Cestovanie a Destinácie

Jeden deň v Dubaji, alebo čo dokážu peniaze

10944
0
Zdieľaj
Dubaj je najrýchlejšie rastúce mesto na našej planéte. Je surreálne, luxusné a veľkolepé, je exotické, šokujúce a bizarné.

Ešte pred 50 rokmi tu bol iba jeden rybársky prístav a dnes, po vytrysknutí prvých kvapiek ropy v roku 1966, tu vyrástol moderný a architektonický zázrak. V roku 1991 bol v Dubaji jeden mrakodrap, dnes ich tam je viac než 400. Je to raj pre milovníkov nákupov a zábavy. Kvôli  nim sem ročne pricestuje okolo 10 miliónov turistov.

foto wikipedia

Bohatí šejkovia sa rozhodli urobiť z mesta ikonu luxusu a bohatstva. Hlava štátu, šejk Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, ktorého zobrazenia nájdete všade v meste, si veľmi dobre uvedomuje, že keď vyťažia posledný barel ropy, Dubaj bude musieť hľadať príjmi niekde inde a urobiť z tohoto mesta v púšti centrum obchodu a turizmu, znie ako správne šialený nápad, ktorý by mohol vyjsť.

Dubaj sa nemôže chváliť klasickými historickými pamiatkami a tak všetko vsadil na modernú rozmanitosť. Luxus a atrakcie nájdete na každom kroku.

Už rovno na letisku sa nachádzajú veľké nástenné hodiny, Rolexy, samozrejme celé zo zlata a kráčajúc  letiskovou chodbou pokrytou prekrásnym kobercom, ktorý tkalo 5000 irackých žien, začínate tušiť, čo všetko dokážu peniaze.

 Hotely po celom svete majú najvyššie možné hodnotenie 5 hviezdičiek. Luxusný hotel Burj al-Arab (Veža Arabov) ich má pre istotu 7, jeho tvar pripomína plachetnicu, je postavený na umelom ostrove vo vzdialenosti 280 metrov od pevniny a niektorí hostia sa do hotela dopravujú helikoptérou. Má 321 metrov, 62 poschodí a všetko čo je v budove zlaté, je naozaj zlato.

Ikonou Dubaja je taktiež najvyššia budova sveta, mrakodrap Burj Khalifa. Vyzerá akoby ani nepatril do tohoto sveta. Týči sa do výšky neuveriteľných 828 metrov, má 162 poschodí a lístok kúpený v predstihu na internete vám vyjde okolo 20 eur.  Na 124 poschodie vás vyvezie jeden z najrýchlejších výťahov na svete idúci 10m za sekundu a výhľad, ktorý sa vám naskytne je ohromujúci. Pri dobrej viditeľnosti môžete dovidieť až do vzdialenosti 80 kilometrov. Najatraktívnejší čas návštevy je tesne pred západom slnka.

Pri mrakodrape Burj Khalifa môžete ísť na nákupy do Dubai Mall, ktoré je, ako už asi správne tušíte, najväčším nákupným a obchodným centrom na svete.  Nájdete tu viac ako 1200 obchodov,najväčšiu cukráreň sveta, obrovské  akvárium a klzisko o veľkosti olympijského štadióna. Okrem toho tu môžete vidieť i najväčšiu fontánu na svete Dubai Fountains, osvetľuje ju 6 600 svetiel a 25 farebných projektorov a voda strieka do výšky 152 metrov. Večerné predstavenia bývajú každú pol hodinu od 18:00 do 23:00.

Ďalšiu zastávku na nákupy si spravte v nákupnom centre Mall of Emirates a nečudujte sa, keď tu uvidíte bankomat, ktorý vydáva zlaté tehly: ste predsa v Dubaji. V tomto centre môžete kúpiť luxusné oblečenie, elektroniku, zlato a všetko veľmi výhodne . V centre sa nachádza Ski Dubai, 22.500 metrov štvorcových veľké  zimné stredisko s umelým snehom. Prevýšenie 85 metrov ponúka 5 svahov rôznych obtiažností, vrátane čiernej zjazdovky a korytá pre snowboardistov. Nájdete tu aj bobovú dráhu, ľadovú jaskyňu a môžete si tu postaviť snehuliaka, či guľovať sa. A samozrejme je tu požičovňa lyží a zimného oblečenia. Kapacita je 1 500 lyžiarov, vo vnútri sa udržiava teplota -2 stupne Celzia. To všetko v strede púšte.

Vynikajúcim príkladom megalománie šejkov  je i Palm Jumeirah, poloostrov postavený ľudskou rukou. Má tvar palmy a na jeho vybudovanie bolo potrebných 7 miliónov ton skál a 94 miliónov kubických metrov piesku. Aby toho nebolo málo, momentálne sa budujú dva ostrovy, ktoré šejkov vyjdú na niekoľko milárd eur. Megalomániu pocítite aj pri pohľade na hotel Atlantis, kde sa nachádza aj ohromné veľký aquapark a v hoteli sa môžete ubytovať v apartmánoch pod vodou, od ktorej vás bude oddeľovať len obrovské hrubé sklo.

V Dubaji môžete zažiť, vidieť a skúsiť skoro všetko. Otázka je, či sa z toho nezbláznite. Ak máte dosť peňazí na rozhadzovanie, môžete navštíviť Scoop Café, kde podávajú zmrzlinu za niekoľko stoviek eur. Zmrzlinový pohár s vanilkou z Madagaskaru, šafránom z Iránu a vzácnymi čiernymi hľuzovkami z Talianska podávaný v zlatej miske od Versaceho musí byť určite úlet. Bonus: zmrzlina je vyrobená pomocou tekutého dusíka , čo znamená, že je zmrazená na extrémne nízku teplotu, aby si zachovala krémovo hladkú štruktúru.

Peniaze môžete tiež minúť v kúpeľoch, kde vám urobia pleťovú masku z 24 karátového (ako inak) zlata, alebo čokoládovú masáž, kľudne si môžete prenajať Ferrari, avšak, keď si uvedomíte, že aj polícia jazdí na autách ako Bugatti Veyron, Ferrari, Aston Martin alebo Lamborghini, chuť ukazovať sa v takýchto  autách vám zrazu príde ako zbytočnosť.  Hlavne, ak nemáte za spolujazdca leoparda ako domáceho miláčika, čo je v Dubaji in. Prípadne si môžete zaplatiť za jazdu formulou pod dohľadom profesionálnych jazdcov.

Ďalšími a lacnejšími atrakciami je možnosť navštíviť 6D kino, plávať s delfínmi a ponárať sa za žralokmi, zalietať si v aerodynamickom tuneli, povoziť sa vodným taxíkom v Dubai Creek, čo je 14 kilometrov dlhým morský kanál alebo si skočiť padákom z výškovej budovy a podobne.

K zaujímavým skúsenostiam môže patriť aj návšteva beduínskych kempov v púšti mimo mesta. Pohodlne vás tam odvezú klimatizovanými jeepmi a na mieste môžete vyskúšať vodnú fajku, vychutnať si sexi tanec brušných tanečníc, či nakúpiť nespočet suvenírov. Určite vás dostane západ slnka nad púšťou a milióny hviezd, ktoré sa na oblohe objavia.