Životný štýl

Máte malý byt? Kúpte si sedačku určenú na každodenné spanie

1722
0
Zdieľaj

Ceny bytov stúpajú do závratných výšin, a preto sa mladí ľudia musia uspokojiť s menším obytným priestorom. Malé byty potrebujú praktické riešenia. Jedným z nich je kúpa sedačky, ktorá bude slúžiť aj na spanie. Vo väčších bytoch sa na rozkladacej sedacej súprave vyspí návšteva, ale aj vy, keď manžel chrápe po prehýrenej noci.

Pre pohodlné spanie

Sedačky určené na každodenné spanie by mali mať dostatočne veľkú plochu. Minimálna šírka na jednu osobu je 90 cm a dĺžka aspoň 200 cm. Dôležitým parametrom je taktiež kvalita čalúnenia, materiálu konštrukcie a výplne. Platí jednoduché pravidlo, že čím je sedacia súprava ťažšia, tým kvalitnejšie materiály boli na jej výrobu použité. Váha svedčí aj o jej stabilite a pevnosti. Iste oceníte poťahy sedačky z materiálov, ktoré sa ľahko udržujú. Niektoré sa dajú dokonca zvliecť a oprať priamo v práčke. Čo sa výplne sedacej súpravy týka, odporúčame vám vsadiť na polyuretánovú penu s hustotou nad 30 kg/m3. V opačnom prípade sa výplň rýchlo vyleží a vy budete spať v jamách. V neposlednom rade sa informujte na materiál konštrukcie. Drevotrieska je síce lacná, ale pri každodennom rozťahovaní sa môže rýchlo poškodiť. Ak budete sedačku rozťahovať každý večer, vyberte si takú, ktorá má konštrukciu z kovu alebo masívu. Sedacie súpravy s úložným priestorom by mali byť v malom byte samozrejmosťou. Úložný priestor vám bude slúžiť na úschovu paplónov a vankúšov, ale aj iných malých drobností.

Jednoduchá manipulácia

Nie je nič otravnejšie ako sedačka, ktorú budete musieť každý večer komplikovane rozkladať dlhé minúty. Z tohto dôvodu si dávajte pozor na výber rozkladacieho mechanizmu. Najlepšou voľbou je sedacia súprava s vyťahovacím celistvým matracom. Časť na spanie sa vytiahne jedným rýchlym pohybom. Samotné spanie je na jednom kuse matraca najpohodlnejšie. Sedačky s takýmto mechanizmom sú najdrahšie, ale majú najdlhšiu životnosť a odpružený bonellový rošt, ktorý je veľmi komfortný. Sedačky s rozdeleným matracom sa rozťahujú vysunutím úložného priestoru a následne na tento priestor uložíte sedaciu časť alebo časť sedačky určenej na opieranie. Nevýhodu sú medzere a priedely, ktoré vás počas spánku môžu tlačiť. Veľmi populárny je Click Clack systém sedačiek, ktorý umožňuje jedným pohybom spraviť z opieracej a sedacej časti rovnú posteľ. Takéto sedačky nie sú vhodné na každodenné spanie kvôli menej kvalitnej výplni. Sedacie súpravy síce nikdy plnohodnotne nenahradia postele, ale ako dočasné riešenie pre malé byty sú naozaj skvelým pomocníkom.