Zaujímavosti

Málo známe pochúťky z celého sveta

882
0
Zdieľaj
Málo známe pochúťky z celého sveta
Málo známe pochúťky z celého sveta

Prečo ľudia cestujú do iných krajín? Prezrieť si pamiatky, spoznať sa so zástupcami inej kultúry, navštíviť džungľu alebo azúrové pláže a samozrejme ochutnať miestnu kuchyňu. Každý pozná foie gras, jamon, nivu a ďalšie pochúťky, ktoré už ocenili mnohí cestovatelia. Existujú ale aj menej známe jedlá, o ktorých vedia len zanietení turisti. Nie sú horšie a niekedy dokonca lepšie ako propagované jedlo. Ak prídete do jednej z krajín na tomto zozname, vyskúšajte tieto jedlá, pretože je nepravdepodobné, že by sa dali objednať v miestnej reštaurácii.

Kama – Estónsko

Kama
Kama

Toto jedlo možno len ťažko nazvať pochúťkou v obvyklom zmysle. Jedná sa skôr o vzácne jedlo, ktoré je možné ochutnať iba v Estónsku. Kama je zmes pražených zŕn, raže, ovsa, jačmeňa, hrachu a fazule v rovnakých pomeroch. Rozdrvia sa sa a potom sa zmiešajú s mliekom, jogurtom alebo smotanou a pre väčšiu chuť sa pridá soľ a med. Vo všeobecnosti je to veľmi neobvyklé jedlo, ktoré rozhodne stojí za vyskúšanie, najmä preto, že jeho receptúra je známa už od neolitu a môžete tak oceniť, čo jedli naši vzdialení predkovia.

Sisig – Filipíny

Sisig
Sisig

Filipínska kuchyňa je u nás vzácna a jedlá ako sisig je možné ochutnať iba tam, kde sa usadili ľudia z tohto štátu. Základom tohto jedla sú bravčové uši, líca a stehná, pridaná je aj kuracia pečeň a hovädzí jazyk. Filipínci najskôr uvaria bravčové, aby odstránili chĺpky. Potom je mäso nakrájané a grilované. Na záver pridajú nahrubo nakrájanú cibuľu, kalamondín a čili papričky. Neznie to veľmi chutne, ale toto jedlo rozhodne stojí za vyskúšanie a ponorenie sa do filipínskej kultúry.

Krupicová knedľová polievka – Rakúsko

Jedná sa o pomerne jednoducho vyzerajúce jedlo, ktoré vyzerá ako jednoduchá priehľadná polievka s veľkými knedľami. Polievka je založená na hovädzom vývare a ako náplň sa používa krupicová knedľa a pažítka. Ak ste v Rakúsku alebo na juhu Nemecka, môžete v reštaurácii vyskúšať lahodnú možnosť so špaldovou krupicovou knedľou. Pripravuje sa zo šľahaného masla, vajíčka, krupice, soli a muškátového orieška. Knedle sú jemné a aromatické a spolu s hovädzím vývarom dodávajú jedinečnú chuť. Polievku možno tiež dochutiť zázvorom, citrónovou kôrou alebo paprikou.

Braai – Južná Afrika

Braai
Braai

Ražniči nie je len ázijské jedlo, ale nachádza sa na celom svete, vrátane Afriky. V Južnej Afrike a susedných krajinách existuje jedlo s názvom „Braai“. Je jedinečný vďaka použitému mäsu, ale aj korenín. Vyrába sa z antilop a iných miestnych zvierat, ale niekedy sa používa aj bežné hovädzie mäso. Mäso je marinované v soli, hnedom cukre, koriandri, paprike, rasci a octe, sušené a vyprážané na drevenom uhlí. Podávané s kašou z jemne nakrájanej kukurice a pikantného zeleninového šalátu. Vďaka tomu jedlo zanecháva exotickejšiu chuť ako obvyklý kebab.

Bolon de verde – Ekvádor

Bolon de verde
Bolon de verde

Ak cestujete po Južnej Amerike, určite vyskúšajte Bolon De Verde. Toto jedlo je vyrobené zo zelených banánov, ktoré sa najskôr uvaria, pripraví sa z nich kaša, potom sa stočia do guličiek, do ktorých sa vkladá mäkký syr. Do guličiek možno pridať aj vyprážané mäso a ďalšie prísady. Potom sú guľky vyprážané do chrumkava. Pre Európana bude novinkou kombinácia vyprážaného banánu a syra.