Zaujímavosti

Príklady skresleného vnímania času, ktoré sa dejú každému z nás

627
0
Zdieľaj
Príklady skresleného vnímania času, ktoré sa dejú každému z nás
Príklady skresleného vnímania času, ktoré sa dejú každému z nás

Keď budete mať možnosť pozrieť sa na svoje prežité životné situácie na diaľku, s vedomosťami o tom, ako funguje váš mozog a ako sa veci skutočne majú, získate značnú výhodu, ktorá vám vysvetlí čudné veci, ktoré sa vám stali, navyše vám to pomôže v budúcnosti. Zozbierali sme niekoľko príkladov skresleného vnímania času, ktoré sa stanú každému.

Každý vníma čas inak

Pravdepodobne ste si všimli, ako odlišne ľudia vnímajú plynutie času. Desať minút strávených nezaujímavým rozhovorom cítite ako stratenú polhodinu, zatiaľ čo vášmu partnerovi, ktorý s vami rád komunikuje, uplynie iba pár minút. Človeku, ktorého zaujíma hodina v škole, čas letí, ale niekomu, kto tento predmet nenávidí, sa naopak neúnosne dlho vlečie. Do procesu vnímania času nie je zapojený len ľudský mozog, ale aj ďalšie zmysly, ktoré vás prinútia dospieť k záveru, ako dlho jednotlivé udalosti trvajú. Rovnaké časové obdobie môžete vyhodnotiť rôznymi spôsobmi, podľa toho, ako ste sa cítili, či ste sa na niečo sústredili alebo nie, či ste prežívali silné emócie atď. Ak sa stavy a vonkajšie okolnosti dvoch ľudí nezhodujú, potom s väčšou mierou pravdepodobnosti môžeme povedať, že ich vnímanie času v danom okamihu je odlišné.

Ako starnete, zdá sa vám, že čas plynie rýchlejšie

Čím ste starší, tým častejšie si všimnete, že čas plynie rýchlejšie. Začína sa vám zdať, že za týždeň, mesiac alebo dokonca rok sa udeje oveľa menej udalostí. V detstve vám letné prázdniny pripadali ako rok bez školy a nenávidených hodín a teraz premýšľate, prečo je v kalendári august, ak bol včera 1. jún. Kým ste boli dieťa, nezaoberali ste sa budúcnosťou ani minulosťou. Žili ste iba v okamihu, spoznali svet, nahromadili nové dojmy. Keď ste dospelí, život sa zmenil na režim. S mnohými vecami ste začali zaobchádzať ako s niečím známym, bolo ťažšie vás prekvapiť. Preto sa vaše dni navzájom spájajú a menia sa na jeden veľmi dlhý a nezaujímavý deň. Nedostatok nových živých dojmov vo vás vyvoláva pocit, akoby čas s vekom letel rýchlejšie.

V čase vysokého stresu sa čas spomaľuje.

Vaše vnímanie času závisí od toho, v akom emocionálnom stave ste sa nachádzali. Keď ste napríklad v silnom strese, čas okolo vás sa spomaľuje. Možno sa vám zdá, že od extrémnej udalosti alebo traumatickej správy uplynulo niekoľko minút, aj keď v skutočnosti to bola otázka niekoľkých sekúnd. Keď zažijete emocionálnu situáciu a zapamätáte si všetky jej detaily, všetko, čo ste videli, počuli, mysleli a cítili, zdá sa vám, že tak široké spektrum nemožno zažiť za niekoľko sekúnd alebo minút.

Dovolenka sa nezhoduje v trvaní a intenzite

Vždy očakávate, že vaša dovolenka bude dlhá, ale čas letí neúprosne rýchlo. A až na konci, tesne pred návratom do práce, pri ohliadnutí sa a spomínaní na všetky udalosti a emócie, ktoré ste zažili, začnete mať pocit, akoby od začiatku vašej dovolenky uplynulo oveľa viac času, ako v skutočnosti bolo. Toto je paradox, ktorý vyplýva z našej schopnosti pozerať sa na čas z dvoch rôznych perspektív – perspektívnej a retrospektívnej. Perspektívna pozícia vám umožňuje odhadnúť časové obdobie od začiatku niečoho a retrospektívna pozícia vám umožňuje odhadnúť časové obdobie po uplynutí tohto obdobia. V prvom prípade sú vaše emócie a pozornosť zodpovedné za vnímanie času a v druhom vaša pamäť. Keď sa tieto dva prípady zhodujú, nemáte skreslené vnímanie času.

Po víkende máte pocit, že žiadne neboli, a vy ste nemali čas na oddych

Tešíte sa na víkend, že si oddýchnete od práce, ale po víkende máte dojem, že sa to nikdy nestalo. Sobota a nedeľa sa spájajú a vnímate ich ako malé časové obdobie, počas ktorého ste neboli zaneprázdnení riešením dôležitých vecí. Dôvodom je, že uprednostňujete pokojnú a relaxačný oddych pred zaujímavými udalosťami cez víkend – sledovanie televíznych relácií, chatovanie na sociálnych sieťach, čítanie kníh atď. Takéto činnosti, ktoré úplne nezaujmú vašu pozornosť, zanechávajú dojem, že víkend prešiel bez povšimnutia. Nedostatok nových spomienok urýchľuje čas a vyvoláva pocit, že ste vôbec neodpočívali.

Čím viac ste zaneprázdnení, tým viac máte pocit, že vám dochádza čas

Keď zúfalo robíte veľa vecí v nádeji, že ich prerobíte všetky naraz, narazíte na problém nedostatku času. Čím viac ste zaneprázdnení, tým menej času máte. Multitasking rozptyľuje vašu pozornosť a nedovoľuje vám vykonávať úlohy, ktoré bežne vykonávate, rovnako rýchlo a efektívne. Ak porušíte zvyk robiť všetko naraz, budete prekvapení, o koľko rýchlejšie sa dokážete vysporiadať s naliehavými problémami.