bez nohavičiek rovnako prináša riziko infekcií. Výnimkou môže byť spánok, kedy sa telo potrebuje uvoľniť a zrelaxovať a dochádza k uvoľneniu svalov aj vnútorných orgánov. Nosenie spodnej bielizne tomu môže zabrániť. Nedochádza k vetraniu intímnych partií, čo má za dôsledok množenie baktérií. Výnimkou je, samozrejme, obdobie počas menštruácie.