Zdravie a Krása

Kelopesia – turecká esencia mladosti pre Vaše vlasy

5998
0
Zdieľaj

Rok 2016 bol pre mnohých vedcov a výskumníkov na poli reproduktívnej biológie so zameraním na vlasovú reprodukciu veľkým miľníkom. Napriek skutočnosti, že sme dodnes nemali to šťastie privítať na trhu prieborníka v oblasti liečby geneticky podmieneného  vypadávania vlasov, tzv. androgenetickej alopécie (vypadávanie vlasov typické najmä pre mužov, avšak zasahujúce aj ženskú časť populácie), môžme s kľudným svedomím tvrdiť, že vedecký výskum začína pomaly ale isto rúcať pomyselné hranice možného.

Doterajšie poznatky a odborné pozorovania poháňajú vedcov a laboratórnych výskumníkov k dosiahnutiu jediného cieľa – priniesť pacientom účinnú terapiu za účelom obnovenia vlasového porastu pomocou telu vlasných substancií, a to všetko bez vedľajších účinkov. Áno správne, narážame na krehkú problematiku klonovania resp. multiplikácie vlasov. Po celom svete existujú vysokošpecializované vedecké centrá, ktorých náplňou práce je rozlúsknuť tento kuriózny rébus.

Touto komplikovanou problematikou sa zaoberali aj vedci z tureckej univerzity Yeditepe, založenou v roku 1996 so sídlom v Istanbule. Odborný výskumný tím je vedený profesorom Fikrettin Sahinom, vedúcim pre oddelenie genetiky a bioinžinierstvo spomínanej univerzity. Informácie o tom, že na univerzitnej pôde došlo k vytvoreniu produktu pre obnovu rastu vlasov, avizovali zástupcovia univerzity počas konferencie, usporiadanej na domácej pôde školy.

Na základe výpovedí by malo ísť o vlasový krém, t.j. topikálne aplikovateľnú substanciu, obsahujúcu deriváty kmeňových buniek na molekulárnej úrovni,  odobraných z oblasti predkožky novorodencov.

Predkožka ako kľúč v boji proti rednutiu vlasov?

Áno, samozrejme, u nezainteresovaných môže táto informácia vzbudzovať pohoršenie priam až odpor. Pravdou však ostáva, že sa nejedná o prvý prípad, kedy bola predkožka použitá na účely vytvorenia vlasových produktov. Viaceré popredné svetové asociácie pre výskum a rozvoj vlasovej reprodukcie využívajú niekoľko rokov fibroblastické bunky z predkožky novorodencov. Akokoľvek vtipný sa nám môže tento poznatok zdať, dôležité je pochopiť účel pre ktorý bolo práve toto špecifické miesto ľudského tela zvolené za kľúčové v oblasti vedeckého skúmania. Prvým dôvodom je skutočnosť, že odstránené tkanivo nemá ďalšie využitie a pre vedecký výskum je kontinuálne dostupné. Kmeňové bunky novorodenca sú vedecky chápané a označované za vysoko účinné a potentné, nakoľko sa sústavne vyvíjajú.

Kelopesia

Produkt tureckej univerzity dostal názov „Kelopesia“ a jeho kľúčový mechanizmus podliehal sústavnému testovaniu uplynulé 3 roky. Prvým krokom bolo zahájenie testovania na myšiach. Profesor Sahin zaznamenal pozitívny účinok u myší, ktorým bol produkt aplikovaný – nielen že na ich povrchu tela vyrástli prvé vlasy, zároveň sa podarilo docieliť zvrátenie procesu šedivenia (aj keď išlo o neúmyslený dôsledok, dá sa hovoriť o skutočne príjemnom vedľajšom účinku). Zástupcovia univerzity deklarujú pozitívnu odozvu v podobe produkcie vlasov u ľudí – je však pozoruhodne vyššia u žien než u mužov, ktorí produkt používali. Účinok krému zabezpečuje unikátna formula, získaná deriváciou špecifického typu kmeňových buniek, objavených v predkožke novorodencov. Tieto molekuly sú následne kultivované z kmeňových buniek a použité pre výrobu vlasového krému. Rektor univerzity Bedrettin Dalan počas konferencie na univerzite poznamenal, že momentálna snaha výskumného tímu sa upriamuje na vytvorenie teplotne stálej formuly, tak aby krém mohol byť uchovávaný pri izbovej teplote bez potreby skladovania v chlade.

Kedy bude produkt dostupný pre širokú verejnosť?

Pôvodne mal byť predaj krému zahájený v polovici roka 2016, avšak prihliadnuc na snahy o tepelnú stabilizáciu produktu sa tvorcovia rozhodli termín uvedenia do predaja značne posunúť. Odhaduje sa preto, že by mohol byť v Turecku dostupný začiatkom roka 2017, avšak široká verejnosť zoskupená na zahraničných fórach naďalej vášnivo polemizuje, pričom sa čoraz častejšie spomína mesiac január ako možný termín zahájenia predaja.