Móda a Nakupovanie

Vytvorte si harmonický outfit. Ako správne kombinovať farby?

7805
0
Zdieľaj

Pri vytváraní outfitu býva veľakrát problémom práve výber farieb.  Sú tým prvým, čo si na nás druhí všimnú a majú výrazný vplyv na vytvorenie dojmu. Ich kombinovanie sa však môže stať ozajstnou dilemou.  Pre niektorých sú farby a ich vzájomné kombinácie ozajstnou španielskou dedinou. Ako teda správne kombinovať farby aby náš outfit pôsobil harmonicky?

Tri sú akurát

Pri kombinovaní farebných kusov oblečenia by ste sa mali držať pravidla, ktoré hovorí, aby ste nekombinovali viac ako tri farby. Ak zvolíte viacfarebnú kombináciu, môže sa stať, že vaše oblečenie bude pôsobiť nevkusne. Ak však zvolíte len jednu farbu, riskujete fádnosť. Preto sú tri farby zlatou strednou cestou, ako oživiť, ale zároveň neskaziť váš outfit.

Rozdeľte farby podľa dôležitosti

Ak kombinujete tri farby, najlepšie čo urobíte, bude, že si rozdelíte farby na základe ich dôležitosti. Začnite s farbou, ktorá bude hlavná, respektíve primárna. Tá určí tón vášho oblečenia a zároveň bude zaberať najviac miesta. Druhá je farba sprievodná či sekundárna, ktorá zosilní efekt hlavnej farby. Malo by ísť o farbu veľmi blízku hlavnej farbe, alebo by s ňou mala byť v kontraste. Treťou je zvýrazňovacia farba, ktorá podčiarkne určité časti vášho outfitu. Vo väčšine prípadov je kontrastná k primárnej či sekundárnej.

Môžete sa riadiť kruhovým spektrom

Ak ste pri kombinácii oblečenia naozaj v koncoch, veľkým pomocníkom vám môže byť práve kruhové farebné spektrum. Na základe neho si môžete oblečenie vybrať bez obáv, že niečo pokazíte. Pri zostavovaní harmonického outfitu je potrebné vyberať tie farby, ktoré spolu ladia. V kruhovom spektre sa nachádzajú vedľa seba, alebo ich delí jeden výsek. Ak si chcete vybrať kontrastné farby, tie nájdete hneď oproti sebe. Pri riadení sa farebným spektrom môžete zvoliť oblečenie zostavené z odtieňov jednej konkrétnej farby. Môže sa však stať, že budete pôsobiť trošku nudne.

Kombinujte jeden typ farieb

Pri zostavovaní viacfarebného outfitu si osvojte pravidlo, podľa ktorého budete kombinovať len farby jedného druhu. To znamená, že ak sa rozhodnete pre pastelovú farbu ako hlavnú, kombinujte ju len s pastelovými odtieňmi. To isté platí aj pri zemitých farbách, veľmi pôsobivá je napríklad kombinácia bledohnedej a tehlovej farby.

Stará dobrá klasika

Nič nepokazíte ani tým, ak zvolíte obľúbenú kombináciu bielej a čiernej farby. Pôsobí decentne a elegantne. Kombinácia týchto dvoch farieb je nadčasová a vyzerá dobre na akomkoľvek outfite. Zvoliť môžete napríklad bielu blúzku a čierne nohavice či šaty v bielo-čiernej kombinácii.

Ak stále váhate, ako si správne skombinovať farebné oblečenie, inšpiráciou vám môžu byť módni profesionáli. Na internete nájdete mnoho ich dizajnérskych kúskov či farebných kombinácií.