Cestovanie a Destinácie

Kedy je správny čas na prezutie letných pneumatík?

1948
0
Zdieľaj
Kedy je správny čas na prezutie letných pneumatík?

Zima skončila a motoristi práve v týchto dňoch rozmýšľajú, či sa majú pustiť do prezúvania zimných pneumatík za letné. Ich výmena síce nie je stanovená zákonom, no voziť sa celý rok na zimných gumách nie je to najlepšie riešenie. Existuje totiž niekoľko dôvodov, prečo sa takéto vozenie nevypláca.

Riadiť sa treba najmä vonkajšou teplotou

Základným parametrom, ktorým by sme sa pri výmene pneumatík mali počas roka riadiť, je vonkajšia teplota, od ktorej sa odvíja mnoho vecí. Tou najdôležitejšou sú jazdné vlastnosti jednotlivých typov pneumatík, nakoľko každý výrobok je iný. Samozrejme treba prihliadať aj na poveternostné podmienky, no ak sa teplota dlhodobo dostane nad 7 stupňov Celzia, zimné pneumatiky v takom prípade prestávajú plniť svoje funkcie a je dobré ich vymeniť.

Povedať, že práve toto obdobie je tým pravým na výmenu pneumatík nie je najlepšie, pretože to neplatí pre všetkých motoristov. Tí, ktorí žijú v južnej časti Slovenska možno letné pneumatiky už vymenili, no vo vyššie položených miestach sa ešte oplatí počkať. Aprílové počasie je totiž nevyspytateľné a ponáhľanie sa niekedy neopláca. Hoci teploty sa cez deň šplhajú aj nad 15 stupňov, noci a rána sú stále chladné. Pri jazde do práce vám aj v apríli môžu letné pneumatiky spôsobiť problémy, preto sa oplatí počkať, kým sa teplota stabilizuje.

Na druhej strane to ale neznamená, že si letné pneumatiky nemôžete pripraviť a poriadne skontrolovať. Aby bolo auto bezpečné aj počas novej sezóny, je potrebné pneumatiky vždy pred prezutím poriadne skontrolovať. Nemali by sa na nich nachádzať žiadne praskliny, trhliny a ani iné poškodenia. Ak niečo také vodič spozoruje, určite odporúčame pneumatiky vymeniť za nové a to aj vtedy, ak sa zdajú byť v dobrej kondícii, no ich životnosť už dávno vypršala. Menej skúsení sa môžu inšpirovať rôznymi recenziami odborníkov, ktorí im poradia, aké pneumatiky sú momentálne predávané, bezpečné a kvalitné. Veľkým pomocníkom sú aj testy pneumatík, ktoré každoročne uskutočňuje nezávislá renomovaná spoločnosť ADAC alebo nezávislé motoristické magazíny.

Ak už nastane ten správny čas a gumy vymeníte, isté opatrenia treba urobiť aj po samotnej výmene. Zabúdať sa neopláca na tlak v pneumatikách, ktorý veľa vodičov podceňuje. Ak vám záleží na úspore alebo spotrebe paliva, tak určite nejde o zanedbateľný problém.

Aké sú riziká používania zimných pneu v lete?

Používanie sezónnych pneumatík má svoje opodstatnenie a preto nie je dobré používať jednu sadu počas celého roka. Aj napriek tomu, že v praxi mnoho vodičov jazdí celý rok na zimných pneumatikách, existuje niekoľko negatív, pre ktoré by sme to robiť nemali.

Vlastnosti a materiál výrobku sú vždy prispôsobené teplote ročného obdobia, čo v opačnom prípade spôsobuje horšiu ovládateľnosť vozidla, ale aj bezpečnosť. Používaním zimných pneu v lete sa zvyšuje aj hluková záťaž, čo je pre posádku a okolie nie vždy príjemné. Zaujímavosťou je aj to, že dezén na zimnej sade je určený na odvádzanie vody, je hlbší a nemá takú styčnú plochu s vozovkou, čo na rozpálených letných cestách výrazne predlžuje brzdnú dráhu. Dôvodov, prečo je dobré na jar auto prezuť je naozaj veľa.  Šetriť sa v takomto prípade neopláca, pretože na prvom mieste by mala byť vždy bezpečnosť posádky.