Dobrá rada

Fitlopta na sedenie pre správne držanie tela

2639
0
Zdieľaj

Ľudia pracujúci v kancelárii za počítačom sa často sťažujú na bolesti chrbta, stuhnutú šiju a s tým súvisiace bolesti hlavy. Veľmi efektívnym pomocníkom proti týmto problémom je občasná výmena klasickej stoličky za fitloptu na sedenie. Na tento spôsob sedenia si rýchlo zvyknete a pocítite priaznivý vplyv na vaše zdravie.

Prečo by ste mali vymeniť stoličku za fitloptu

Pokrokové firmy, ktoré sa starajú o zdravie svojich zamestnancov majú v každej kancelárii fitloptu, ktorá je spásou pre ubolenú chrbticu. Fitlopty na sedenie zabezpečujú dynamický sed. Tento spôsob sedenia zabraňuje monotónnemu sedu, ktorý nadmerne zaťažuje určité časti svalov. Neustálym pohupovaním uľavíte platničkám a sedením v náklone dopredu panvovej časti. Hlavne dámy radi sedia s prekríženými nohami a následne trpia na kŕčové žily. Fitlopta vás od tohto sedenia odnaučí. Dokázaný bol aj priaznivý účinok pohupovania na odbúravanie stresu a upokojenie napätia.

Ako správne sedieť na fitlopte

Sedenie na fitlopte má svoje pravidlá. Nohy by ste mali mať mierne rozkročené a chrbát rovný. Chodidlami sa pevne oprite o zem a dbajte na to, aby sa lýtka nedotýkali lopty. V žiadnom prípade sa nehrbte, hlavu držte rovno a ramená majte nasmerované do strán. Vždy myslite na to, že fitlopta nie je to isté ako stolička. Znamená to, že by ste mali sedenie na lopte a stoličke striedať. Sed na fitlopte je potrebné trénovať a zo začiatku by nemal presiahnuť 20 minút. Postupne môžete časový interval predlžovať. Maximálny odporúčaný čas strávený sedením na lopte sú dve hodiny. Tieto dve hodiny si však rozložte do tridsaťminútových intervalov.

Ako si vybrať fitloptu

Neodporúčame vám pri kúpe fitlopty šetriť. Lacnejšie lopty majú aj kratšiu životnosť. Pre výber správnej fitlopty je dôležitá vaša váha a výška. Pri sedení na lopte musia byť vaše kolená v deväťdesiat stupňovom uhle. Fitlopty sa dajú zakúpiť od priemeru 45 až do 90 centimetrov. Nosnosť lopty býva rôzna, najpevnejšie unesú až 400 kilogramov. Na ich výrobu sa využíva plast alebo plast s ABS efektom. Druhý spomínaný materiál je pevnejší a po prepichnutí sa dá opraviť. Okrem klasických typov sa môžete stretnúť aj s loptami určenými na fyzioterapiu alebo špeciálne masáže. Všetky typy fitlôpt nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline. Jediným kliknutím si môžete zakúpiť kvalitnú fitloptu za skvelú cenu.